111/4 stedelijke agglomeratie, waardoor het minder de aandacht heeft dan de grote bedrijven. Tof in de eeuw waarin wij thans leven heeft de ontwikkeling van handel en nijverheid zich voor een groot deel voltrokken binnen de stadsgrenzen, waarvan het Spaarne, dat nog steeds een be langrijke functie in het vervoer vervult, en de stadsgrachten ten oosten daarvan de afsluiting vormden. Nog zijn vele handels centra en nijverheidsbedrijven, dicht opeengedrongen hier ge vestigd, dikwijls in een te enge behuizing ondergebracht. Meer naar het Noorden lang het Noorder Buiten Spaarne, in het voormalige Schoten, thans de wijk Haarlem-Noord, zochten vele nieuwere bedrijven een uitweg. Ten gevolge van de groei van de stad onderging het beeld van de industrievestiging aldaar een ingrijpende wijziging. Om met de tijd mee te gaan zagen de bedrijven zich gesteld voor uitbreidingen, waarvoor de plaats van vestiging geen ruimte bood, zodat moest worden uitgezien naar ruimere moge lijkheden en de blik gericht werd op de oostelijke oever van het Spaarne, die nog voor een groot deel polderland was. Het begin werd gelegd voor de ontsluiting van het tegenwoordige industrie gebied „Waarderpolder". Het gemeentebestuur, dat vroegtijdig het belang van een verdere industrialisatie inzag voor de versterking en uitbreiding van de economische structuur van de stad, nam de ontwikkeling van het nieuwe industriegebied krachtig ter hand. Veel werd gedaan voor de opensluiting van het gebied, waarbij voor ogen stond gedeeltelijke verplaatsing van de in de binnenstad gevestigde bedrijven en het aantrekken van industrieën van buiten af. Ruime, rechte wegen kwamen tot stand, die een snelle aansluiting geven op het nabijgelegen Schiphol en zorgen voor een snelle af- en aanvoer van grondstoffen en produkten. Thans krijgt aan de oostelijke oever van hef Spaarne het ritme van de arbeid een geprononceerder en krachtiger accent dan voorheen hef geval was. Naast binnenlandse zijn nu ook buitenlandse ondernemin gen in toenemende mate daar gevestigd. Met betrekking tot de intergemeentelijke plannen van Amster dam, Velsen en Haarlem wordt van de bij hef overleg betrokken bestuurders een stoutmoedige en vooruitziende visie verwacht om op economisch en planologisch verantwoorde wijze de plan nen van industrialisatie te intensiveren en verder tot ontwikke ling te brengen met name voor het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal, bij welke ontwikkeling Haarlem ten nauwste betrokken zal zijn. Voor de meer nabije toekomst blijft vooralsnog voor Haarlem het zwaartepunt liggen op de verdere expansie van het in dustriegebied „Waarderpolder". Steeds meer zal blijken dat het een aantrekkelijk vestigingsgebied is ook voor de toeleverings bedrijven, die gericht zijn op de grote basisindustrieën in de eigenlijke kern van het IJmondgebied. Wanneer de grote Rijksweg vanaf de Velsertunnel langs de oost grens van Haarlem voltooid zal zijn, zullen de rondom dit gebied gevestigde bedrijven ten volle kunnen profiteren van snelle verbindingen met de belangrijke industriële centra. Gezien in het licht van de industriële ontwikkeling, die gaande is in en om Haarlem, ligt hef voor de hand, dat het gemeente bestuur er met energie naar streeft om Haarlem aangewezen te krijgen als plaats van vestiging van de vierde Technische Hoge school. Er zijn tal van sterke argumenten, die pleiten ten gunste van dit streven. Centraal gelegen in een zeer dicht bevolkings- gebied, dat 1,2 miljoen inwoners telt binnen een reisafstand van nauwelijks 30 minuten met openbare middelen van vervoer, neemt de stad bovendien een uitermate gunstige ligging in ten opzichte van gewichtige industriecentra, zoals Amsterdam (19 km), het IJmondgebied (10 km) en de Zaanstreek (15 km), ter wijl Haarlem eveneens een nijverheidscentrum van betekenis mag worden geacht. De uitstekende verbindingen met de beide universiteiten in de hoofdstad bevorderen een noodzakelijke samenwerking. Als factoren, die een rol van betekenis spelen bij de bepaling van de plaats van vestiging zijn zeker aan te merken het stedelijk karakter van Haarlem, de uitstekende recreatie mogelijkheden zoals duinen, strand en watersportgebied, woon- accommodaties voor de staf en studenten in Haarlem en om liggende gemeenten en vooral het vanouds bestaande culturele en wetenschappelijke klimaat van de stad. Ik ben mij ervan bewust, dat het beeld van Haarlem, dat ik toonde niet de pretentie kan hebben volledig te zijn. Het was niet meer dan een vluchtige schets en een eerste confrontatie om U te laten zien, dat hef oude Haarlem tegelijkertijd een jeugdige en nog vitale stad is, die door zijn voorzieningen op cultureel, maatschappelijk en economisch gebied ruimschoots be antwoordt aan de behoeften van onze tijd. De burgemeester van Haarlem Het Frans Halsmuseum

Adresboeken Haarlem | 1966 | | pagina 22