BROUWERSKOLKJE EN OMGEVING VOOR DE JONGSTE VERANDERING In 1805 verkocht Jacob Boreel, die te Napels was gaan wonen, alles aan Willem Borski. Toen de heer en mevrouw Borski uit waren in 1811 is de plaats, die reeds een wereldvermaardheid gekregen had, bezocht door Napoleon's echtgenoote, Maria Louise, prinses van Oostenrijk. De „honneurs" werden waargenomen door de gouvernante, die bij het 10-jarig doch tertje der eigenaren thuis was gebleven. In 1846 vinden we als eigenaar vermeld Willem Borski Jr. In 1881 diens zoon, ook een Willem Borski, deze had het heerenhuis door A. Zienenis gebouwd, doen wegbreken en den architect Muysken opgedragen een nieuw huis te bouwen. Dit huis-in-aanbouw, wat nu nog bestaat, werd na het overlijden van den opdrachtgever, die in 1884 te Cannes overleed, niet afgebouwd. De zuster van dezen laatsten Willem Borski, mevrouw Anna van der Vliet geb. Borski, erfde toen Elswout als: eigenlijk Elswout, zooals wij het nu nog kennen, met Duinlust, de Ellewoutshoek, Belvédère, Lindenheuvel, Bloemenheuvel, Overbeek en Koningshof. Elswout om vatte toen 2394 hectaren. De bezitting, thans eigendom der Erven van der Vliet, zou thans 3500 hectaren beslaan. Elswout zelf is hoewel, gelijk blijkt, grootendeels aangelegd, een se cundair natuurmonument gebleven. Maar het is ook een geschied kundig monument, waarop deze streek en onze gemeente trotsch kunnen zijn. Wij meenen deze verhandeling niet poëtischer te kunnen besluiten, dan met het z.g.n. Overveensche Volkslied. Ook van dit gedicht is ons den vervaardiger onbekend. Misschien dat bij gelegenheid van de Padvindersfeesten van 1937 in Vogelenzang iemand ook de derde wijk onzer gemeente met een „volkslied" zal willen verrijken, dan is de trits vol.

Adresboeken Bloemendaal | 1936 | | pagina 20