12 Aanteekening. Zie o. in. v. d. Bergh, Nederl. volksoverleve ringen. Blz. 28. Eeden, F. W. van, De duinen en bosschen van Kennemerland. 1868. Mr. J. van Lennep en J. ter Gouw, De Uithangteekens. Dl. II, blz. 230. Volgens een advertentie in de „Opr. Haarl. Cour." van 1739. (n 40), werd de herberg Kraantjelek of Rokkaartsduin toen in het openbaar te Haarlem verkocht. De naam zal wel in verband staan met het tappersbedrijf. De naam Bacchus komt ook in de Haarlemsche overleverin gen meermalen voor. Zoo luidt de legende, dat het woud rond- H-r h3n uen! g!Wijd 7as en daarom Bacchusbosch heette. In dit bosch stond een kasteel of sterkte, ter plaatse ongeveer van de tegenwoordige Bakenesserkerk. De bewoners daarvan werden Bacchiades genoemd. De naam Bacchusbosch werd later door het spraakgebruik veranderd in Bakenes. Aerdenhout. (a.) Heel vee! eeuwen geleden bevond zich in het woud, nabij de plek waar later Haarlem werd gebouwd, het heiligdom, n.l. een houten tempel, van Hertha of Hertus, de godin der Aarde. In dit heilig boisch, waar nooit iemand mocht binnentreden, stond haar gewijde wagen, met een kleed overdekt. Alleen de priester mocht dien aanraken. Wanneer de godin onder het deksel versche nen was en de priester wist precies wanneer dit gebeurde verliet de wagen, door twee heilige koeien (als symbool der vruchtbaarheid) getrokken, het woud en de priester liep er eerbiedig achter. Waar zij ver scheen was het feest; alle arbeid werd gestaakt, alle twisten hielden op. Overal kwam het volk op. de been en vierde vroolijke dagen. Dit duurde zoolang als de godin haar omgang hield. Zoodra zij in het woud was teruggekeerd, werden wagen, kleed, alsmede de godin zelve, door slaven afgewasschen in een hier liggend meer, het Volmeer gtheeten. Deze slaven werden, nadat zij hun werk hadden gedaan, terstond in hetzelfde meer verdronken, omdat de diepste geheimzinnigheid haar moest omhullen, als zinnebeeld van de verborgen groei kracht der aarde. Als herinnering aan haar verblijf alhier en ter gedachtenis van de offervuren, die te harer eere op de duinen in dezen omtrek werden ontstoken bij de oogstfeesten, werd dit gewijde bosch het Herthawoud

Adresboeken Bloemendaal | 1917 | | pagina 22