£tC%riC(CMi> woon- en werkstad in Kennemerland 1 Haarlem is wellicht e'e'n van de best bewaard gebleven Oudhollandse steden, die tegelijkertijd toch met de moderne tijd is meegegaan en de laatste tientallen jaren een snelle ont wikkeling te zien heeft gegeven. De stad bezit een grote rijk dom aan oudstedenschoon, zoals het middeleeuwse stadhuis, een van de mooiste in ons vaderland, de prachtige Gotische St. Bavokerk, enkele andere oude kerken, de Vleeshal, gebouwd door Lieven de Key in het begin van de 17e eeuw en de zo typische Hollandse Hofjes, waarvan de Stad er een groot aan tal bezit. Daarnaast is ook uit de Empiretijd een groot aantal monumenten van architectuur bewaard gebleven; oude koop manshuizen aan de Nieuwe Gracht en het gebouw van de Pro vinciale Griffie, destijds paleis van Koning Lodewijk Napoleon, zijn even zo vele voorbeelden van de welvaart en rijkdom, die voor de Franse tijd in Haarlem, zij het in een beperkt milieu, heersten. Ook heden ten dage heeft Haarlem een bloeiend cultuur leven en dient het zich terecht aan als de stad, waar de ver schillende uitingen van cultuur een gunstige bodem vinden om tot ontwikkeling te komen. Met name noem ik in dit verband het Internationale Orgelconcours, dat telkenjare plaatsvindt en veel bijdraagt tot de herleving van de belangstelling voor het orgel. Naast de stad, waarin de cultuur en de beoefening daar van een voorname plaats innemen, tooit Haarlem zich gaarne met de naam „bloemenstad" en accentueert voorts de veelzij dige gedifferentieerde vormen van onderwijs, welke binnen haar omgrenzing te vinden zijn. Als woonplaats heeft Haarlem het grote voordeel gelegen te zijn in een streek van prachtig natuurschoon, tussen het duin gebied met zijn oude buitens en recreatiegebieden en het ge bied met polders en meren. Bovendien ligt de stad op 6 km af stand van het Zandvoortse strand en op 14 km van de hoofd stad van het land. Door de gunstige ligging biedt de stad de bewoners en de vakantiegangers een verscheidenheid, die vrijwel nergens anders is ons land te vinden is. Ook met betrekking tot de volksgezondheid neemt Haar lem een centrumpositie in. De vier Haarlemse ziekenhuizen: Het Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis, St. Joannes de Deo, de Mariastichting en het Diaconessenhuis ijveren voor de volks gezondheid. Doch ook de Keuringsdienst van Waren werkt in het be lang van de volksgezondheid. Alleen al in Haarlem werden vo rig jaar ruim 8.000 inspecties in levensmiddelenbedrijven, eet- en drinkgelegenheden, op markten etc. verricht. Voorts vindl

Adresboeken Haarlem | 1969 | | pagina 27