hyacinthenteelt aanwezig zou zijn, wordt wel tegengesproken door de hooge prijzen, welke voor de voor deze teelt geschikt gebleken gronden betaald worden. Zoo vertelde dit voorjaar mij een boer in het Westelijk gedeelte van de Anna-Paulownapolder, dat zijn vader destijds 20 H.A. land met boerderij en opstal gekocht had voor de som van zegge 60 gulden en dienzelfden dag werd door een bloembollenfirma daar grond aangekocht voor f 1500 per H.A. Zooals ik u zooeven reeds vertelde is, wanneer de bol ver zonden wordt, de bloem reeds daarin aanwezig, deze zal nu wel overal met een weinig verzorging te voorschijn komen; dat hierbij de aard van den grond weinig in aanmerking komt, wordt al bewezen doordat de bol tot bloei gebracht kan wor den op een glas met water, doch eerst daarna laten de grond soort en de behandeling zich gelden. Immers deze moeten zoo zijn, dat na den bloei er weer genoeg voedsel wordt opgeno men om in den uitgebloeiden bol een nieuwe bloemknop te vormen en dat genoeg opgespaard wordt om deze tot ont wikkeling te brengen en dit nu juist gelukt buiten Holland niet of slechts ten deele. De bollen leveren het tweede jaar geen of slecht ontwikkelde bloemen. Of ieder jaar deze tuin beplant wordt met hyacintheni? Neen, zeker niet. Nu ziet gij hier hyacinthen. Dit najaar wordt ze beplant met tulpen. Vroeger werd dan aan de tuin een jaar rust gegeven, doch de dure landprijzen en verhooging van andere onkosten heeft ook hieraan een eind gemaakt in het derde jaar wordt het land nog eens beplant met nar cissen of e'en ander gewas. Daarna, in het najaar, wordt de tuin drie steek diep omgespit. In het volgende voorjaar worden dan per roede (een hectare is 700 roeden), drie kruiwagens koemest gebracht. Eerst wordt dan nog een of ander gewas, bij voorkeur aardappelen, als „voorteelt" gewonnen, waarna in September de grond weer klaar is om met hyacinthen beplant te worden. Dan ook is het noodzakelijk, dat er verwisseling van grond plaats heeft, dat wil zeggen, dat dezelfde partij hyacin then niet steeds op dezelfde tuin wordt geplant, want dat zou ook tot verzwakking leiden en de vatbaarheid voor ziekten verhoogen. Alle zieke bollen worden zoo spoedig mogelijk verwijderd, daarom worden de bedden geregeld nageloopen om te zien of zich ziekteverschijnselen openbaren. Bij het „oud" of „nng- ziek" begint eerst het blad te draaien en vertoonen er zich licht gele stippels, welke naderhand duidelijker zichtbaar wor den. Deze stippen nu zijn het gemakkelijkst te herkennen in de schaduw, vandaar dat, wanneer op zonnige dagen de bollen nageloopen worden, men zich bedient van een parapluie om

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 103