13 of -hout1) genoemd. Het volk, dat later de beteekenis niet meer begreep, veranderde den naam Herthahout in Aerdenhout- Aanteekening. Deze legende is van Sicilië naar hier over gebracht. Zie o. m. Gouw, J. ter, De volksvermaken, Haarlem. 1871. Blz. 153. En verder de aanteekening onder de volgende legende. Aerdenhout. (b.) In oude tijden hielden de Graven van Holland hun verblijf in Haarlem en bezaten in de omstreken verschil lende jacht- of lusthuizen. Meermalen werden de edelen des lands uitgenoodigd tot het houden eener groote jacht op grof- en klein wild. Jaarlijks werd eenmaal een zeer schitterend grafelijk jachtfeest gehouden en op dezen dag hadden de Haarlemmers het recht om in de naburige duinen vrij te jagen. Vooral trachtte men dan herten te bemachtigen. Ter herinnering hieraan ontving het boscli nabij Haarlem den naam van Hertenhout, een naam die later door het spraakgebruik is veranderd in Aerdenhout. Aanteekening Zie Allan, Geschiedenis van Haarlem, II, 135. „Arnhemsche Courant" van 15 Augustus 1874. Samuel Ampzing schreef hiervan in 1628: Hoe dickwils komt de Prins in Brêroos wijde palen Hoe dickwils menig wild uit onze duynen halen Hoe menig snelle hind, hoe menig wakker hart, Werd op der Heren jagt gevangen en benard En hier van daen so schijnt ons Hartjesdag te komen Al word hiervan ook schoon geen vast bescheyd vernomen. Want als de Graef hier joeg in 't recht zaeysoen van 't jaer, Wie twijfeld of dat was met toeloop van de schaer Dit is het oud gebruyk, 't is so en 't was voor desen: Daer groote meesters sijn, daer wil 't gepeupel wesen. Over den Haarlemschen Hartjesdag leze men o. a. „De Aard bol.Jrg. 1840, blz. 91 en J. ter Gouw. De Volksvermaken. De Amsterdamsche Hartjesdag heeft zich steeds doen kennen als „een dag van dronkenschap en zedeloosheid". Te Haarlem was dit anders. De Spaarnestad-bewoners gingen op den Blinkert zitten „onder 't genot van eenige medegebrachte versnaperin gen" en als die op waren, gingen zij voor tijdverdrijf de duinen „afrollen". En wie daarin geen lust had, ging te Overveen of eiders „onder het geboomte zitten om naar de voorbijgangers te kijken." Hout bosch.

Adresboeken Bloemendaal | 1917 | | pagina 23