Paragon Schilder 1615, Audenaarden per pond 5700,— Centen v 4300, Gele Kroonen1200, Witte Kroonen3600, Semper Augustus 120 azen 4600,be nevens een nieuwe koets met 2 paarden- Gouda 111 azen 700, De Semper-Augustus moet een der zeldzaamste bloe men geweest zijn, want eenmaal werd zij voor 13000, verkocht en op een anderen tijd brachten drie dezer hollen 30000,op. Uit den aard der zaak rezen ook de huur- en koop prijzen der tuinen. Aan iémand werd voor zeven jaar 15000,— geboden voor het huren van zijn tuin met bo vendien nog een aandeel in de winst. In meer dan één herberg te Haarlem hield men een soort van bloembol- lenbeurs, waar men kocht en verkocht en zich verbond om op tijd te leveren. Een schrijver hield van alles boek en aanteekening van ieders winst, die in schijn zeer groot was, want in handen had men die niet. Men was rijk, hoe wel men feitelijk niets bezat. Echter daaraan werd niet gedacht, de speculatiegeest had schier ieder krankzinnig gemaakt. De burgers begonnen rijk te leven, hielden paarden en rijtuigen en leefden verre en verre boven hun stand. Natuurlijk begonnen de prijzen sterk te dalen door de groote teelt en de slotsom was, dat de koopers wei gerden om de bollen te ontvangen voor den overeengeko men inkoopsprijs. Toen waren het de advocaten, die ge makkelijk en zonder risico het geld verdienden. Zeer spoedig verliep de handel, zelfs zóó, dat een Semper Augustus, kort geleden zoo hoog in prijs, terug liep tot 50, De meesten der bedrogen handelaren keerden tot hun vroeger bedrijf terug. Velen waren ten gronde gericht en moesten hun weelderig leven weer opgeven. 21 Aanteekening. Zie: C. de Koning Lz., Tafereel der stad Haar lem, Dl. II, blz. 179 v.v. Mr. W. P. Sautijn Kluit in de „Handelin gen en mededeelingen van de Maatschappij der Neder. Letter kunde" over 1866. A. van Damme in het ..Weekblad voor bloembollencultuur".

Adresboeken Bloemendaal | 1917 | | pagina 31