48 - den, die bij den eigendom van de Jan Gijzenvaart behooren (zie 1637), voor eene som van f 30 700, onder voorwaarde dat genoemde stad zal hebben de vrije doorvaart door dit water en dat zij zich zal belasten met het onderhoud van deze vaart en van de bruggen, met uitzondering van de sluis in den Bloemendaalschen weg (de latere straat weg). De vaart blijft echter het eigendom der verkoopers. (Zie 1688). 1688. De stad Haarlem wordt eigenares van de ge- 16 Juni. heele Jan Gijzenvaart en regelt de loonen en het onderhoud dezer vaart. (Zie 1716). 1690. Omstreeks dezen tijd woont hier bij afwisseling op haar buitenverblijf Veenberg (nabij Wildhoef) de bekende dichteres Elisabeth Koolaart geb. Ho of man (geb. te Haarlem in 1664, over leden in 1736). Zij vervaardigt hier o. m. de welbekende „Veenberger Beekzang", waarin zij o. m. zingt Hier verslijt men zonder zorgen En den avond en den morgen, Middernagt en middaguren Altoos lustig, altoos blij Altoos vrees- en kommervrij Lang moet zulk een leven duren. 1690. Volgens Allan II, 137, koopt de schilder Isaac van Nic kelen in dit jaar „Dalenberg", een groote hofstede beoosten Kraantjelek, voor slechts enkele honderden guldens, daar deze plaats sinds vele jaren woest lag door de droogte en dor heid van den grond.V an Ni ck e 1 en, die onbemid deld was, doch avontuurlijke neigingen had, wilde er witte moerbeziënboomen planten om zijde te winnen. Hij begon reeds dadelijk met alle boomen te rooien en te verkoopen, die hem meer opbrachten, dan

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 62