7 en voegde haar i,n 't Fransch, (toen sinds een honderd jaar de hoftaal) toe: „ce ne sont que des gueux." We weten hoe daaruit de bijnaam „geuzen" ontstond en. de edelen dien naam als een eeretitel aanvaardden. Hendrik van Brederode, in 1531 te Brussel geboren, was een der eerste grondleggers der Nederland'scfhe vrijheid. Hij' vér- liet de Spaansche zijde e,n verbond zich met Willem I, Prins van Oranje. We zagen reeds, hoe hij aan 't hoofd van het Ver bond der Edelen stond. De Hertog van Alva liet hem indagen en verwees hem in ballingschap met verbeurdverklaring zijner goederen. Hij stierf 16 Februari 156S te Recklinghausen. Vanuit het Huis ter Kleef leidde en bevorderde Hendrik de hervormingsbeweging in een groot deel van Noord-Holland. Zijn gebied strekte zich tot onder de poorten van Haarlem uit, wat Burgemeester en Raden van Haarlem tegenover de land voogdes vaak in moeilijkheden bracht, leder toch, die de nieuwe begrippen was toegedaan, vond in Hendriks grondge bied vrijheid zijn gedachten te uiten. Herhaalde malen wer den dan ook in het open veld om het Huis ter Kleef in Hooi maand van 1566 hagepreeken gehouden. Het was een gewoonte te Haarlem, de heeren van Brederode bij terugkeer na eenigen tijd van afwezigheid, te verwelkomen Zoo ook werd 18 Me!i 1566 in den Hollandschen Tuin te Haarlem, een banket gegeven. Aan het banket zaten o. a. aan Hendriks bastaardbroeder, Lancelot, den lateren geuzenadmiraal, Sonneinberch baljuw van Kennemerland, de jonkheeren Gijs- brecht van Schoten en IJsbrand van Spaarnwoude. Coornhert, secretaris, en Van .Wamden, schepen van Haarlem, verwelkomden Brederodes heer namens Burgemeestcren. Al gauw spfrak Brede rode over het aangeboden smeekschrift. Hij zag gaarne, dat Haar lem en zijn voorname „borgers" het onderteekenden. Coornhert was als altijd zeer bedachtzaam, en antwoordde, dat de zaak van te groot belang was, om ze zoo maar op een banket te beslissen e;n dat hij geen opdracht van Burgemeestcren had. Hij beloofde ruggespraak met hen te houden en den volgenden middag den uitslag der besprekingen aan Brederode mee te deelen op het Huis ter Kleef. Na afloop van het banket, laat in den avond, schreef Coornhert aan Burgemeester Nicolaas van der Laan, toen te Lisse. Nog vóór den middag ontving Coornhert zijn antwoord. Dadelijk daarop trok hij met Van

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 25