- 10 - 8ste tot 9e Naast de genoemde Kennemer moederkerken (zie 700) lezen we ook van boerenhutten uit hout en zoden met riet gedekt. In de lijsten der goederen van Bonifacius' klooster te Fulda aan den Weser of van den Utrechtschen dom worden verschillende kleine kapellen in Kennemerland vermeld, b.v. St. Aagten- kerk, Heemskerk, Assendelft, Spaarnewoude, Sloten, Egmond, Alkmaar en de dorpen Haarlem, Vennip, Adrichem, Bakkum, Bergen, Kamp, Schoorl en Limmen. Ook blijkt dat er menschen bestaan, die vrije beschikking over hun eigendom hebben, althans over een gedeelte daarvan, daar zij aan een klooster of hoofdkerk land of inkomsten schenken. Naast hen treffen we anderen aan, die als „manicipia que jure debentur propria fore", als onderhoorigen, worden aangemerkt. (Zie 12e eeuw, 1ste helft). Het ontstaan der grafelijkheid in deze streek valt in deze eeuw (Zie 11e tot 12e eeuw). In een oorkonde van dit jaar komt de naam Kinnehem of Kinhem voor het eerst als historisch vaststaand voor 2). Vermoedelijk is deze streek niet door de Noren gespaard. Althans in dit jaar wordt Chinheim genoemd onder de graafschappen, die in het midden der eeuw aan den Noorman Rorik en in dit jaar aan Godfried worden afgestaan. Overblijfselen uit den tijd der Noren in deze streek x) De gouwgraaf werd ook hier van aanzienlijk ambtenaar min of meer erfelijk bezitter van het ambt, in nauw verband met het grondbezit en het daarmede samenhangend aanzien zijner familie. 2) Heim: hier blijkbaar een afgeperkt stuk grond, een be grensd terrein, een district. Wat het eerste (Kin of Kinne) be duidt is niet duidelijk. Eeuw. 9e Eeuw. 855. 880

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 24