Bioemendaalsche Legenden en Overleveringen Onze lezers vinden hieronder een aantal legenden eri overleveringen, die betrekking hebben op Bloemendaal. Wij zijn overtuigd, dat wij velen met het opnemen daar van in ons jaarboekje een groot genoegen doen. Het is altijd genoeglijk oude verhalen te lezen, welke eens op ons overbekende plaatsen, soms van onze naaste om geving, zijn afgespeeld. Men houde echter altijd in het oog, dat legenden en overleveringen nog maar geen his torisch vaststaande feiten zijn. Kraantjelek. In overoude tijden werd god Bacchus in Haarlem en omstreken bizonder vereerd. Zijn heiligdom was aan het zoogenaamde Kraantjelek, dat aan den voet van een hoog duin, den lateren Blinkert, lag. Het was hier een schilderachtig en boschrijk oord, waarin een meertje lag, het Volmeer genoemd, waaruit de Haarlemsche Beek haar oorsprong nam. Aan den oever van het meer lag een dorp, Rukaas of Rokkes geheeten naar den Deen Roruk. Daarom noemde men Kraantjelek later ook Rukaasduin. Het genoemde dorp werd later door de vele zandstuivingen geheel bedolven, gelijk gebleken is door de vondst van verschillende fundamenten, die thans diep in den grond begraven liggen. Toen Bachus hier nog zijn heiligdom had, was deze plaats ook bezet door een menigte eeuwenoude reuzen eiken. Uit een dezer boomen sijpelde gestadig water, weshalve men de plek Kraantje-lek noemde. Dat Bacchus hier vroeger zijn zetel had, is ook bewezen door in later eeuwen gevonden struiken en wortels van aan hem ge wijde wijngaardplanten.

Adresboeken Bloemendaal | 1917 | | pagina 21