61 en als ik meer dan eens, na geëindigde godsdienstoefening, kerk gangers een wijle zag vertoeven bij de graven hunner geliefden, dan heb ik deze ligging van ons kerkhof geprezen, 't Is waar, het geeft daardoor aanleiding tot schrille tegenstellingen. De dorps jeugd toont bij begrafenis of catechisatie niet altijd het gewijd karakter van de rustplaats der dooden te ontzien. Wie kent niet het keurig vers van De Génestet: Ik zie een graf gedolven Op 't Kerkhof te Bloemendaal maar juist die tegenstelling gaf ons dit schoone vers, met al wat de dichter ons daarbij denken doet. Hartelijk hopen wij, dat geen gezondheidscommissie of gemeentebestuur er ons ooit toe dwingen zal onze dooden te gaan wegbrengen op een vergeten plek in de kale duinen, waar slechts zeer enkelen van hunne ter aardebestelling getuigen zullen wezen en het lied des geloofs en der opstanding, door de gemeente van Christus gezongen, niet meer over hunne graven zal ruischen. En hiermede hebben wij onze taak volbracht. Wij hebben getracht de fata onzer dorpsgemeente u te doen kennen, in de hoop, dat daardoor de liefde voor uwe kerk slechts versterkt kon worden. Zij is in onze dagen bij velen niet groot en wan neer men de historische lijn zoo gemakkelijk verlaten kan om tot een ander kerkgenootschap over te gaan, dan is dat ook, omdat men die lijn niet kent. Hier staan wij op den bodem der geschiedenis, in onze gemeente arbeiden wij voort aan het werk onzer vaderen. Ook dat geeft aan het lidmaatschap onzer kerk verhoogde beteekenis. Laat ons dit steeds duidelij k voor oogen staan, en wanneer de voorgeslachten ons toespreken door hunne trouw, hun liefde, hun ijver voor de kerk, ook door hunne gebreken, die hen daarbij ontsierden, dan strekke hun voorbeeld ons ter leering. Dan willen ook wij onze beste krachten inspannen om in onze dagen de kerk aan hare verhevene roeping te doen be antwoorden. Naarmate onze kring kleiner is, is de beteekenis der kerk daarvoor des te grooter. „Als de predikantsplaats ledig is heet de gemeente vacant," zoo heeft de Kroniekschrijver dezer Stemmen geestig gezegd en wanneer de kerk voor een dorp niet langer de band wezen kan, die allen te zamen bindt, dan ver strooien zich de inwoners, dan lijdt het gemeenteleven; dan gaan dorpscomediën of nutsvergaderingen de plaats daarvan liet lieve kerkhof zal wel blijven, ook omdat er niet zoo veel dooden worden begraven en van gedwongen sluiting wegens vol-zijn vooreerst geen sprake is. De gemeente Bloemendaal heeft trouwens ook te Overveen eene algemeene begraafplaats. Red. Kerkb.

Adresboeken Bloemendaal | 1911 | | pagina 83