XV onkunde wegens den Staat der duinen, en de vooroordeelen, die hier uit ontstaan tegen de cultures derzelven bij de natie zooveel mogelijk weg te nemen en Haar die eenmaal de maatregelen door het bestuur te nemen in de hand moet werken, hiertoe op te wekken." Nog een enkele aanhaling uit het hoofdstuk: Konijn- en konijnlooze duinen: „Het is een algemeen gevoelen, van de vroegere voorouders over genomen, dat de duinen bijna geen ander product dan het konijn kunnen opleveren. Het konijn had in zijn voordeel een oud adellijk denkbeeld. Het werd in oude dagen gerekend mede te behooren tot het edele wild; en het maakte voor diverse hooge ambtenaren zeker emolument uit jaarlijks eenige konijnen, alsdan hofkonijnen ge noemd, te ontvangen, waarvoor hun naderhand zekere som is toe gelegd die tot op heden onder den naam van konijnengelden nog bekend staat en betaald wordt. De Duinen als een Wildernis te be houden, en enkel ten dienste van het konijn te maken kwam ook alleszins overeen met de zucht van den ouden adel tot de jacht: temeer daar in het vorig Holland behalve de Gooysche heide ner gens eene wildernis dan in de duinen werd gevonden". (Zie hierna onder „Blinde duinen".) Woord en Beeld, jaargang 1899. Kijkjes op en in Bloemendaal door Th. C(olenbrander), toen nog 'n ondeugend student. Het Zegepralent Kennemerlant vertoont in vele Heerlijke Gezichten van deszelfs voornaemste Lustplaetsen, Adelijke huizen, Dorp- en Stedegebouwen: Beginnende met Kastrikum, volgende door 't Quartier van Heemskerk, Beverwijk, Velzen, Bloemendaal (ge vende de hofstede „Wildhoef" al zooals zij nu nog is), Haerlem, Overveen, Zantvoort, de Vogelenzang, en eindigende met Berken rode, Heemstede, Bennebroek en Hillegom. Naer 't leven getee- kent en in 't koper gebragt door Hendrik de Leth en kortelijk beschreven door Mathheus Brouërius van Nidek te Amsterdam bij Andries en Hendrik de Letth, Konsthandelaars op de Beurssluis in den Visscher (zonder jaartal gedrukt in 1729 en 1730). Een tweede opsomming van stukken, gerangschikt naar de namen der samenstellers bewaren wij voor een volgenden jaargang om U ditmaal in het bizonder bezig te houden met onze duinen.

Adresboeken Bloemendaal | 1934 | | pagina 19