maal het recht van benoeming aan en draagt die op aan haar baljuw te Haarlem. Het baat niet of de kerkeraad al requestreert en aantoont, dat de schoolmeester altijd zijn tractement alleen uit kerkelijke middelen heeft ontvangen. De Rekenkamer laat zich in hare hoogheid niet gezeggen. Gelukkig is haar gevol machtigde, de baljuw, vrijgeviger en doet zich een viertal voor leggen door den kerkeraad opgemaakt. 'Maar dat dit aan Hunne Gr. M.M. in den Haag weinig bevallen is, kunnen wij daaruit opmaken, dat eene volgende benoeming in de kerkeraadsacten niet staat aangeteekend „omdat deze" merkt een latere hand op „op geheel irreguliere wijze zonder kennis van den kerkeraad door de Heeren van de Rekenkamer was geschied, volgens verhaal door oude lieden aan mij gedaan". Nog in 1715 maakte dit college moeilijkheden, maar van dien tijd af wordt het recht van den kerkeraad niet meer aange vochten, met wien nu de Schepenen steeds broederlijk samen werkten, totdat in 1821 de nieuwe regeling werd gemaakt, die nog vigeert. En de kerkeraad verdiende deze erkenning van zijn recht. Hoeveel moeite heeft hij zich om de school niet getroost. Als de kerkmeesters het tractement van den onderwijzer niet meer voldoen kunnen, ('t was anders aanvankelijk maar 100 Gld., 3 wagens turf en vrije woning neemt hij dit op zich (1058) en bestemt daartoe de schalen van het Avondmaal. Als de school in verval is (1817) zint hij op middelen om die te ver heffen en stelt een ondermeester aan. I)at men er moeilijkheden uit voorzag blijkt duidelijk uit het contract, dat door meester en ondermeester onderteekend moest worden. Daarin kwam ook deze zonderlinge bepaling voor: Zij verbinden zich onderling elkanders gezag ten overstaan der leerlingen op te ^houden. Alsof dit door een contract te verkrijgen was Nu eens zien wij den kerkeraad maatregelen nemen om het verzuimen der kinderen tegen te gaan, wier schoolgeld door de Diakonie wordt bekostigd, dan weder schoolvisitatie houden, gelijk van ouds gebruikelijk was, om te zien of de meesters op hun post waren en er wel rechtzinnige boeken gebruikt werden (1794), straks moet hij zich zelfs bemoeien met de inwoning van den ondermeester. Maar grooter moeite dan dit alles heeft bij vaak met de meesters zelve gehad. Het spijt ons te moeten zien, hoe men zich meer dan eens in den persoon vergist heeft, al geschiedde Het schoolgeld kwam daarbij 13 st. per kind in een kwartaal, 23 st. voor de hoogere klassen. 5 cent per glas kost het VICTORIAWATER thuis.

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 74