111/2 Vanuit mijn werkkamer uitziende op de Grote Markt wordt mijn blik steeds geboeid door de imposante oude Sint Bavo, waar boven als een welkom voor wie van verre nadert, de ranke torenspits uitstijgt. Geflankeerd door de speelse, in zwierige renaissancestij1 opgetrokken Vleeshal staat, immer bekorend, in het hart van de stad het monumentale gothische kerkgebouw als een luisterrijke achtergrond. Een niet te miskennen gevoel van blijdschap over het vertrouwde beeld, dat de binnenstad be heerst, raakt iedere Haarlemmer, die met gerechtvaardigde trots en een tikje chauvinisme praat over zijn mooi Haarlem. Wanneer ik mij dan neerzet om enige gedachten over Haarlem te geven, doet het mij genoegen iets te kunnen vertellen over de stad aan het Spaarne die ondanks zijn hoge ouderdom geen tekens van verval vertoont, maar jong van hart als centrum van handel en nijverheid en gevoed door een eeuwenoude traditie van cultuur een vooraanstaande plaats in de provincie inneemt. Ontstaan als nederzetting naast het Kasteel van de Graven van Holland, de plaats waar zich thans het stadhuis bevindt, aan een landweg die, lopende langs de geestgronden aan de voet van de duinen, de verbinding vormde tussen Kennemerland en Rijn land ter hoogte van het Spaarne, werd Haarlem door haar lig ging aan de samenloop van land- en waterwegen tot markt- en doorvoerplaats voor de omliggende vlekken en buurtschappen, en zich geleidelijk verspreidend langs de oevers van het Spaarne groeide de stad uit tot het trefpunt van nijverheid, welk karakter tot de huidige dag bewaard is gebleven. Sprekend over zijn stad za' de Haarlemmer U wellicht uitnodigen tot een dwaaltocht langs de intieme Haarlemse hofjes, die een geest van rust en stilte ademen, door de middeleeuws aandoende Heiliglanden met zijn oudemannenhuis, dat nu het Frans Hals museum herbergt, of tot een verkenning door de vele stille De Librije in oude luister hersteld straatjes, wier namen reminiscenties oproepen aan de dagen, dat Haarlem een bloeiende laken- en wolnijverheid had of aan de tijd dat talrijke brouwers en blekers aan de vele vaarten, die de stad telde, hun bedrijf uitoefenden. Aansluitend op een traditie van eeuwen her heeft Haarlem ook heden ten dage een bloeiend cultuurleven en dient hef zich terecht aan als de stad, waar de verschillende uitingen van cul tuur een gunstige bodem vinden om tot ontwikkeling te komen. Met name noem ik ón dit verband het Internationale Orgel concours, dat telken jare plaatsvindt en veel bijdraagt tot de herleving van de belangstelling voor het orgel, de restauratie van oude, kostbare gobelins uit binnen- en buitenland, de verschil lende musea, waaronder het Frans Halsmuseum een eerste plaats inneemt. Ongetwijfeld telt ons land grotere musea. Toch neemt hef Frans Halsmuseum een unieke plaats in den lande in. Als een kostelijk kleinood ligt het gevat in een architecturale omlijsting van Haarlems bouwmeester Lieven de Key, een schatkamer voor de onvergetelijke werken van Haarlems grootste schilder Frans Hals. Samen vormen zij een blijvende herinnering aan Hollands glorietijd, de Gouden Eeuw. Hoewel niet ten onrechte Haarlem zich veelal presenteert als de stad, waarin de cultuur en de beoefening ervan een voorname plaats innemen en Haarlem zich gaarne tooit met de naam bloemenstad of met een zekere trots gewaagt van de veelzijdig gedifferentieerde vormen van onderwijs, welke binnen haar ge bied te vinden zijn, komt het mij toch voor, dat wel eens te weinig de nadruk gelegd wordt op het belang van Haarlem als centrum van handel en nijverheid dat zij van oudsher geweest is. In tegenstelling tot steden als Eindhoven, dat in hoofdzaak steunt op de industrie, Rotterdam, dat voor zijn welvaart grotendeels afhankelijk is van haven en industrie of 's-Gravenhage met zijn regeringscentrum, vertoont Haarlem als zesde stad van Neder land in zijn economische ontwikkeling een veelzijdig gestruc tureerd beeld en komen hierbij tal van functies tot uitdrukking, die ieder op zich van belang zijn voor het economisch leven van de stad, zonder dat een ervan op uitgesproken wijze haar stempel drukt op de stad. De nijverheid in Haarlem neemt al eeuwenlang een eervolle en eminente plaats in. In de rij van industrieën nemen de grafische bedrijven, waaronder er bij zijn, wier naam over 'slands grenzen reikt, een plaats van betekenis in voor de stad waar Lourens Janszoon Coster mede de grondslag legde voor de ontwikkeling van een eervolle traditie. Haarlem 'is tevens een voornaam centrum van de detailhandel. Door zijn ligging in het hart van Kennemerland is het ten nauwste betrokken bij de handel in bloembollen. Als zetel van het provin ciaal bestuur is het eveneens in belangrijke mate ambtenaren stad. Behalve een veelzijdige structuur als werkgemeente, heeft de stad het grote voordeel, dat zij in de onmiddellijke nabij heid is gelegen van een uitgestrekt duingebied, een breed strand en door zijn omgeving aantrekkelijk is als recreatiegebied voor een groot deel van de randstad Holland. Deze factoren met de om standigheid, dat Haarlem op geringe afstand gelegen is van de hoofdstad van het land, die als vermaakcentrum een bijzondere functie heeft, dragen ertoe bij dat de stad tevens een belangrijk deel van de toeristenstroom in haar gebied voor kortere of lan gere tijd herbergt. De versterking van de woonfunctie in de gemeente is een symp toom van de grote economische expansie van het gehele Noord- zeekanaalgebied met zijn grote werkgebieden in de IJmond en Amsterdam en van de ontwikkeling, die in de komende jaren te wachten is. In tegenstelling tot de Zaanstreek en de IJmond, waar de grote industrieën vanaf de openbare weg gezien een imposanter indruk maken, is een deel van de grootste Haarlemse bedrijven volledig opgenomen in de stedelijke bebouwing. Het kleine industriële en ambachtelijk bedrijf, dat hier veel sterker vertegenwoordigd is dan in de reeds genoemde industriegebieden, gaat door zijn weinig opvallende behuizing dikwijls min of meer verloren in de

Adresboeken Haarlem | 1966 | | pagina 20