smalle en zeer weinig met gebouwen bezette oostelijke strook is geteekend in groen als weiden, velden (en bosch Nog in 1760 was de Bloemendaalsche weg een niet anders dan als „Bloemendaalsch voetpad" bekend hoog en laag loopende zandweg aan den voet der duinen; dit kan men o.a. zeer duidelijk zien op de schilderij van Iiuysdael in het Kaiser Friedrich Museum te Berlijn eerst in 1817 is aan de Commissie voor den straatweg van Haarlem over O verveen naar Bloem endaal door koning- Willem I concessie verleend tot het heffen van tolgeld tot dekking van de onkosten noodig voor het aanleggen van bestrating en is de eerste bestrating aangebracht. De huishouding der gemeente Bloemendaal beperkte zich tot in de tweede helft der 19e eeuw tot allerhuis- houdelijkste aangelegenheden, waarin de bewoners of eigenaars der verschillende buiten- of lustverblijven de belangrijke rollen speelden. De eigenlijke dorpelingen werkten in het gunstig jaargetijde voor hunne brood- heeren en trachtten gedurende den winter met elkander zoo goed en zoo kwaad als het ging den slaap uit de oogen te houden door gezellig babbelen over de afwezigen en het uitschrijven van hunne rekeningen. Haarlem had er allengs belang bij, zich met die lieden bezig te houden. Toen met de verbetering der verkeersmiddelen de groote uittocht uit de steden en het winter-en-zomer buiten-zijn begon, ving ook voor Haarlem het tijdstip aan een begeerig oog op het economisch en administra tief in beteekenis toenemend Bloemendaal te richten. Er waren Haarlemmers, die meer wilden dan tot den vroegeren toestand terugkeeren en het gebied der stad 11

Adresboeken Bloemendaal | 1910 | | pagina 31