In de 17e eeuw bestond ons dorp uit de volgende buurten: de Kerkbuurt, het Oosteind, het Westeind, de Uiterweg, Schrevels- gerecht, Geylwijk, de Hom, de Zuidweg, de Rijshorn, de Rijs- drecht en de Ruigehoek. Deze historische naam draagt nog een boerderij aan de Venneperweg, in de Haarlemmermeer. Ook Schrevelsgerecht lag daar in de buurt. Rijshorn en Rijsdrecht zijn buurtschappen geweest in de tegenwoordige Rijzen. Geylwijk lag aan de Legmeerdijk, waar thans het woonwagenkamp is. In de Franse tijd was de welvaart zeer slecht. De boerderij „Kloosterplaats", in de Stommeerpolder, groot 35 morgen, werd verkocht voor totaal 8.000.Napoleons hand drukte zwaar op Europa. In enkele gezinnen waren lege plaatsen doordat de zoon in dienst was in het leger van Napoleon dat naar Rusland trok. Velen zijn daar gebleven, doch één, genaamd Albert Eveleens. is na veel geleden ellende in Aalsmeer teruggekeerd. Het jaar 1844 was een rampjaar. Door een brand die niet meer te stuiten was werden 46 huizen in de as gelegd. Van assu reren was nog geen sprake in die tijd en de openbare liefdadig heid werd ingeroepen om de ergste schade op te vangen. Zeer grote veranderingen vonden plaats toen 1853 de Haar lemmermeer was drooggelegd. Velen gingen werken in de nieuwe polder; nu is dat juist andersom. Vanaf die tijd begon men zich toe te leggen op de bloementeelt, en als men de ontwikkeling daarvan ziet in de laatste 100 jaar, dan zijn we dankbaar en trots op ons dorp, met zijn internationale reputatie op het ge bied der bloemen en planten cultures. A. NOORDAM Aalsmeer, mei 1959. Geraadpleegde literatuur: Archief der Gemeente Aalsmeer. Archief Hoogheemraadschap van Rijnland. Gedenkboek G.A.V. Het ver leden. heden en de toekomst van Aalsmeer, door D. Spaargaren Gzn. 15

Adresboeken Aalsmeer | 1959 | | pagina 17