6 berg terwijl de familienaam Bloemendael en Bloe mend ail later meermalen voorkomt. In de „Informacie" van 1514 lezen we bij „Aelbrechtsberg en Tetterode" o. a. „Ende „hierenboven zoe zynder noch drie haertstedendie mitten „buyren niet en gelden 2) noch gelden willen, als Gerrit „Bolle 3), Willem van Bloemendael ende de Hofstede „in den Vogelesange, daerof de twee wel zoe veel hebben, „als de buyren al te same an renten". We zien dus dat de naam Bloemendaal hij moge niet oorspronkelijk zijn, toch een historisch karakter heeft en bovendien geheel in deze omgeving past. Tetrode is de eigenlijke benaming van Overveen en eene juiste omschrijving van dit gedeelte, als aangevende een t e t (kleine, smalle) rode (ontginning). Juist omtrent Haarlem vindt men de plaatsnamen met rode: Brederode (1244), Ber kenrode (1284), Rolland (1290), Tetrode (1317), Boekenrode en Ipenrode 4), van welke beide laatste ons de oudste data niet bekend zijn. In de overige deelen van Kennemerland treft men die niet aan, ook niet bij Egmond 5). Hieruit kan men tot de slotsom komen, dat de roding van boschterreinen onder grafelijke auspiciën is geschied. De verandering van den naam in Overveen heeft eveneens langzamerhand plaats gehad. In de rekeningen van den graaf over huur te Tetrode in 1343 lezen we o. a. „Item mijns heeren sgraven made 6) in den Zie de „Bijdr. en Meded. v/h. Hist. Gen. te Utrecht", Dl. XXII, 187. 2) Betalen. 3) In een losrentebrief van 12 Mei 1586 lezen we van de „Bollen-Hofstede" alhier. Waarschijnlijk is deze dezelfde. Dat de naam niets uitstaande heeft met de toen hier nog niet in zwang zijnde bloementeelt is duidelijk. 4) In de „Regesta Hannonensia" komt op 11 Dec. 1342 ook de verkoop voor eener rente op de zuiderheltt van „K egg hen rode", voor schepenen te Haarlem. 5) Zie over den uitgang rode bij plaatsnamen de bijdrage van Jos. H abets in „Nomina geographica Neerlandica", II, 32 v. v. Zie ook de „Aanteekeningen over den Haarlemmerhout" door prof. J. Huizin ga. 6) Made weiland, hooiland.

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 20