XV WEGGRAVEN VAN DUIN AAN DEN ZEEWEG In Engeland had Karei II de koningstroon weer beklommen. Zijne zuster, de moeder van prins Willem, steeg daardoor weer in aanzien en, zooals het in de wereld gaat, men wilde haar aangenaam zijn. Dies noodigden de overheden van Amsterdam en van Haarlem hoogst- dezelve met haar zoontje op bezoek aan beide vesten. Dit werd be paald op het einde der maand Juni van dat jaar. Op 28 Juni kwamen de prinses, de prins en gevolg in 21 koetsen uit 's Gravenhage in Aerdenhout aan, waar zij bij het Klaphek, al waar de vrijheid (het rechtsgebied buiten de muren) van Haarlem begon, werd afgehaald door 24 sergeants van de schutterij, die met ontblooten hoofd, het gezelschap naar Haarlem brachten, waar op 't Sant de schutterij stond aangetreden. De gasten logeerden op het raadhuis, zooals ook te Amsterdam gewoonte was en werden, gelijk beschreven staat, „onthaald op allerlei rariteiten en liefelijkheden". Op 29 Juni gingen prinses en prins met een deel van het gevolg in 13 koetsen vergezeld van tal van ruiters naar Elswout, waar den jongen prins veroorloofd werd „in de besloten waranda een haas te vangen". De ruiters van het gevolg reden bij die gelegenheid in het buiten zoo lustig rond, dat er veel vernieling werd aangebracht. In 1718 werd Elswout voor 51.600.- verkocht aan Jan Romswinckel. In 1776 werd eigenaar Gualtherus Petrus Bondam, Schepen der Stad Amsterdam; alles was toen nog overeenkomstig de oorspronkelijke aanleg in fransche Louis-XIV-stijl met rechte lanen, glad geschoren hagen enz. Daarin komt verandering toen in 1781 de eigenaar Jacob Boreel alles in engelsche landschapsstijl veranderde. Veel overlast ondervond men van fransche troepen, die in 1803 bij Kraantjelek gelegerd waren. Fransche officieren „ontzagen zich niet voor de oogen der bewoners in de vijvers te baden". Elswout prototype van 't natuurbad!

Adresboeken Bloemendaal | 1936 | | pagina 19