XXI woordige Noordzeekanaal, door het z.g. „Watergat op de gewone kaarten van het einde der 18e eeuw afgebeeld en aan de opstellers van het Rapport van 1798 persoonlijk bekend. De daardoor afwa terende duinvlakte telde 7 boerderijen en was geheel omringd door een „duinsloot". Dorpsduinen. Deze naam komt voor, voor de duinen bij Wijk aan Zee. Pepopuleerde- en gedepopuleerde duinen konijnduinen en konijn- looze duinen (zie blinde duinen) Heerenduinen. Zoo heetten in 1798 de met berkenboschen bezette duinvalleien onder Velzen. Konijnduinen, werden door de Grafelijkheid, later het Land, als duin meierijen „tot de konijnvangst" verpacht. Soms werkte men duinen tot zanddijk om. Zoo werd in 1610 in 2 maanden van Den Helder naar Huisduinen de 2300 roeden (Hondsbossche?) lange „Dijk van Oldenbarneveldt" uit konijnduinen tot zeewering aangelegd, welke konijnloos moest worden gehouden; daaraan schijnt nog al wat te hebben ontbroken, ja men dolf er zelfs wel nieuwe ^holen in om konijnen te lokken. De „dijk van Oldenbarneveldt was weldra niet meer te onderkennen, daar zich ter plaatse op het vlakke breede strand een tamelijk breede rij nieuwe duinen vormde, van waaraf de zanddijk is overstoven. Middenduinen zijn de tusschen Buitenduinen en Voorduinen gelegen duinen. „Het middenduin" in het bizonder heetten eenige duinen West-Noord-West van Overveen gelegen en bij octrooi van 1795 ter ontginning en vruchtbaarmaking uitgegeven aan de burgers Klaarenbeek, De Waal Malefijt, Lauerkamp, Sterk, Hoeuff en Koper, allen wonende te Haarlem en door hen gemeenschappelijk bezeten. Nationale duinen behoorden aan de Graafschap of 't Domein van 't Land; ze zijn bekend geweest onder Brederode. Onder de duinen uit 't Domein verkocht worden genoemd: „Het duintje van C. P. Boon", „het duintje of veld van Klaas Pieterse", „het duin of veld van den Heer Thijssen, strekkende tot het Huis te Bloemendaal", „het Binnengeesterduintje", „Leijduin", ,,'t Molen"- of „Keuken- duintje", ,,'t Nieuwlandsduintje", ,,'t Stukduin bij 't Mannepad" en ,,'t Duintje van Symen Koster". In de jaren 17221725 zijn veel duinen uit 't Domein verkocht o.a. „Het Bentveld met zijn aankleve". Noordduyne Olmers, is de naam voor de strook nationale gedepopu leerde duinen onder Vogelenzang, Overveen en Bloemendaal, be- hoorend tot de Zeereep, alwaar ouder gewoonte helm mocht wor den gestoken en gehaald; voor dezelfde duinen komen ook voor de namen Olmers, Halmers of Zeeolmers. Zij mochten niet verkocht worden. (Zie Haarl. Courant van 29 October 1722). Ontbloote duinen zijn blind- of konijnloos gemaakte duinen. Rauwe duinen heetten de onbeplante duinen in natuurstaat.

Adresboeken Bloemendaal | 1934 | | pagina 25