14 ook van invloed zal zijn op de schoolbevolking van het Lyce um. Vast staat, dat reeds nu enkele gezinnen zich te Bloemen- daal vestigden wegens de aanwezigheid van een middelbare school aldaar. Noemde men dus de school „Kennemer" school op grond van het bovengenoemde, als schoolvorm had de commissie van den beginne af de Lyceumorganisatie gewenscht. Welke deze is, mag nu wel haast algemeen bekend geacht worden. Doordat in de laagste twee klassen het onderwijs algemeen is en eerst daarna de splitsing komt in H.B.School-, Gymnasium- (en eventueel Handelsschool-) afdeeling, kan de keuze van rich ting en studie en beroep uitgesteld wordien. Vroeger was het voor vele ouders een moeilijkheid om voor hun kinderen bij het verlaten der lagere school' een keuze te doen tussohen Gymnasium en H. B. School. Nu kan het kind op een lyceum den „Onderbouw" volgen, en dan, als de leerling zich aange past heeft aan de werkwijze van het Middelbaar onderwijs, aan het systeem van vakleeraren, een schoolleven met (vaak veel te groote, veel te snel verwachte) zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, dan de beslissing vallen omtrent de richting der verdere studie. Daarbij is natuurlijk zeer van waarde het oordeel van Rector en Leeraarsvergadering, die d'e(n) leerling twee jaar lang in de school hebben kunnen waar nemen, die zijn aanleg hebben kunnen bepalen, zijn werk kracht hebben kunnen vaststellen. Op grond van al deze overwegingen, mede in de overtui ging, dat het brengen van een scheidingslijn in het leven der jonge menschen op het 14e 15e jaar verschillende groote voordeelen had (dan ontwaakt vaak pas de échte belang stelling, dan vindt die groote puberteitscrisis plaats, die door Rousseau genoemd is „een tweede geboorte"), is in 1909 in den Haag opgericht het „Nederlandsch Lyceum", onder lei ding van den Rector, later Professor, R. Casimir. Deze nieuwe stichting was voortgekomen uit de Vervolgschool der Haagsche Schoolvtreeniging en begon met een klasje van 5 leerlingen. In 1911 betrok ze een eenvoudig, maar mooi en practisch inge richt eigen gebouw. Bij deze gelegenheid schreef een der leeraren, Ilr. A. de Vletter, voor de feesten der scholieren een Revue, die, met talrijke foto's en portretten versierd, in druk verscheen. Eigen-

Adresboeken Bloemendaal | 1921 | | pagina 20