- 88 - de bladeren der hyacinthen zoo nauwkeurig mogelijk te kunnen onderzoeken. Een andere ziekte openbaart zich door het slapworden van het lof, dat vergeelt en zwarte punten, „zwart rand" genaamd, krijgt Deze zwarte punten worden zoo spoedig mogelijk ver wijderd, de aangetaste partijen met schermlinnen afgezet om verspreiding door de lucht te voorkomen. Zwaar door dit nieuw" of „geel ziek" aangetaste bollen worden met de om ringende aarde verwijderd. Ook besproeien met Bordeausche pap wordt toegepast. „Zwart snot" in de hyacinthen wordt veroorzaakt door een zwam, welke dunne witte draden door den bodem uitzendt. Raakt zoo'n draad een bol, dan dringt hij er binnen en onherroepelijk gaat deze bol verloren het lof wordt slap en na een paar dagen geel. Aan den stengel vertoonen zich dezelfde witte draden en de koker wordt zwart. De bollen moeten verwijderd worden en daar het hier een bodembesmetting geldt, die zeer gevaarlijk en moeilijk te ver drijven is, wordt de grond verwijderd of diep omgespit tot op een flinken afstand van den zieken bol. Tegen den tijddat de bladeren beginnen af te sterven, treedt nog een andere ziekte, „wit snot", op. Deze is, omdat de bollen aan het afsterven zijn, moeilijk te herkennen. Voor deze ziekte vatbare soorten worden dan ook zoo vroeg moge lijk gerooid. De aangetaste bollen vertonnen aan den punt een witte slijmerige plek, welke zich snel uitbreidt. Drukt men een sterk aangetaste boldan vloeit er een stinkend vocht uit. De zieke bollen worden dadelijk onschadelijk gemaakt, doch is het niet noodig den grond te verwijderen.' Hoe zorgvuldig de bedden ook nageloopen worden, toch kunnen niet alle zieke bollen, of alle zeer gering aangetaste, verwijderd worden. Daarom worden de hyacinthen na de opneming en droging in de schuren alvorens zij weder geplant worden „gevisiteerd". Van eiken bol wordt de bodem onderzocht en met een scherp „visiteermesje" wordt een schijfje van den neus van den bol afgesneden. Vertoont zich dan tusschen de schalen een geel bruine kleur, dan is dit een teeken, dat de bol door ringziek is aangetast. Een veeljarige ervaring is noodig om dit onderzoek naar behooren te kunnen verrichten en te beoordeelen of een bol al dan niet gezond is. Wanneer worden de bollen opgenomen vraagt gij. Als het lof geel en dor geworden is en dus geen voedsel meer ge vormd wordt uit de lucht, sterven ook de wortels af en dan wordt met het rooien van de hyacinthen begonnen. Bij het ver zamelen van de bollen worden deze nog eens flink nagekeken

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 104