deel over dat reusachtige werk te vormen, den effen gladden weg eens vergelijken met de omliggende kanjers van duinen en diepe dellingen. Daar is hij uit voortgekomen. Zoo is hij zelf ook geweest. Er zijn bulten van maar eventjes 30.000, 35.000, ja van 40.000 M3. verplaatst in kuilen die in de buurt la gen. Men heeft de lijnen der hellingen en dalen uit elkaar geworpen, de kammen der toppen rechtge- streken, en nieuwe kammen opgebouwd, men heeft de trekken van het aangezicht der aarde uitgewischt j en er nieuwe op vastgelegd. Alleen reeds het opmeten en in kaart brengen van zulk een opzet is op zichzelf al een werk van beteekenis. Het is de heer De Jong, de gemeente architect, die dit met groote bekwaamheid en ijver heeft in orde gemaakt. Hoe men verder bij zoo'n aanleg te werk gaat, zult ge vragen. Wel, zoo om te zien is het heel eenvoudig, maar, geloof gerust, dat er heel wat bij kijken komt We zeiden u reeds, dat zoo'n weg met piketpalen is uitgezet, en nu hebben de uitvoerders profiel- teekeningen bij zich, waarop is aangegeven, hoe veel kubieke meters zand er tusschen elk dezer pi ketpaaltjes moet worden verstouwd, hoe diep en hoe breed er dus gegraven, en hoe hoog en hoe breed er opgebracht moet worden, enzoovoorts. Dat werk geschiedt met spaden, kruiwagen en handkar, en zoodra mogelijk worden er rails gelegd, waar over dan het vervoer in de bekende wiegkarren ge beurt, dus veel sneller. Waar de hellingen het toe laten, worden paarden als trekkracht gebruikt, maar meestentijds zijn de bulten te steil daarvoor. Over - 13 ■f

Adresboeken Bloemendaal | 1920 | | pagina 21