toen zij verleden najaar geplant werden. Zij ontwikkelen zich nu ten koste van de in den bol opgespaarde voedingsstoffen. Straks na het afsnijden der bloemen en het volwassen zijn der bladeren, zullen die bladeren weer de voedingstoffen voor de groei van den bol en de reservevoeding voor den bloem van het volgend jaar leveren, daarom zijn wij zoo bezorgd, dat niets nadeeligs aan het kruid zal geschieden. Daarom ook worden de bloemen verwijderd, zoodat er geen zaadvorming kan plaats hebben, welke voor hare ontwikkeling te veel voed sel zou eischen. Bovendien duurt de vermeerdering der hya cinthen uit zaad te lang, zeven a acht jaar, voordat de bollen volwassen zijn. Ook komen uit het zaad geen exemplaren van dezelfde soort; immers de gekweekte hyacinthen zijn het ge volg van kruisingen en de nakomelingen keeren weer terug tot de vorm der ouders en voorouders. Ja er wordt nog wel gezaaid, doch alleen maar ter verkrijging van nieuwe verscheidenheden. Vroeger deed men dit door het planten van zaaibedden, d.w.z. verschillende verscheidenheden werden op een bed geplant en de zaadvorming werd vrijwel aan het toeval overgelaten. Natuurlijk kon men toen de afstamming niet nauwkeurig weten. Nu echter kruist men daarvoor geschikt geachte soorten met elkaar, zoodat van de latere aanwinsten meestal de vader en moeder wel bekend zijn. Ook ontstaan er nieuwe verscheidenheden uit eigen aan drift en ziet men plotseling te midden van een bed blauwe Hyacinthen b.v. een rose verschijnen, „verloopen" noemt men dit verschijnselzoo is de witte Baronesse v. Thuyll verloopen uit de blauwe Baron v. Thuyll. Neen, die daar niet, dat is een „dwaling", die nog verwijderd moet worden,^ die is bij vergissing tusschen de anderen gekomen. Komt dit ineene partij op groote schaal voor, dan worden de „dwalingen' met een teekenpen gemerkt en bij het opnemen der bollen weder bij de juiste partij gevoegd. Daarginds ziet gij een menigte teekenpennen tusschen de planten staan, de bloemen zijn er reeds af. Die partij is nu weer wat men noemt „uitgeteekend". Hoe de bollen dan vermenigvuldigd worden?. Wel op twee verschillende wijzen, n.l. door het hollen en door het snijden der bollen. Bij het hollen wordt de bodem der bollen er met een scherp mesje flink uitgesneden. In de hierdoor ontstane holten ontwikkelen zich spoedig daarna onder den invloed der zonnewarmte talrijke kraaltjes, die uitgroeien tot jonge bol letjes. Deze geholde bollen worden met „broed" en al opge plant. De moederbol wordt dan in den grond leeggezogen door de jonge bollen, die daarna wortelen en zich verder ont- Qeen huis zonder Victoria-water OBERLAHNSTE1N.

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 100