Ut lift 2 Men dient ervan uit te gaan, dat dit werkgebied zich in de toekomst verder zal ontwikkelen. Zo mag verwacht worden dat de buiten Haarlem gelegen werkgebieden, nog in betekenis zullen toenemen. Zo wordt aan de vernieuwing van het Noordzeekanaal met kracht voortgewerkt. In 1967 werd de nieuwe havenmond van IJmuiden geopend. De ingebruikstelling van de Mobil Oil- raffinaderij (op Amsterdams grondgebied) is ée'n van die acti viteiten, die ongetwijfeld een inleiding vormen tot ingrijpende veranderingen in onze omgeving. Veranderingen, die ook voor de toekomst van Haarlem van betekenis zullen zijn. De Haarlemse raad sprak zich uit over het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied, dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ter beoordeling was voorgelegd. Het streek plan, dat de ontwikkeling voor het Noordzeekanaalgebied in hoofdlijnen aangeeft gaat uit van een omvangrijk industriege bied langs het Noordzeekanaal en een recreatiezone - het Spaarnwouderbos - tussen de industrieën en het Haarlems woongebied. Samen met de andere Zuidkennemer gemeenten was de raad van oordeel, dat het noodzakelijk is, de groene bufferzone zodanig te dimensioneren en in te richten, dat de ontwikkeling van het aan het Noordzeekanaal te stichten industriegebied geen schadelijke gevolgen veroorzaakt voor de bewoonbaarheid van Haarlem en Spaarndam. Tevens hebben de gemeenten erop aangedrongen dat de nodige financiële en organisatorische waarborgen worden ge schapen om het grote recreatiegebied - 2. 1/2 maal zo groot als het Amsterdamse bos! - zo snel mogelijk tot stand te brengen. Het toenemend belang van de functie van Haarlem in de toe komstige ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied, heeft er nog in 1966 toe geleid, dat een lid van het college van burge meester en wethouders speciaal werd vrijgemaakt voor de pro blemen op het gebied van de ruimtelijke ordening en samen werking in groter verband. Problemen, die saménhangen met de men in Haarlem uitgebreide winkelcentra, waarin U terecht kunt voor zaken van de meest uiteenlopende aard. Bij de vele antiquairs kunt U terecht voor de vaak fraaie specimina van ge- bruiks- en siervoorwerpen uit vervlogen tijden. De stad Haarlem had een eeuw geleden nog een besloten vorm. Velsen, Bloemendaal, Schoten en Heemstede waren klei ne dorpen temidden van agrarisch land en bossen. Zandvoort was een klein vissersplaatsje, van de stad en de dorpen geschei den door een breed duingebied. In de tweede helft van de vorige eeuw en vooral in de eerste helft van deze eeuw begon de streek sterk van karakter te veranderen. De opbloei van handel en nijverheid en de ont wikkeling van de techniek leidden tot de aanleg van spoor- en tramwegen en tot verbetering van de verkeerswegen. De droog legging van het Haarlemmermeer en van het IJ maakten inten sieve contacten met verder afgelegen gebieden mogelijk. Het graven van het Noordzeekanaal in 1866/1867 en de drooglegging van het IJ leidden tot een geheel eigen ontwikke ling van het nabij dit kanaal gelegen deel van de duinstreek. Aan de noordkant van het kanaal vestigden zich talrijke industrieën. Het havengebied van het Noordzeekanaal ontstond en het noordelijk deel van Zuid-Kennemerland was bij de ont wikkeling hiervan nauw betrokken. Haarlem werd te water be ter bereikbaar. Na de bouw van de nieuwe sluis in Spaarndam vestigden zich langs het Spaarne dan ook vele grote en kleine industrieën. Deze ontwikkeling leidde tot een versnelde bevolkingstoename en dus tot een zeer aanzienlijke toeneming van de bebouwing. De stad Haarlem breidde zich in alle richtingen uit,de na bij de stad gelegen dorpen groeiden vrijwel met elkaar en met Haarlem samen. Als werkgebied, met als voornaamste concentraties Amsterdam, IJmond, de Zaanstreek en Haarlem, vormt de streek een belangrijk onderdeel van de randstad Holland.

Adresboeken Haarlem | 1969 | | pagina 28