48 tot groote verbazing van onze dorpsbewoners twee kinderen 8 en 6 jaar oud door twee dienaren der Justitie ter catechisatie brengen. Het waren de oudste kinderen van Lambert Speller, geboortig' uit het graafschap Jekelenburg (onze gemeente heeft altijd groote gastvrijheid aan vreemdelingen bewezen en eene zeer wisselende bevolking gehad) en van zijne vrouw Anna Maria van Gelove. De laatste is Koomschgezind, maar bad haren man bij 't huwelijk nu 9 jaar geleden, hope gegeven, dat zij gerefor meerd zou worden, en althans beloofd, hare kinderen te laten opvoeden in den gereformeerden godsdienst, bij de kerk van haren man. Haar vijftal is dan ook in die kerk gedoopt, maar nu het op de opvoeding aankomt, weigert zij ze ter catechisatie te zenden. De predikant, Ds. P. A. de Genestet, was allerminst de man om hier toe te geven. Herhaaldelijk reeds heeft hij den vader aan zijne belofte herinnerd. Deze wordt wakkerder, be looft zijne toezeggingen na te komen en beveelt den onderwijzer zijne kinderen de gereformeerde religie in te prenten en hen ter catechisatie te geleiden. Maar terecht heeft hij daarbij moeilijk heden van den kant zijner vrouw voorzien. Reeds heeft zij zich zeer stout uitgelaten in een gesprek met den predikant. Deze had gezegd: „Uwe kinderen zijn in onze kerk gedoopt, zij zullen ook in onze leer opgebracht worden". „Wat", riep zij toen ver bolgen uit, „de ziel van mijn man, de zielen mijner kinderen dus verleidik zal het in eeuwigheid niet toelaten I" Op bet uur der catechisatie is zij dan ook op haar post. Met haar eenjarige tweelingen op den arm, zoo teekenen ons de acten uitvoerig, staat zij aan het hek der kerk en nauwelijks krijgt zij haar oudste tweetal in het oog, of zij begint luidkeels te schreeuwen, „hier mijne kinderen, gij zult geen voet in de kerk zetten, terug, terug, ik heb u onder het hart gedragen, ik zal zorg dragen voor uwe zielen dat die niet voor den duivel varenen met nog sterkere woorden gaat zij voort een dorpsschandaal te maken. Daarover vergadert 's avonds plechtig de kerkeraad. Het gerecht wordt met de zaak in kennis gesteld, een rekest door Speller onderteekend, maar zeker niet door hem opgesteld aan den baljuw van Brederode verzonden om hem door de Justitie tegen over zijne vrouw in zijn vaderlijke rechten te doen handhaven en de Heer van Valkenburg, eigenaar van Wildhoef, in deze moeielijkheid om raad gevraagd. Maar 't baat niet veel. De kinderen mogen door de Justitie naar de catechisatie geleid worden, de vrouw gaat voort huiskrakeelen aan te richten, waarvan het dorp gewaagt, allerlei insolenties 'j uit te braken Lompheden. Red. Kerkb. VICTORIAWATER is verkrijgbaar bij alle handelaren

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 70