257 Fijne Lederwaren en Reisartikelen verlaten hoogere burgerschool. Wij geven de vier teekeningen van dit ontwerp hier, verkleind, maar naar wij meenen toch zeer duidelijk in platen weer om de geregelde gebruikers van dit jaarboekje bij elk gebruik daarvan te herinneren aan de volstrekte wenschelijkheid om in Haarlem of in den omtrek eene dergelijke inrichting te bezittenwie haar dan ook make. Plaat I geeft een lengtedoorsnede van het geheele gebouw verdeeld in mannenkorn, ketelhuis en vrouwenkom. Deze kommen zijn gedacht op de volgende groottende mannenkorn op 11 bij 22 meter, de vrouwenkom op 9 bij 18 meter. (In het plan van den heer Graichen was één kom ge dacht van 12 bij 30 meter). Van de mannenkorn geven wij de doorsnedeteekening weer in plaat II. De kleedkamertjes voor zwemmers zijn in de mannenafdeeling althans aan ééne zijde op twee verdiepingen ontworpen, de stortbaden, bij eene der gelijke inrichting onontbeerlijk zijn in de laagte gedacht. In plaat III vindt men de vlakte doorsnede van het geheel op de begane-grond-hoogte, in plaat IV zulk een doorsnede op de hoogte der eerste verdieping (bovenkant zwemkommen). De bedoeling met twee zwemkommen is tegemoet te komen aan den wensch dat mannen en vrouwen den geheelen dag tege lijk van de inrichting gebruik kunnen maken en dat on- of minvermogende mannen en vrouweu dit zullen kunnen doen op afzonderlijke tijden van den dag (b.v. in den avond). Eén zwemkom zou, daar mannen vrouwen er niet tegelijkertijd in kun nen zwemmen en er twee klassen van zwemmers worden aange nomen, eiken dag in vier tijdperken te gebruiken zijn, waar door het den gebruikers niet gemakkelijk wordt gemaakt. De kosten dezer inrichting zijn geraamd op f 150.000. Het verslag der haarlemsche raads-commissie, waaruit het een en ander blijkt, is in het voorjaar van 1912 bij den raad ingekomen. De commissie acht eene inrichting als deze voor Haarlem levensvatbaar en stelt voor: een beginselbesluit te nemen omtrent de stichting, een besluit te nemen omtrent de te kiezen plaats en burgemeester en wethouders uit te noodigen nadere plannen te ontwerpen. In Engeland waren in 1902: 138 steden met open bare overdekte zwemhuizen, zij hebben tezamen ongeveer 24 millioen gulden gekost, en hebben tusschen 1898 en Jaarpendules, 490 dagen loopend, steeds voorradig bij H. v. Niel Hzn. tot vermenging met vruchtensappen. 17

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 283