De Hofstede Dalenberg bij Kraantjelek. In vroeger eeuwen, lang voor het Volmeer dichtgesto- ven was, lag een weinig beoosten Kraantjelek, een groote hofstede, Dalenberg (Dal en Berg) genoemd, die in 1690 voor slechts enkele honderden guldens verkocht werd. Zij had toen reeds gedurende vele jaren half woest gelegen, tengevolge van den dorren en drogen grond en van de talrijke zandstuivingen. Isaac van Nickelen, een beroemd schilder te Haarlem, arm van geld, maar belust op avon turen, was de kooper dezer hofstede. Toen men hem de opmerking maakte, dat de koopsom van enkele hon derden guldens nog te hoog was, daar hij te veel belasting zou moeten betalen, antwoordde hij, dat hij die meening niet deelde, omdat hij er wel voordeel in zag, dewijl hij er witte moerbeziënboomen in wilde planten om zijdewormen aan te kweeken en zijde te winnen. Onder dat voorwend sel liet hij alvast al het geboomte van zijn nieuwe plaats verkoopen, waarvoor hij reeds meer geld ontving, dan de hofstede hem had gekost. Ook verkocht hij de schoone vloeren uit het huis en verder alles, wat hij tot verkoop geschikt oordeelde. De dorpsregeering van Bloemendaal, hoewel voorziende dat Van Nickelen zijne belasting niet zou kunnen betalen, kon hem het verkoopen van een en ander niet beletten. Intusschen ging de voorgewende on derneming van den nieuwen eigenaar geheel te niet. Later woonde de schilder nog te Haarlem in het Glashuis, van waar hij echter vertrokken is zonder zijn schulden te be talen. Dalenberg werd verder gesloopt of beter gezegd, geplunderd door de Zandvoorter visschers, die - in het voorbijgaan vensters, deuren, kasten en ander klein hout, en daarna zelfs de zolders en trappen afbraken, om dit als brandhout mee naar huis te nemen. Eindelijk ge raakte ook liet muurwerk omver en alles werd tot een puinhoop. Van het weleer schoone en aanzienlijke Dalen berg is thans niets meer te bespeuren; slechts wat kreu pelhout wijst nog de plaats aan, waar Van Nickelen witte moerbeziënboomen wilde teelen. 22 Aaiiteekening. Zie: Allan, Geschiedenis van Haarlem, II, 137.

Adresboeken Bloemendaal | 1917 | | pagina 32