55 Ik klom voorzeker op bij 't dier, Hoe lioog het zij gezeten En zei: Waaksch haantje, hoor reis hier, Ik wou graag alles weten. Ja, wat zou het ons niet kunnen vertellen. Hoevele geslachten hebben in dit kerkgebouw nedergezeten. Hoevele goede woorden, woorden van vermaning en vertroosting, van oordeel en zalig heid, aan het woord Gods ontleend en daarom woorden van stichting, zijn daar gesproken. Hoe gaarne zouden wij er meer van willen weten, maar slechts een enkele maal zooals bij de invoering van de nieuwe psalmberijming of de inwijding van het orgel vergunt de bescheidenheid den predikant om voor het nageslacht ter neder te schrijven, wat hij gepredikt heeft. I)e eer om een bundel leerredenen, bij plechtige gelegenheden gehouden, te kunnen uitgeven moeten wij aan grootere ge meenten overlaten. Meer, al is 't ook niet genoeg, weten wij van de uitwendige geschiedenis van ons kerkgebouw. Werd de eerste prediking in een schuur gehouden, deze toestand werd nog vier jaren lang bestendigd. Op 25 Maart 1636 werd het kerkgebouw ingewijd, dat wij voornamelijk te danken hebben aan de zorgen van den burgemeester en schepenen der stad Haarlem, die den grond hebben aangekocht en zeker zich ook niet onbetuigd hebben gelaten bij de inzameling der liefdegaven, waaruit het gebouw werd gesticht Een en ander wordt in een kreupeldicht ver meld op een steen, die in de kerk aan den zuidelijken muur is aangebracht. Het luidt aldus: 1632 den 12 April. Als in een oude schuer van Jacob Camp Godts woord Bij 't huys te Bloemendael op Pascha wierd gehoord. Burgmr. 1 der stadt Soo soght met heiige sorg van Loo 3) en van der Camer Schepen. Haerlem. Tot Godes eer een plaets te maken veel bequamer 1) Nu cn dan zal toch ook de predikant van Bloemendaal eene leerrede hebben uitgegeven. Wij bezitten althans: Godsdienstige Redevoering ter ge legenheid van den Vrede van Amiëns, op het plegtig algemeen dankuur uitgesproken in de Hervormde Kerk te Bloemendaal, door J. C. Berrangë, predikant in die gemeente. Gedrukt ten voordele van derzelver Armen. Te Haarlem, by J. J. Beets, 1802. Deze Ds. Berrangé was afkomstig uit Kaap de Goede Hoop. lil 1815 is hij derwaarts vertrokken. Men zie bladzijde 12 zijner „kerkelijk goedgekeurde" leerrede. Eed. Kerkb. 2) Wij vonden in De Navorscher eene aanteekening, waaruit blijkt, dat door de stad 's-Gravenhage 50 pond daartoe werd bijgedragen. 3) Burgemeester Jan Claessen Loo, f 1680, was ook brouwer in de brouwerij kristalhelder, gezond, natuurlijk Tafelwater.

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 77