XIII INRIJPOORT ELSWOUT Met Potgieter kon Huet zeggen: wij hebben elkander opgebouwd in het geloof aan der menschen kleingeestigheid. Huet was in 1865 als redacteur van de Gids afgetreden nadat hij de toen nog geu rende en fleurige liberale partij verweten had gebrek aan demo- cratischen zin en gemis aan eerbied voor de volksmenigte.) Wierdsma. Oude friesche wetten. (Deze wetten hebben eens ge golden van de Doilard tot Zeeland. Een voorbeeld van zulk een friesche „heidensche" wet. De vaders hadden over hunne kinderen volstrekte heerschappij, uitzonderheid over de dochters. Echter werd dit bepaald: „dit is regt, dat de vader zijne dochter geen man be hoort te geven tegen haren wil, naar dien haar geen macht toe komt dan over hare leden (hun lijf), en indien hij haar ten huwe lijk geeft tegen haren wil en haar wegens haar onwilligheid mis handeling geschiedt, zoo zal hij (de vader) den vrede (d.i. zijn schuld tegenover het openbaar gerecht) boeten, alsof hij haar met zijne hand verslagen had.) Met deze en in de vorige jaargang beurtelings verschillend gerang schikte bronnen willen wij volstaan. Wij meenen dan daarmede de beoefenaren der geschiedenis van Bloemendaal een dienst te hebben bewezen. Wij willen thans eenige gegevens verschaffen omtrent het belang rijke buitengoed Elswout te Overveen, door opgaand geboomte, be- boscht duin, waterpartijen, weiden, vrucht- en pleiziertuinen, en niet het minst door het oude poortgebouw aan de Elswoutslaan sedert 3 eeuwen een der meest bezienswaardige buitenplaatsen van ons land. In 1633 heeft de Haarlemsche laken-drapenier en twijnder Karei du Molijn of Moulijn, vermogend geworden door het huwelijk met de vrouw van zijn overleden patroon: vijf morgen en 1768 rijnlandsche o

Adresboeken Bloemendaal | 1936 | | pagina 17