11 bezitten wij niet en de naamsverklaringen aan de hand der Noorsche godenleer zijn dan ook gewoonlijk de uitkomsten van eene zeer sterk ontwikkelde verbeeldingskracht. 9e tot de Zeker is het, dat de verwarde toestand in den 10e Eeuw. Norentijd in deze streek op de oorspronkelijke zeker meer algemeene, vrijheid der „cives" of „burones"x) een nadeeligen invloed heeft uit geoefend, als ook dat de ontwikkeling van het z.g. leenstelsel en van het ridderwezen in de 10e en 11e eeuw, voor die vrijheid niet gunstig is geweest. De Kennemerlanden heeten nog „Fresia", al blijft het karakter der oude bewoners zich in de gemengde Friesch-Bataafsche bevolking nog hand haven. De bevolking van Kennemerland komt hare dienstverplichtingen reeds grootendeels in geld na en niet meer in goederen of persoonlijke diensten. Dit wijst op een vrij ver gevorderden economischen toestand. In dit jaar zou reeds gesproken worden van Bentveld. Onder de goederen van St. Maarten te Utrecht zullen ook twee „mansi" behoord hebben in „Bentfelda" 2). (Zie 1596). Opkomst van den landadel. (Zie 11e tot 12e eeuw). Er wordt reeds gesproken van „Velsereburg", het adellijk huis te Velsen 8). 10e Eeuw. 960. 10e tot 11e Eeuw. 1063. 28 Dec. Buren, van waar boeren. 2) Medegedeeld door Jero. deVriesin „Eigen Haard", 1910, bladz. 404 v. v. Bent moet van ouds de naam zijn ge weest van een slecht soort gras. 3) „Oorkondenboek van Holland en Zeeland". I, 85. De ver schillende datums zijn door mij gegeven zooals ik ze in de stukken vond. De jaarstijl werd door mij niet herleid, om meer in overeenstemming te blijven met den inhoud van deze kro niek, die geen historische verhandeling is,

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 25