XIV DE ZANDERIJ-VAART roeden grond ter plaatse gekocht, waartoe behoorde het toen reeds verzande meer, de z.g.n. Volmeer (dat in 1739 met de daarop staan de woning moet zijn ondergestoven)De Volmeer, beschreven als een grazige vallei met vinkenbaan en boerderijen, eindigde Noordelijk bij Kraantjelek en was in het Oosten begrensd door de groote boomen van Elswout en Duinvliet. Het was een vruchtbare bebouwde duin vlakte. Dit verzande meer heeft o.a. behoord aan den bekenden ver mogenden kunstschilder Maarten van Heemskerk, ongehuwd, welke bij testament bepaalde, dat de jaarlijksche opbrengst van deze be zitting als huwelijksgift zou worden geschonken aan twee paren, die in eenig jaar hun huwelijk op zijn graf in de Groote Kerk te Haarlem lieten inzegenen. Hoe komt 't, dat dit niet meer geschiedt? Er werd veel volk door Molijn aan het werk gezet om Elswout voor zooveel noodig aan te leggen. De Haarlemmers gingen geregeld daarnaar kijken. Molijn verloor echter zijn vermogen en moest het werk doen staken. In 1673 koopt Gabriël Marcelis Elswout voor 100.000.Naar hem is nog de Marcelis-vaart geheeten. Hij kreeg in 1641 't recht van vervoer van zoutladingen voor den Koning van Denemarken en char terde zijne schepen op Hamburg. Marcelis heeft veel geld verdiend aan het leveren van salpeter ook aan onze vijanden, zelfs Spanje. In 1644 voorziet hij Denemarken van ammunitie en gehuurd krijgs volk. In 1654 begon Marcelis gronden aan te koopen bij Nuysenburg onder Tetterode (Overveen), hij kocht o.a. gronden aan van het Haarlemsche St. Efizabethsgasthuis. Van de heeren van Kennemerland kreeg hij het afzandings- of verzandingsrecht. Jan Marcelis, zijn op volger laat allengs alles vervallen. Elswout was nog in fleur toen in 1660 de jonge prins van Oranje, later Willem III, er op bezoek kwam.

Adresboeken Bloemendaal | 1936 | | pagina 18