34 voorzeijde dienst aldaer van God den Heere gesegent want als van nu af aan de predikdienst alle Zondagen en andere predik- dagen onderhouden wordt, dan stijgt weldra het getal hoorders t0 Dit was voor onze vaderen groot genoeg om aan kerkstichting te denken. De heerlijkheid behoorde destijds aan den Heer Johan Wolfert den 25sten Heer van Brederode (101J 1055), die even wel niet woonde op het kasteel alhier, dat reeds m 1573 voor goed onbewoonbaar werd. De Baljuw trad gewoonlijk m zijn plaats op. Zijn consent was verkregen en nu melden de predi kanten der classis Haarlem zich bij de Staten van Holland en West-Friesland aan. Zij kunnen wijzen op de behoeften der inge landen zeiven, maar ook op „de partien (d.w.z. de tegenparti.j, ,1e Roomsehen) dewelken te meer oorzaken van bespotting en lastering onzer leer en kerken zouden nemen mdien men genoodzaakt werd het aangevangen goddelijk werk te onderlaten. Daarom verzoeken en bidden zij met alle ootmoedigheid, dat hun het beroepen van een ordinairen predikant en t daartoe "^dige ordinaire stipendium worde toegestaan. Op 21 Sept. 163., wo dit verzoek ingewilligd en de gemeente, die tot nu toe bediend was door de ijverige classis van Haarlem, kan overgaan tot het beroepen van een eigen predikant. Ds. Johannes Lubberti was de begeerde man. Reeds had hij een beroep naar Gastricum en Heemskerk ontvangen, maar dit beroep was op moment van den Hove gestuit. Lubberti nu ledig aan de markt staande, had in den winter van 1632—33 den weekpredikdienst alhier waar genomen en was ook door de classis met de behandeling van de kerkelijke zaken alhier belast geweest. Zij had alle reden hem aan Zijne Genade, den Heer van Brederode te recommandeeren en zoo werd hij 3 Jan. 1634 beroepen om, na behoorlijk bij de classis geëxamineerd te zijn (31 Jan.), 16 Februari zijn '"trede te doen. Het eerste lidmatenboek vangt dan ook aan met de volgende mededeeling: „Anno 1634 Feb, 19 bin ick Johannes Lubberti als eerste dienaar des Godtlicken woorts alhier mijnen eersten dienst van D. Henrico Geesterano Predicant tot Ilaerlem in een oude schuer toebehoorende lucas van alcken- b°mjbvondlghier toen 26 lidmaten. Hoe gaarne zou ik uwen familietrots streelen door u te kunnen melden, dat reeds velen der namen, nu onder ons bekend, op die lijst worden gevonden. 1) Class. Aeten 22 Mrt. 1632. 2) yig. eene andere aanteekemng 18 Oct. 3) Class. Act. '22 Mrt. 1632. VICTORIAWATER OBERLAHNSTEIN is een

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 56