Ivoor kransen en grafwerk| n. kuiper, Zijlstraat 96. Tel. 13017 Jacobeanmeubelen DE ZEEWEGGRONDEN a is DE DAHLIA het aangewezen adres a a ze Kransen trokken op de Int. Tentoonstelling H saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BLOEM EN DAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD EN VOGELENZANG. SFEER. etaleert P. van der Stad Kunsthandel Boskamp te Overveen Tentoonstelling van Teekeningen, Houtsneden en Aquarellen door m Kees Koeman s Eenige toelichting UITGEVER: G. EIKELENBOOM. BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BLOEMENDAALSCHEWEG 42 BLOEMENDAAL TELEFOON 22324 ABONNEMENT: VOOR EEN HALF JAAR 1.75 BEDE. LEO HUIJKMAN jH W. BEUNDER - Verbindingsweg - Telefcofi 22338 gj Uiterst biilijke prijzen Poelier. Nuttige Wenken. te houden van 30 Januari t.m. 15 Februari '26 op werkdagen v. 10-6 uur, Zondags v. 11-4 uur G* J* Gude - Cuisinier (Geen sensatie) Eerste Jaargang ZATERDAG 30 JANUARI 1926. Dit blad verschijnt minstens éénmaal per week. No. 21 BLOEPIENIML'S EDITIE 1 ADVERTENTIEPRIJZEN Per regel 0.15. Bij afname van 500 regels 0.12'/2 per regel; 1000 regels 0.10 per regel; 2000 regels 0.09 per regel; 5000 regels 0,07'/3 per regel. Kleine Advertenties, t.w. Koop- en Verkoop, Huur en Verhuur, Vraag en Aanbod, 0.50 per Advertentie van hoogstens 10 regels, mits bij vooruitbetaling. Schoonheid die in den hemel zijt, Die de Eeuwigheid heeft opgeschreven, Geef ons iets van uw eindloosheid, Geef ons van uw verhevenheid, Van uw geweldigheid Om groot te leven! Schoonheid die in de wereld zijt, Die tusschen menschen hangt te beven Geef ons van uw eenvoudigheid Geef van uw mededeelzaamheid, Van uw deemoedigheid Om goed te leven! Schoonheid die in ons zelve zijt, Die moeder ons heeft meegegeven, Geef aan onze oogen zuiverheid, Geef aan ons hoofd uw helderheid, Ons hart uw dapperheid Eerlijk te leven! ADAMA V. SCHELTEMA. Uil ,,Van Zon en Zomer". Uitg. W. L. J. Brusse, R'dam. Een definitie van wat sfeer eigenlijk is, zou niet zoo heel gemakkelijk te geven zijn. Niet met de zinnen waarneembaar is de sfeer van een huis, een gezin, een klasse, toch on middellijk voelbaar voor hen, die daar ont vankelijk voor zijn. En dat zijn eigenlijk allen! Wij allen zijn er gevoelig voor en rea- geeren in meerdere of mindere mate, wan neer wij opgenomen worden in de sfeer van eigen of anderer kring. Misschien gebruiken wïf een ander woord: ,',ër fieërschf een pret tige geest onder die menschen" of „in dat huis is de stemming altijd gedrukt", maar al deze woorden trachten hetzelfde begrip weer te geven; dat ontastbare en ongrijpbare, dat er i s, daar waar eenige menschen te samen zijn, en dat die menschen beïnvloedt ten goede of ten kwade; öf dat ontbreekt en het opbloeien van elk dieper gevoel volkomen onmogelijk maakt. Eén enkel mensch kan een sfeer om zich scheppen, die weldadig aan doet, waarin het voor anderen goed is te leven en waarin die anderen opgaan met vol komen negatie van de krachten, die in hen werken en die een storenden invloed zouden kunnen hebben op die weldoende sfeer. Dit is immers juist het eigenaardige, dat zij, die gevoelig zijn voor sfeer, daarin opgaan met dat gedeelte van hun wezen, dat er weer klank vindt, terwijl alles wat niet mee kan werken tot mede-opbouw van deze sfeer, tijdelijk en soms voor zéér langen tijd, onder drukt wordt, zelfs zonder dat dit bewust be hoeft te zijn. En ieder onzer weet met groote zekerheid te zeggen, welk mensch of welke menschen „het goede uit ons te voorschijn halen", en wie altijd op onze kwade eigen schappen schijnen te werken. Beheerscht een krachtige, maar immoreele persoonlijkheid de sfeer, dan zullen daarin de lagere instincten, de slechte impulsen, naar boven werken en tot uiting komen, deze sfeer versterken om opnieuw en steeds krachtiger den prikkel ervan te ondergaan. Zij, wier critiek in een dergelijke omgeving niet ge heel insluimert, weten dat zij, als zij zich niet krachtig genoeg gevoelen om het peil er van op te heffen, beter doen met heen te gaan, daar een slechte of ongezonde sfeer funeste gevolgen kan hebben voor hun moreele ont wikkeling. Vooral kinderen zijn, volkomen onbewust, buitengewoon gevoelig voor sfeer. Ze zijn nog niet krachtig genoeg om zelf sfeer te schéppen, maar reageeren intuïtief en zuiver op de bestaande. Is de sfeer, waarin zij wor den opgenomen, goed, dan zal zij ook het in de kinderen aanwezige goede naar boven Het is een averechtsche methode, voet ongemakken te willen verhelpen door tusschen de teenen of naast den voet, nog eenige artikelen te plaatsen, die de ruimte in den schoen nog verminderen. Het zijn lapmiddelen. Afdoende hulp verleent U: VOETKUNDIG SCHOENMAKER Raamsingel 30 - Haarlem rn te Heemstede in 1925 speciaal de aandasht m S3 Bekroond met de Hoogste Cnderscheidir j S3 halen, het kwade verhinderen, zich te ont wikkelen. Is daarentegen de sfeer, die het kind omringt, slecht, dan zal zij ook het kwade, zelfs als het sluimerend aanwezig was, wekken, het goede voor korter of lan ger tijd neerdrukken, wellicht dooden. Waardoor wordt sfeer geschapen? Niet alléén door menschen, óók de omgeving werkt er toe mee. Bij het binnenkomen in verschillende huizen valt ons dadelijk het ab- soluüt verschillend karakter daarvan op. De meubelen en de rangschikking daarvan, de gordiinep. schilderijen, wekken bij ons een stemming, die wij niet kunnen definieeren. Met mooi of leelijk heeft dit niet uitsluitend te maken, de prachtige, kostbare, maar zware en sombere inrichting van een weelderige omgeving kan eindeloos neerdrukkend en benauwend werken, terwijl de misschien prullige maar fleurige en vroolijke inrichting van een bescheiden buitenhuisje ons vaak al bij 't binnentreden opgewekt stemt. En allen kennen wij de rustige vrede, die heerschen kan in een oud huis met oude meubels,' waar al vele levens tusschen vergleden, die veel leed en vreugde mee aanzagen, en die staan in een zachten glans van wijsheid en berus ting als héél oude menschen. Nog voor wij één bewoner van het huis gezien hebben, voelen wij dikwijls al in welke sfeer hij leeft; öf, en dit gebeurt in onzen stijlloozen en stuurloozen tijd maar al te dikwijls, dat zijn huis geen sfeer hééft en hijzelf er geen kan scheppen. Wanneer de sfeer in een huis goéd is, wanneer alles wat er in is, een rustigen, vriendelijken geest ademt, dan kan het niet anders, of de kinderen in zoo'n omgeving dragen daarvan mede het stempel. Het zijn de kinderen, die zonder schetterend lawaai vroolijk kunnen zijn, die zonder mopperen en tegensputteren doen, wat hun gevraagd wordt, die elkander helpen en ontzien, zon der in brave Hendriken te ontaarden. Op dit alles wordt niet speciaal gewerkt, dat wordt den kinderen niet in lange betoogen en ein- delooze herhalingen voorgehouden, maar het wordt uit henzelf naar boven gehaald door de sfeer, die thuis heerscht. Is de geest in huis niet goed, bindt de leden van 't gezin niet eenzelfde band van liefde, dan zijn ook de kinderen uit zoo'n gezin vaak schreeuwerig en bandeloos, egoïst en twistziek. Zij reageeren blindelings en in stinctief op de sfeer, die in huis heerscht: een sfeer van tweedracht kwéékt tweedracht; een koude geest van egoïsme kwéékt egoïs me. Geen wezen ondergaat zoo sterk den invloed van het milieu als een kind dat doet. En daarom is het zoo gewenscht, neen nood zakelijk, dat de sfeer waarin het kind leeft gedurende de jaren van zijn eerste waar nemen, zijn ontwikkeling en psychischen groei, zijn geestelijke rijping, goed is, hem hèlpt bij dien groei en hem niet in zijn ont wikkeling belemmert of in de verkeerde rich ting ontwikkelen doet. Hierop kan de persoonlijkheid der ouders van onberekenbaren invloed zijn. Zij hebben het voor een groot deel in hun macht, de sfeer van hun huis te scheppen. Daartoe is een groote mate van zelftucht en zelfverloo chening noodig. Want zelfs waar liefde en vertrouwen wonen, kan gebrek aan zelfbe- heersching nog zooveel bederven. Eén mo ment van drift, van hardheid of ruwheid kan in een kind sterker nawerken, dan duizend goed bedoelde vermanirgen. Zijn echter de ouders, ook in hun verhouding tot elkaar, van een onmiskenbare goedwillendheid, dan zal dit dagelijks weerkeerende, telkens op nieuw geziene, de kinderen tot navolging dwingen. Ze kennen géén anderen omgangs vorm dan den vriendek'jken, hartelijken en goeden, dien zij thuis dag aan dag waar nemen en zij nemen dien vorm over, lang voor zij beseffen, dat andere vormen moge lijk zijn. De oude zegswijze: „leeringen wek ken maar voorbeelden trékken" is hier al heel duidelijk bewaarhei. En hierin ligt een 'gr(róCè'"ve'rafirwoöraéiïjVi1rêid opgesloi.cn, -juist voor de ouders. Er heeft een wisselwerking plaats: de menschen scheppen de sfeer, de sfeer draagt de menschen. En wanneer de kinderen opgroeien, werken zij mede aan het vormen en in stand houden van die sfeer, die hun lief geworden is, waaraan zij voelen veel te danken te hebben. En later, wanneer zij hun thuis verlaten hebben en de wijde wereld ingetrokken zijn, zal de sfeer van thuis, waarin de herinneringen zoo lichtend staan, hun altijd bij blijven als iets moois, als iets dat waard is, in stand gehouden te wor den en zoo mogelijk verder gedragen. Wanneer die kinderen dan later zelf een gezin stichten, wie weet hoe ver van hun ouderlijk huis, dan zal de sfeer, die daar heerschte, ook in hun jonge home gekweekt worden. De toorts van vrede en liefde, hun door hun ouders in de hand gegeven, zullen zij op hun beurt trachten, brandende over te dragen aan hun kinderen. En dit licht, be scheiden en in de wereld wellicht niet opge merkt, zal kring na kring beschijnen tot in lengte van dagen. J. S. Kalkoenen Genieste Ganzen Poulardes Braadkippen GemeeteEendvogels Reevleesch KI. Houtstraat 136 Opg@ric3?f 107O Hazen Fasanten Patrijzen Talingen Wilde Eendvogels Watersnippen Duinkonijnen TELEFOON I0I88. Verkeersongevallen ontstaaan door verkeerd toe passen van de regels van den weg op een kruispunt heeft wie van rechts komt voorrang! Raak nooit electrische kachels, schakelaars of apparaten aan, wanneer ge U in het bad of in andere vochtige ruimten bevindt. Draai ook geen lichtlamp aan terwijl ge met één hand de aardleiding of een „ge-aard" deel van Uw radio-toestel vasthoudt. Het zou U het leven kunnen kosten! Gebruik geen electrisch speelgoed, dat op het schakelweerstand in den vorm van een lamp, doch schaf daarvoor een kleinen Eden transformator aan waardoor de spanning op het speelgoed niet hooger wordt dan twintig volt. Tracht nooit een uitgedoofden kachel weer met ten scheut petroleum te doen opleven. Pas op voor de ontploffing van de petroleumstraal. Waar een last wordt opgeheschen, past het zeer bedacht te wezen, Wil dus met Uw lichaam wijken, daar de lus licht kan bezwijken. Uitzending van Diners aan huis Jordenstraat 74 - Haarlem - Telef. 13132 Prijscourant wordt op aanvrage toegezonden Vandaag een schram, morgen bloedvergiftiging, indien gij niet elke wond doeltreffend verzorgt. Verander niets aan electrische kachels en an dere opporaten zonder eerst den steker uit het stop contact te halen. Omdraaien van den schakelaar aan den kachel is niet altijd voldoende. Zooals wij onze lezers in ons vorig nummer be loofd hebben, zouden wij in dit nummer de ontwerp overeenkomsten, welke ons gemeentebestuur aan de Raadsleden had verstrekt met de bedoeling. da.t deze overeenkomsten in de, de vorige week gehouden-, openbare zitting zouden worden behandeld, nog eens nader onder de oogen zien. Gelukkig hadden de heeren Kremer, Mollerus en de Visser een uitstel van behandeling aangevraagd, daar verschillende punten voor hen nog zeer ondui delijk waren, en waar de heer Kremer dit vriendelijk verzoek met warmte wist te bepleiten en de Raads leden *rg gevoelig zijn voor warmte, is het gelukt een uitstel van behandeling te verkrijgen van 3 weken, n.l. tot 11 Februari. Het is echter een zeer moeilijke kwestie voor iemand, die "niet van huis uit gewend is om in der gelijke stukken te snuffelen, er het rechte van te zeggen. De lezer houde het mij daarom ten goede, in dien ik soms iets schrijf, dat niet geheel juist mocht zijn van opvatting. Bovendien loopt deze zaak al vanaf 8 September 1921 en is er al zooveel over gezegd en geschreven, dat het iemand zou gaan schemeren. Toen ik dan ook voor enkele maanden terug een artikel ter plaatsing aan een bekend dagblad inzond, schreef de redactie mij of ik niet iets beters had te schrijven dan over die onverkwikkelijke Zeewegge schiedenis. Ik schreef terug, dat ieder vogeltje nu eenmaal zingt zooals 't gebekt is, maar dat bovendien al was het dan een onverkwikkelijke geschiedenis de inwoners, althans een belangrijk deel daarvan, niettemin toch met belangstelling wachten op de ontknooping van dit drama. Er staan zoo groote belangen op het spel. In 't algemeen krijgen we ook bij deze ontwerpen weer den indruk, dat de gemeente zich door al deze bepalingen noodeloos aan alle kanten bindt, zonder dat daar voldoende voordeelen tegenover staan, en wij be grijpen nog maar steeds niet, waarvoor dit noodig is. Of 't zou moeten zijn, dat de gemeente er alles op zet om de Erven Van der Vliet de behulpzame hand te bieden om te komen tot den zoozeer gewenschten ver koop van die gronden. Bekijken we de punten afzonderlijk, dan valt al dadelijk op dat in punt 1 allerlei afwijkingen worden gemaakt van de bouwverordening. We hebben ons zelf afgevraagd, of dit wel mag. Hebben we niet pas, in een buurtgemeente, het ge val meegemaakt, dat een voorstel van B. en W. on aannemelijk bleek, doordat het in strijd was met de eigen politieverordening? De vraag lijkt ons: Kan de gemeente zoo maar een contract maken met een particulier, waarbij in allerlei opzichten wordt afgeweken van een bestaande veror dening, die wettelijk is goedgekeurd? Logisch zou het dan zijn, eerst de bouwverordening te herzien, dan had mén daar tenminste vrij spel mee. Blijkbaar is het de bedoeling (en dit is ook zeer begrijpelijk) om aan zee te beginnen met een bad plaatsje in het klein, of in het groot, al naar men het noemen wil. Niemand kan vermoeden, wat dit zal kosten aan leidingen. Hebben we in de jongste Raads zitting goed geluisterd, dan heeft de heer Hogenbirk de kolossale som van 273,000 genoemd, een som metje dat na onderzoek verkregen is, en als wij het goed begrepen hebben alleen nog maar betrekking heeft op den aanleg van de waterleiding. Zoo zijn we vanzelf aan punt 2 begonnen. We lezen daarin Ter verkrijging van gas, water en eléctriciteit, legt Bloemendaai voor hare rekening de noodige buizen of geleidingen door den Zeeweg, voorzoover die op haar grondgebied is gelegen. De erven Van der Vliet verbinden zich om de helft der werkelijke kosten van aanleg van gas, water en electriciteit in den Zeeweg te bekostigen tot een bedrag van ten hoogste 80,000. Zoo oppervlakkig lezende betalen dus de Erven Van der Vliet de helft der aanlegkosten, maar leest men het nauwkeurig, dan betalen zij 80,000.— en de ge meente de rest. Die rest kan twee ton, doch zij kan ook drie ton zijn, en zij kan nog veel meet zijn, als men leest, dat de leidingen naar de achtergelegen terreinen ook nog voor een groot deel door de gemeente moeten worden bekostigd. Punt 3. De Erven Van der Vliet betalen uiterlijk een maand nadat de juridische levering van allen in den aanhef van 1. beschreven grond aan hetzij de firma H. van Dam Azn. 6 Zonen, hetzij door deze aan te wijzen derde of derden heeft plaats gevonden, aan de gemeente Bloemendaai als bijdrage in de kosten van aanleg van den Zeeweg en voor de in 7. be doelde concessie een bedrag van drie honderd zeven en zeventig duizend twee honderd zeventien gulden in contanten. Dat is het spekje, waarmee de muis in den val moet worden gelokt. Doch de Erven Van der Vliet be talen dat niet zoomaar, dat gebeurt alleen als de juri dische levering van de gronden aan de firma Van Dam heeft plaats gevonden. Wij, dat is de gemeente, hebben dus op te passen dat die gronden verkocht en juridisch geleverd worden, willen wij genoemd bedrag ontvangen. En als die juri dische levering nu eens niet tot stand komt, of niet ten volle, b.v. doordat de wederpartij een klein deel niet opeischt wij noemen maar wat wat gebeurt er dan? Zeiden we te veel, toen we in den aanhef schreven, dat het is alsof de gemeente de Erven Van der Vliet moet helpen met den verkoop van hun gronden? Punt 4 doet de deur dicht, vooral als men punt 2 van overeenkomst B er naast stelt. Hierin worden de Erven Van der Vliet voor nu en immer van elke belasting op bouwterreinen, elke baatbelasting, wegen belasting, of dergelijke, vrijgesteld en niet alleen voor de gronden langs den Zeeweg, doch voor alle duizen den Hectaren grond die de Erven Van der Vliet in de duinen nog verder bezitten. Zelfs al zouden voor de geheele gemeente dergelijke belastingen worden inge voerd, zij zouden er voor eeuwig vrij van zijn. Als we ons herinneren, dat in het voorstel van den Burgemeester tot invoering van een baatbelasting in dertijd de opbrengst van deze belasting alleen voor de gronden langs den Zeeweg werd geschat op 43,000 per jaar, dan kan men zich eenigszins voor stellen van welke enorme bedragen de Erven Van der Vliet hier vrijstelling verkrijgen. We hebben eigenlijk nooit goed begrepen, waarom de gemeente dit niet heeft gedaan. De gemeente heeft den Zeeweg aangelegd, die thans in totaal ongeveer negen ton heeft gekost. Zou het dan zoo erg zijn als de Erven Van der Vliet van dit bedrag de rente be taalden? De hoofdsom blijft dan altijd nog ten koste van de gemeente. Doch, ter zake.

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 1