57 nog niet bestond en waarschijnlijk in zijn geheel in 1759 gemaakt is, toen de kerkeraad zijn tochtige consistoriekamer tegen eene nieuwe verruilen mocht. Ook daarover moest de dichter zingen. Op een houten bord in die consistorie vinden wij dit vers: A° 1759. Van Sompel schonk met Bra der Bloemendaalsche kerk Ten dienste der ij veraars die voor haar welzijn waken Dit net en nut gebouw om hen dat liefdewerk Door dezen liefdegift gemakkelijk te maken Wie 's Heeren huis dus bouwt en 's naasten heil betracht Verwerft bij braven lof en leeft bij 't nageslacht. Verbouwd in 1867. Het was gelukkig voor de gemeente, dat er, als 't noodig was, steeds weldadige handen gevonden werden om in de behoeften van haren uitwendigen eeredienst te voorzien. Uit eigen midde len had de kerk dit niet kunnen doen. Ook hier heerschte het verkeerde beginsel om alleen de armen, weinig of niet de kerk te gedenken. De kerk, pastory en school waren met schuld ge bouwd. In 1636 moest Ds. Lubberti op reis om voor de achter stallige gelden kollekte te doen, terwijl de classis inmiddels in zijn dienstwerk voorzag. Minder vereerend nog is het te moeten mededeelen, dat de schuld groot 3343 Gld. en 4J st. door de tappers der gemeenten2) Overveen, Aelbertsberg, Scliooten en Santpoort moest worden gedekt, die bij octrooi der Staten (20 Sept. 1646) gehouden waren om 10 st. van iederen ton bier en 2 st. van iederen stoop wijn op te brengen, die bij hen gesleten werden. In 1659 hebben zij aangeboden deze schuld na behoorlijke rekening 1) Zie Class. Aeten 17 April 1636. 2) Dr. Barger bedoelt zeker dorpen, aangezien Overveen en Santpoort geen zelfstandige gemeenten waren of zijn. Wonderlijk is soms de herkomst van gelden ad pios vsus (voor vrome stichtingen)! In den Franschen tijd genoot het Burgerweeshuis (het zoogen. Heilige Geesthuis) te Zierikzee inkomsten uit de belasting, van een hal ven stuiver per vaatje, op de vandaar ten smok kelhandel uitgevoerde sterke dranken. Van de opbrengst dezer belasting ont ving dit Weeshuis tot 1810 twee derden. Eed. Kerkb. Geen huis zonder Vietoriawater OBERLAHNSTEIN.

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 79