zijne aanstelling niet dan na liet nauwkeurigst onderzoek. Som tijds was de gemeente in grooten getale aanwezig, als hunne bekwaamheid in het zingen op de proef gesteld werd. Maar als van den onderwijzer gemeld wordt, dat de school was vervallen en de voorzang zeer sober (1667); van een ander moet worden geboekt, dat hij de armenkas had bestolen en zich daarvoor met de vlucht moest dekken (1684); van een derde bericht wordt, dat hij dronken uit Haarlem kwam en zijn huis moest binnengedragen worden (1822); van een vierde eindelijk, maar genoeg, want dit laatste geval ligt ons nog te versch in 't ge heugen, dan kunnen wij gerust zeggen, dat het niet altijd waardige personen waren, die aan 't hoofd der school gestaan hebben. Het zal dan ook met het onderwijs hier niet beter gesteld geweest zijn dan elders en wij weten, dat dit in 't algemeen veel te wenschen overliet. De school werd gebruikt om aan de jeugd de eerste beginselen der Gereformeerde kerk en den Catechismus in te prenten en men zag ook hier onder geleide van den meester de schooljeugd naar de Catechisatie gebracht of des Zondags namiddags naar de prediking, waar een der leerlingen de Zondagafdeeling, die be handeld zou worden, eerst moest opzeggen. Dat men weinig be grip van schoolorde had leert ons een bepaling door den kerke- raad gemaakt (1750), dat als de meester een begrafenis moet bedienen, een der oudste leerlingen voor hem inmiddels de school waarnemen mocht. Wat zal het dan daar rustig zijn ge weest Maar hij mocht geen kinderen gebruiken tot het opwinden van de klok of dergelijke werkzaamheden dan met goedkeuring der ouders en hunne eigene bewilliging. (Sicl). Was de onder wijzer gestorven, dan gebeurde 't, dat de weduwe de school waarnam totdat de opvolger benoemd was. Toch meene men niet, dat de kerkeraad het onderwijs van geen belang rekende. Althans niet onder Ds. Heringa (1794). Uit een uitvoerig programma voor een schoolexamen zien wij, hoe er gelet zal worden op het vlug, zuiver, distinct en verstaanbaar lezen. Ach, dat alle kinderen de school verlatende, het heden ten dage kendenDie de moeilijkste woorden 't best kunnen spellen, de beste zingers, als zij 't zicli door schoolverzuim of wangedrag niet onwaardig gemaakt hebben, zullen dan een prijs ontvangen. Ook moeten de schriften van een ganscli jaar ter beoordeeling bewaard worden, terwijl evenmin de cijferkunst werd vergeten. Men liep er niet overheen. Men stelde er prijs op, dat de kinderen kundigheden zouden verkrijgen. Yan eene Gereformeerde leer of Catechismus is bij dat schoolexamen geen sprake meer, maar evenmin van VICTORIAWATER met whisky de beste avonddrank.

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 75