3 overschot gestadig toe. Daarnaast ontwikkelden ook de rand gemeenten (Bennebroek, Bloemendaal en Heemstede) zich in een snel tempo tot belangrijke woongemeenten. Hierbij dient vermeld te worden, dat deze gemeenten de woonplaatsen voor het meer welgestelde deel van de bevolking gingen vormen. Tijdens de tweede wereldoorlog kwam de woningbouw praktisch tot stilstand. Na de bevrijding werd er met kracht naar gestreefd het grote woningtekort zo snel mogelijk in te lopen. Allereerst werden hiervoor terreinen benut welke grens den aan de bestaande bebouwing. Zo ontstonden in het noordelijk stadsdeel'de wijken Sin- nevelt en Delftwijk. In het oostelijk stadsdeel kwam Parkwijk tot stand. Haarlem heeft zich voornamelijk in noord-zuid-rich- ting ontwikkeld. Dit heeft vooral in het noordelijk stadsdeel tot een minder aantrekkelijke structuur geleid. Ten noorden van het station zijn circa 80.000 mensen gehuisvest in een gebied dat een lengte heeft van 3,5 km, ter wijl de gemiddelde breedte slechts 1,5 km bedraagt. Thans wordt met man en macht gebouwd aan de nieuwe woonwijk Schalkwijk. In dit stadsdeel, dat tussen het Spaarne en de Ringvaart ligt, zullen in de toekomst ongeveer 40.000 mensen huisvesting vinden, verdeeld over vier wijken: de Europawijk, de Boerhaa- vewijk, Meerwijk en Schalkwijk „C". Er is naar gestreefd onge veer 1/3 gedeelte van het in Schalkwijk te bouwen aantal wo ningen als eengezinswoning uit te voeren. Daarnaast is ook aan de situering en de opzet van de flatwoningen veel aandacht be steed. Na realisering van deze wijk, zal er nagenoeg geen ruimte in Haarlem meer aanwezig zijn voor woningbouw. Het is duide lijk, dat dit het gemeentebestuur dwingt tot een - in kwalitatie ve zin - zo optimaal mogelijke benutting van de nog resterende ruimtelijke mogelijkheden, opdat Haarlem ook in de toekomst een aantrekkelijk woongebied met een hoog voorzieningenpeil te verwachten industriële ontwikkeling van dit gebied, met het natuurlijke- en woonmilieu, de economische groei, de werkge- legenheidsstructuur en het verkeer. Al deze zaken worden bestudeerd in nauwe samenwer king met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Bloemendaal, Zandvoort, Velsen, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede c.a. Hoe belangrijk het college van burgemeester en wethou ders van Haarlem de bezinning op deze ontwikkeling acht, mo ge blijken uit het feit, dat iedere maand een extra vergadering aan deze onderwerpen wordt gewijd. Zo werd veel aandacht be steed aan goede verkeersverbindingen naar het noorden waar toe Haarlem o.m.de aanleg van een tweede Velsertunnel heeft bepleit - en naar het oosten en zuiden, teneinde een betere ver binding te verkrijgen met het midden en zuiden van ons land en daarmee met het nationale en internationale verkeerswegen- net. Tot in het midden van de vorige eeuw was de Haarlemse samenleving gevestigd binnen de singels. Binnen deze duidelijke grenzen had zich in de loop der eeuwen een stedelijke gemeen schap ontwikkeld, welke in de rij der Hollandse steden een ei gen plaats innam. De belangrijke industriële ontwikkeling wel ke in de tweede helft van de vorige eeuw in ons land op gang kwam, beroerde ook Haarlem. Es vestigden zich hier een aantal belangrijke bedrijven, welke uiteraard behoefte hadden aan werknemers. De onzekere levensomstandigheden op het platteland, waar een redelijk bestaan vaak niet mogelijk was, bracht velen ertoe zich in de steden te vestigen, waar werk was voor vele handen. Binnen de historische stadsgrenzen waren onvoldoende mogelijkheden aanwezig om de sterke bevolkingsaanwas op te nemen en zo ontstonden buiten de stadswallen de „werkmans buurten". Door verscheidene annexaties werd het grondgebied van Haarlem steeds verder uitgebreid. Tot 1940 nam de bevolking van Haarlem zowel door geboorteoverschot als door vestigings-

Adresboeken Haarlem | 1969 | | pagina 29