geschiedenis of aardrijkskunde, of natuurkunde, of vormleer, of handtekenen, of nuttige handwerken, of vrije en ordeoefeningen der gymnastiek, of welke vakken de verlichting van onze eeuw meer noodig keurt voor kinderen van 10 tot 11 jaren. Maar al ontbreken dezen, toch blijkt uit dit alles duidelijk, dat onze Hervormde kerk van vroeger eeuwen het verwijt niet verdient, als had ze zich de verwaarloozing van het schoolwezen ten laste laten komen. Neen, menige bladzijde van onze actenboeken ge tuigt 't tegendeel. Onze kerk heeft ook door de school ten zegen der gemeente willen zijn en de voorgeslachten mogen ons ook hierin ten voorbeeld gesteld worden. IV. liet kerkgebouw. Kerkelijke kas. Geschilderde ramen. liet kerkhof. Slotwoord. Wij komen nu 't laatst tot het Kerkgebouw. Welk bezoeker van Bloemendaal roemt niet dit liefgelegen kerkje zoo schilderachtig van vorm, met eenvoudige steun- beeren en ronde boogvensters. Op de makelaars van het liooge dak staan twee fraaie versierselen van gedreven lood, en uit 't midden rijst een spits achtkant torentje op met een sierlijk gesmeed ijzeren kruis. Een dichter zong er van Een aardig dorp is Bloemendaal En 't heeft een spitsen toren. Daar laat zich 't eerst de nachtegaal En 't langst de lijster hooren. Maar, daar 't ons nu meer onx de geschiedenis, dan om de bekoorlijke natuur en schilderachtige ligging van ons dorp te doen is, zingen wij met eene kleine verandering dien dichter na Indien het haantje van de kerk Kon klappen van 't verleden, En zeggen ons, bij wonderwerk, Al wat er was vóór heden, 1) Eigendom der kerkelijke gemeente is een oud olieverfstuk, dat een ge zicht biedt op het liloemendaalsche bedehuls. Ook de mooie koepel van Wildhoef is er duidelijk op te zien. Het stuk, dat in de pastorie hangt, is niet onaardig. Red. Kerkb. Zie de hier opgenomen reproductie. (Red. Help U Zelf.) 2) Nicolaas Beets, Dichtwerken II 136. VICTORIA WATER OBERLAHNSTEIN is een

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 76