FUNKE's ROGGEBROOD SCHOTEN Maison Hetty SP0RTPRAATJE SCHAAKNIEUWS UITGAAN VARIA Meubelmagazijn „DE HOOP' RIJKSSTRAATWE629 Middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje" Fransch op de school. Plantsoen. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. OVERVEEN. Aanrijding. TER VOORKOMING VAN ONGELUKKEN Ongeluk. AERDENHOUT. Diefstal van schoenen. Automobilisten laat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCAN1SEERINRICHTING Fa. J. LETSCHERT Co. TIJD Goede verzorging van het lichaam is het beste voorbehoedmiddel tegen ziekten. Wie geregeld eet is zelden ziek. Kracht- voedsel, tevens bloedzuiverend, is FUNKE'S ROGGEBROOD geregeld gebruikt een garantie voor gezondheid. FUNKE'S ROGGEBROOD SEDERT 1838 □□□□□□nciDaciaoaciaDDciaaciaaaDaDDona a D D a a a a a a a a a a D a n a a a a dat wij prima wollen Tap. 11/EET IT Bels Karpetten 12-16 els TT EE 1 l) leveren vanaf een gulden per week? Q D Niet? g Komt dan eens kijken aan ons Magazijn Aanbevelend, DE HOOP Soc.-Dem. Vrouwen-Propagandaclubs Door de afdeeling Bloemendaal-Santpoort is voor de op 1 en 2 April te houden jaarvergadering van de Soc. Dem. Vrouwen-propagandaclub het volgende voorstel ingezonden: De jaarvergadering besluite tot het instellen van een vaste propagandamaand. Bedoelde maand zal steeds die wezen, welke aan den te houden Vrouwendag voorafgaat. In de toelichting wordt gezegd: De ervaring leert, dat het op den duur niet mogelijk is, de vrouwen op geregelde tijden ter colportage te krijgen. Dit geldt vooral voor het platte land. Stelt men echter één maand in het jaar vast, waar op men de vrouwen kan voorbereiden, en verbindt men daaraan een pakkende leuze of een bepaald doel (in dit geval de „Vrouwen dag") dan zijn de colportrices wel te vinden en be reikt men soms in één maand meer, dan anders in het geheele jaar. Radio-toestel. De vorige week hebben we een bericht geplaatst, mel dende dat door het fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst" een radio-toestel was verloot. De gelukkige winnaar of winster konden we toen nog niet mede- deelen. Thans kunnen we mededeelen, dat Mevrouw Lioni de gelukkige is. Als blijk van sympathie heeft Mevr. Lioni het toestel, wat toch wel een waarde van 300 zal vertegenwoordigen, aan „Oefening Kweekt Kunst' ten geschenke gegeven. Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantiekolonies. De vorige week, Vrijdagavond, hield de afdeeling Bloemendaal van bovengenoemde genootschap haar jaarvergadering in hotel „Vreeburg", alhier. De ijverige Secretaris, de heer D. Kuiper, deelde omtrent den toestand van het afgeloopen jaar het vol gende mede: Het afgeloopen jaar is voor de afdeeling een vrucht baar jaar geweest. Immers, door buitengewone om standigheden was de afdeeling in staat, alle daarvoor in aanmerking komende kinderen uit te zenden. De Kerstcollecte bracht 704 op. De opbrengst van een voorstelling door een groep Bloemendaalsche Padvinders (hopman De Vries) be droeg ƒ310. Ouders van uitgezonden kinderen droegen 64.25 bij in de kosten. In 1925 werd 11 minder aan contributie ontvangen dan in 1924. Het totaal bedrag aan contributies is thans 403, een bedrag, onvoldoende om de gewone onkosten te dekken. Propaganda voor het werk der afdeeling is dus zeer noodig. Van 7 Mei tot 9 Juni werden uitgezonden 10 jon gens en 9 meisjes naar het Kinderhuis te Wijk aan Zee, en wel 8 uit Overveen, 10 uit Bloemendaal en 1 uit Santpoort. 2 kinderen genoten verlengd verblijf. De gewichts toename varieerde van 1.3 tot 4.3 K.G. Van 9 Juni14 Juli werden 5 kinderen verpleegd in het Emmahuis te Wijk aan Zee. Tenslotte werden van 20 Aug.11 Nov. en van 20 October—11 Nov. nog een 2-tal kinderen verpleegd. De aftredende bestuursleden mevr. L. de Wijs Robinson en de heeren dr. H. L. van Beusekom en S. P. Reinierse werden herkozen. De contributie voor het hoofdbestuur werd vastgesteld op 10.—. De rekening en verantwoording van de penning- meesteresse, mevr. Molière D'Amaloy Gouda, werd nagezien en in orde bevonden. Na de rondvraag, die geen bijzonders opleverde, werd de vergadering gesloten. Gr. Houtstr. 126, Tel. 11760 Dames- en Heeren Mode-Artikelen Agentschap van „De Regenboog" Tilburg Het beste adres voor Stoomen en Verven Oefening kweekt Kunst. Zaterdagavond werd door bovengenoemd fanfare corps een concert gegeven in de groote zaal van Hotel „Vreeburg", alhier. Door den Voorzitter, den heer Van der Pol, werd om 8.30 uur de concertavond met eenige hartelijke woorden geopend in hoofdzaak gericht tot de besturen der Zustervereenigingen „Sursum" en „Euphonia Hierna werden een zestal nummers ten gehoore ge bracht, die een welverdiend succes hadden, en door een toegift werden gevolgd. In de pauze was er veel animo voor de grabbelton, waar mooie prijzen uit te voorschijn kwamen. Na de pauze werd een tooneelstukje opgevoerd, dat veel succes had bij het publiek. Vooral de Hannes-rol en de damesrollen waren goed bezet. Een gezellig bal sloot dezen goed geslaagden avond. Diefstallen* Het is tegenwoordig wel raak met de diefstallen. De vorige week werden op een avond om halftien door de surveilleerende agenten Ter Beest en Stoffer op den Bloemendaalschenweg nabij „De Nachtegaal drie jongens aangehouden van wie één blijkbaar iets onder zijn jas verborgen had. Bij onderzoek bleek het een partij lood te zijn, die van diefstal afkomstig was. De jongens werden naar den politiepost gebracht, waar zij bekenden het lood van een in aanbouw zijnde villa aan den Hoogen Duin en Daalschenweg ontvreemd te hebben. Een vierde persoon, een zekere K., had het lood verstopt, een paar dagen te voren. Bij het verhoor be kenden de jongens. Deze week werd weer een nieuw geval gerappor teerd. Door den heer H. van B., Iepenlaan 46, werd te elf uur aan den politiepost aangifte gedaan dat tijdens zijn afwezigheid gedurende dien dag in zijn huis was inge broken. Inderdaad, om ongeveer 10 uur des avonds kwam de heer Van B. in zijn woning en bemerkte een afdruk op een beddenlaken, die den vorm had van een geldkistje. Hij onderzocht alles, waarbij hem bleek, dat het geldkistje geledigd was en 300 aan papieren geld was ontvreemd. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in. Vast gesteld werd, dat de inbreker achter het huis over een schutting was geklommen, op de slaapkamer een ruit had verbrijzeld, daarna de spanjolet omgehaald en zoo doende binnen was gekomen. Het geldkistje was met den sleutel opengemaakt die in een lade verborgen lag. Verder wordt niets anders vermist en zijn geen sporen van inbraak te constateeren. Maandagmorgen heeft de nieuwe directrice, mej. H. Barger, haar intrede gedaan in bovengenoemde school. Om elf uur kwam ze, binnengeleid door haar zuster, de mededirectrice, in één der feestelijk versierde lokalen waar de heele school zich opgesteld had. Plechtig klonk het welkomstlied, haar toegezongen door de meisjes. Daarop werd ze toegesproken door haar zuster, die tevens de leerlingen wees op den plicht, die op hun rustte, haar nieuwe directrice in te wijden in den geest van de school. Hartelijk klonken de woorden van één der leeraressen, toen ze sprak over de goede verhou ding onderling en hoopte dat ook zij zich zoo gauw mogelijk in den kring zou thuis gevoelen. De nieuwe directrice dankte daarop voor de harte lijke ontvangst haar toebereid. Mr. Armand Faure, Professeur, Officier de ['Aca démie, ex-conferencier de l'AUiance Frangaise, gaf Maandagmiddag een les aan de leerlingen van de open bare M.U.L.O.-school aan den Vijverweg. Voor de leerlingen der 5e en 6e klassen werd vooral de nadruk gelegd op de juiste klanken. Mr. Armand vertelde voor de 7e en 8e klasse een anecdote en stelde voorts vra gen. Voor de leerlingen der beide hoogste klassen werd een voordracht gehouden over het Fransche schoolleven en werd een anecdote verteld. De leerlingen vonden het natuurlijk zeer interessant om een heuschen Franschen meester voor zich te zien. (Haarl. Dagbl.) Aan den voet van het Kopje, daar waar de M. Duin en Daalscheweg eindigt, wordt een plantsoentje aan gelegd. Tot dusver was dit stukje grond bestemd om er aardappelen enz. op te teelen, doch ons gemeente bestuur heeft daar nu eens anders over gedacht. Onze gemeente-architect moet er wat moois van zien te ma ken en zal daar zeer'zeker in slagen. De heer A. Comelisse, het krachtige, trouwe lid der Bloemendaalsche Reddingsbrigade, die nog onlangs is gekozen tot bestuurslid van de brigade, heeft om prin- cipieele redenen als lid bedankt. Dit is zeer te betreu ren voor de brigade, omdat de heer Cornelisse een der ijverigste en bekwaamste leden was en een trouw strandwachter. Bovendien heeft de heer Comelisse zich verdienstelijk gemaakt als commissaris van materialen en leider bij de Dinsdagavond-zwemoefeningen. Maandag had op het Zandvoorterpad nabij den Korten Zijlweg een aanrijding plaats tusschen een auto van den heer v. d. V. en een wielrijder, doordat laatstgenoemde naar links uithaalde. De wielrijder B. uit Haarlem kwam te vallen en werd met een gebro ken knieschijf opgenomen. Dr. Bos verleende de eerste hulp, waarna hij met den auto van den heer V. naar zijn woning werd vervoerd. Den chauffeur trof geen schuld. Lezing met Lichtbeelden. Maandag 8 Maart zal de Weleerw. Father Groot in het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg een lezing met lichtbeelden geven over zijn Missie te Borneo en over het leven van Father Westerwoudt in het land. De tramdirectie vraagt politietoezicht en doet een beroep op het personeel bij het onderwijs. Op zoek naar maatregelen. Het is een bekend feit, dat er bijna dagelijks onge lukken gebeuren, doordat kinderen achter- of op zij op een tramwagen gaan zitten of hangen, of wel achter op vrachtauto's klimmen. Gelukkig komen ernstige ongelukken, tengevolge van dat gevaarlijke spelletje, wel niet zoo veelvuldig voor, maar het feit dat ze voorkomen, wettigt voldoende het overwegen van maatregelen ter voorkoming daarvan. Enkele weken geleden om slechts één geval van zeer recenten datum te noemen werd te Lisse een jongetje van 7 of 8 jaar door de stoomtram gedood. Het knaapje was op de treeplank van een der waggons gaan zitten van de stilstaande tram: reed een eindje mee en wilde er toen afspringen, doch werd door dpn volgenden wagen overreden en gedood. Op de stadslijnen ziet men dat gevaarlijke spelletje ook dikwijls. Het is vooral de alleen rijdende éénmans- wagen, zonder volgwagen dus, die de bijzondere eer geniet van dikwijls gratis passagiers te vervoeren op de treeplank van den tramwagen. Vooral de trams Verwulft—Overveen hebben voorkeur bij de straat bengels. Zelfs zijn er vaste klanten voor die gratis ritten; jongens, die er een gewoonte van gemaakt heb ben. En de conducteur-wagenvoerder, hoe hij er, naar de gegeven voorschriften van de tramdirectie, ook op toeziet, kan niet voorkomen, dat jongens meerijden. Immers, wanneer de tram zich in beweging zet, blijven de deuren van de achterbalcons gesloten. De kinderen kunnen zicht op de treeplanken nestelen en niemand, binnen in de tram, kan hem de gratis rit verhinderen. Wij vernemen, dat de directie der N. Z. H. T. M. in een brief, o.a. aan onzen Burgemeester, op dat veel vuldig euvel heeft gewezen en verzocht heeft, om maatregelen te nemen ter bestrijding. De directie ver wacht van een toepassen van het reglement op de lokaalspoor- en tramwegen door de politie, veel suc ces, d.w.z. dat door de politie bekeuringen zullen worden ingesteld tegen kinderen, die op in beweging zijnde tramwagens klimmen en meerijden. W ij meenen, dat de verwachtingen daarvan door de directie te hoog gespannen zijn. Het nemen van afdoende maatregelen lijkt ons inderdaad een probleem. Er mangelt iets aan onze rechtspraak, u veel succes te verwachten van politioneel- en justioneel optreden, op de basis van de huidige wetgeving. Welke uitwerking zal een strafvervolging hebben, door de politie ingesteld op grond van spoor- en tramweg-reglement? Zal er een Openbaar Ministerie te vinden zijn, dat een jongen van 6 of 8 of 10 jaar voor den Kantonrechter daagt? Neen immers! En als dat niet gebeurd, wat komt er dan van het politioneel optreden terecht? 't Zou een mis lukking worden. Meer resultaat verwachten wij van de hulp van het personeel bij het onderwijs, waarom de tramdirectie terecht verzocht heeft, door bij het gemeentebestuur aan te dringen, zijn invloed te willen aanwenden bij dat personeel. Het wil ons voorkomen, dat van het onderwijs-per soneel groote kracht kan uitgaan, in 't algemeen met betrekking tot de verkeersveiligheid. Zelfs dient de vraag te worden overwogen, of het onderwijs in de voorschriften op de verkeersveiligheid niet in de leer vakken behoort te worden opgenomen. Wij zijn er niet heelmaal zeker van, dat alle leden van het onder wijzend personeel zoo'n diep gevoel van gemeen schapszin en zin voor de gemeenschap hebben, dat zij zich met liefde geven aan werkzaamheden, welke nóg niet door de overheid aan hen zijn opgedragen, waar toe zeer stellig het onderricht in de verkeersveiligheid behoort. Zeker, er zijn leden van dat personeel, die de kinderen wijzen op de vele gevaren van het mo derne verkeer, maar de lust daartoe, zal zeker meer nog algemeen behooren te worden. Wij hopen, dat het personeel bij het onderwijs in onze scholen een uitzondering op den regel maakt en meer nog dan voorheen de kinderen op het groote gevaar zal willen wijzen, dat de tramdirectie in haar brief aan het gemeentebestuur signaleert. De ouders der kinderen in deze gemeente zullen er de onderwijzeressen en onderwijzers ongetwijfeld zeer dankbaar voor zijn. Woensdagmiddag had de 18-jarige G. van G. uit Schoten, tijdens een springoefening, het ongeluk te val- len, waarbij hij het linkerbeen brak. Dr. van Beusekom uit Bloemendaal verleende de eerste hulp, waarna de gewonde per politiebrancard naar gesticht St. Joannes de Deo te Haarlem werd overgebracht. In een in aanbouw zijnde villa aan de Distellaan te Aerdenhout was een schildersknecht werkzaam, die voor het werk zijn bijna nieuwe schoenen had verwisseld met een paar werkschoenen. Met schaft tijd bemerkte hij, dat de nieuwe schoenen verdwenen waren. Een steenhouwersknecht was even in de villa geweest. De schilder gaf hiervan kennis aan de politie, die er in slaagde den steenhouwersknecht op te spo ren, ook de schoenen werden in een schuur gevonden De aangehoudene S. werd naar den politiepost te Overveen gebracht, waar hij bekende den diefstal ge pleegd te hebben. De positie, die Bloemendaal op de ranglijst inneemt na de fraaie 31 overwinning op West-Frisia, is in derdaad schitterend! Weinigen toch zullen na het ab soluut falen hunner favorieten in het begin van het seizoen 1925'26 gedacht hebben, dat de witten na 17 wedstrijden gespeeld te hebben, op deze plaats zouden belanden, en een nadere beschouwing doet ons zelfs zien, dat in 't ongunstigste geval men toch op de vijfde plaats terecht zal komen. Het is een slot van een slecht begin, dat zeker waardeering verdient, en 'n gepaste hulde mogen we de spelers, die het tegen woordige elftal vormen, niet onthouden. Na Januari is men aan een vroeger eindspurt begonnen: er moesten toen nog negen wedstrijden gespeeld worden, waarvan alleen die tegen K.F.C. uit nog rest. Acht zijn er achter den rug. Op 3 Januari sloeg een herboren Bloemendaal-elftal Schoten aan den Brederodeweg met 3—0. In Amsterdam tegen D.W.S. werd met 3—2 verloren, maar een pleister op de wonde was de 4—2 overwinning op W.F.C. Niet zonder angst zagen de achterblijvenden het elftal naar Enkhuizen vertrekken. De angst bleek misplaatst: met 72 werden de doode- stedelingen geklopt! De week daarop verging het Alcmaria in de kaapsstad niet veel beter regelmatig en dus zeer verdiend bleven de Victorie-menschen in de minderheid. Toen kwam een zwarte dag: tot verbazing van iedereen,- die niet zonder rechtmatige trots de ver richtingen gevolgd hadden, werd in Hoorn van Hol- landia met liefst 8—0 verloren, een raadsel, dat nog steeds onopgelost is, en wel onopgelost zal blijven ook! Toen men den volgenden Zondag de return match tegen Schoten moest sptlen, was het begrijpelijk, dat het vertrouwen in de ploeg wel eenigermate ge schokt was. Hierbij kwam nog de omstandigheid, dat de kranige Schotenaren op eigen terrein nog ongesla gen waren. Een en ander werkte wel mee, om geen overwinning te verwachten. De witten bleken zich ech ter volkomen hersteld te hebben, en in een wedstrijd, die ons vooral in de tweede helft Bloemendaal van de beste zijde deed kennen, ging 't ongeslagen thuis- record van Schoten er aan, totdat ten slotte de laatste wedstrijd van Bloemendaal in eigen „home" tegen West-Frisia, de achtste overwinning opleverde. 14 Maart speelt onze plaatselijke vereeniging haar laat sten-wedstrijd tegen K.F.C. in Koog-Zaandijk. Worden ook hier de punten veroverd, dan is men van de derde plaats zoo goed als verzekerd. Deze wetenschap zal captain Bakker en z'n mannen zeker tot het uiterste inspannen. W.F.C. deed een laatsten noodsprong en won met sprekende cijfers haar laatsten wedstrijd tegen Alc maria. Zal het ook voorloopig de laatste wedstrijd in de tweede klas zijn? We vreezen van wel. Immers D.W.S. heeft nog twee ontmoetingen op 't program: beide tegen West-Frisia. Zondag wordt de eerste reeds in Amsterdam gespeeld. Een overwinning van de gast heeren brengt dezen in veilige haven en de verzekering, dat het enthousiaste Amsterdamsche elftal er alles op zal zetten, dit resultaat te bereiken, is wel overbodig. De Enkhuizers, die op buitengewoon fraaie wijze hun tweede seizoen in de tweede klasse inzetten, zijn in de tweede helft danig afgezakt. Op enkele gelijke spelen na, werd alles verloren, en we beschouwen het rood-gele elftal dan ook niet in staat, zich D.W.S. van t lijf te houden, en zeker niet in de Spaamdammer polder. We zijn van meening, dat W.F.C. zich voor bereiden kan op 't spelen der degradatiewedstrijden. En we zetten reeds eerder uiteen, dat theoretisch ge sproken, de kans der blauw-witten tegenover Helder, ons buitengewoon klein voorkomt. Intusschenzoo lang er leven is, is er hoop, en W.F.C. zal zich ang stig aan de laatste stroohalm vastklemmen. K.F.C. ontvangt Alcmaria. Na de groote nederlaag, die Alc maria tegen W.F.C. te slikken kreeg, zou men allicht geneigd zijn, een overwinning voor de Koogers te voorspellen. Wij zijn niet van deze meening, en ge- looven, dat de oude Noord-Hollandsche tweede-klasser er prijs op zal stellen op 't jongste zusje te zegevieren, en indien Alcmaria hiervoor speelt, hebben we genoeg vertrouwen in hun capaciteiten, ze de overwinning toe te denken. Bloemendaal II, dat met zekere regelmaat met ver liezen voortgaat (nu weer van T.D.O.B.) zal zich Zondagmiddag in Hillegom tegen de club van dien naam, zeker niet herstellen. 't Derde elftal maakt een plezierig uitstapje naar A.C.H. 8 (mooie gelegenheid om 't kampioenschap on geslagen te behalen!) en 't vierde heeft 't heel wat moeilijker tegen E.H.S. 3 aan den Vergierdenweg Toch gelooven we wel, dat de witten zullen zege vieren. Het vijfde elftal ontvangt om 10 uur D.O.A. 2 en zal een harden noot te kraken krijgen. Echter: een dracht maakt macht, en de eendracht is een schoon kenmerk van de vijfde elftallers! H. KERKSTRAAT 2 h. Nieuwe Kerktplelo TEL. 10492 „Peg O'My Haert" Heden, Zaterdagavond, 6 Maart, komt „The Lloyd Davidson London Comedy Company" in den Stads schouwburg een enkele vertooning geven van ..Peg O'My Heart het bekende blijspel van J. Hattley Manners, met de beroemde Iersche tooneelspeelster Irene Kelly in de hoofdrol. Het gezelschap heeft met dit stuk te Amsterdam zeer veel succes geoogst. Doopsgezind Zangkoor. Op Zondag 7 Maart des avonds te 8 uur zal door het Doopsgezind Zangkoor in het kerkgebouw een uit voering worden gegeven van „Der Messias" van G. F. Handel, voor de leden van de Doopsgezinde Gemeente, Als solisten zullen hierbij optreden de dames Jo Zwaan- Schermelé, sopraan, en Johanna Reeser, alt, en de heeren Piet Zwager, tenor, Dick Weiman, bas, Jacob Bijster, orgel, en F. J. Boshart, vleugel. T oonkunsta vond. Wegens ziekte van de pianiste, Mevr. Chailley, zal a.s. Maandag op den 5en Kamermuziekavond de be kende Weensche pianist Prof. Dr. Paul Weingarten optreden. Men verzoekt ons de aandacht er op te ves tigen, dat niet-geabonneerden op de kamermuziekavon den, óók dit concert kunnen bijwonen. (Te laat voor ons vorig nummer.) De Bloemendaalsche Schaakclub speelde Donderdag 25 Februari jl. een wedstrijd tegen de Schaakclub Velsen. De uitslag van dezen wedstrijd, die met 30 man werd gespeeld, was als volgt: Bloemendaal. Velsen. W. van Dort Yi M. A. Post Yi J. Vermeer 0 J. A. Stals 1 C. v. d. Werff 1 W. Bakker 0 A. v. d. Werf 1 P. Verhoog 0 F. Erlings 1 J. de Vries 0 J. Barink 0 A. v. Kaam 1 H. Lucas 0 W. Deelder 1 W. K. Kemper 1 J. Ringers 0 A. Grootes 0 A. Streeflang 1 J. Klauwers x H. Ouderkerk x C. v. Dort 1 H. Engelhart 0 P. Mobach 0 A. v. d. Berg 1 F. Terwee 1 P. v. d. Bos 0 H. Beek x G. Baljet x H. J. v. d. Ouw 1 S. Baarda 0 1Vi Pi In den Donderdagavond gespeelden onderlingen wed strijd, gehouden in „Vreeburg" is de uitslag als volgt: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pnt. J. Vermeer H. W. v. Dort A. v. d. Werff F. Erlings H. G. v. Riessen W. K. Kemper C. v. d. Werff H. Beek J. Klauwers H. Lucas J. Barink 7 7 5 3 2 2'/ 1 1 V. Dat het begrip „tijd" zeer betrekkelijk ia en vijf minuten ons een eeuwigheid kunnen toeschijnen, is niet zoo direct aannemelijk. Wat zijn vijf minuten? Een oogenblik slechts? Dat hangt er maar van af. Het volgende verhaal van Henri van Wer- meskerken, hetwelk wij vonden in een oud nummer van „De Telegraaf" vonden wij be langrijk genoeg, om dit hieronder nog eens af te drukken. Het electrische spoortje reed ratelend weg in de donkere mijngang, en te voet drongen we door in een nauwere zijgang, die naar de oude mijn der Utah and Metal Cy. voerde. Voorop een mijnwerker met electrische lamp, dan Mr. Frank, de directeur der maatschap pij, met wien ik in Salt Lake had kennis ge maakt en die er in echte Amerikaansche gast vrijheid op had gestaan, mij zijn wereldbe roemde mijn te toonen. Dan ik, in het wat te stijve mijnpak, met den leeren hoed. Deze plek is historisch, zei Mr. Frank en lichtte even den hoed, hier zijn eens acht mijnwerkers door een storting vijf dagen lang ingesloten geweest. Toen ze eindelijk verlost waren, bleken er twee krankzinnig, en zijn eerst na jaren hersteld, de zes anderen zijn nooit meer in de mijnen gegaan. En hier moet je bukken. Het is een kortere weg naar een nieuwe schacht, waar ik 5 minuten zijn moet. Je zal er nat worden, het druipt er erg. Tenzij je prefereert te wachten, dan haal ik je van deze zelfde plek terug. Ik dacht aan de mijnwerkers, die hier in duisternis vijf dagen lang geleden hadden, wilde even de emotie doormaken: Ik wacht hier! In romans leest men van schreden, die zich langzaam verwijderden. Ik merkte op, dat Mr. Frank's schreden zich plotseling verwijderden. Ik hoorde maar enkele stappen, dadelijk stierven ze weg. Bijna alsof hij zich niet geheel verwijderd had. Aan den weg dansenden lichtschijn alleen zag ik, dat ze werkelijk heengingen. Ik meende nog even het gedruisch van de stampende boormachines te hooren, het ratelen van het treintje, maar het was slechts verbeelding. Het bleek de stilte, tweehonderd meter diep in den berg die mij als suizen klonk. Mogelijk het suizen van bloed in mijn ooren. De electrische lamp, die men mij had ach tergelaten, wierp niet meer licht vooruit, dan enkele meters. Een breede straal op grillige rotswanden. Daarbuiten de nacht. Ik wilde de emotie nu ook ten volle onder gaan Mijnwerkers, opgesloten diep in de aarde, in helschen nacht. De lantaarnbatte rijtjes hadden slechts enkele uren geduurd. Dus draaide ik het lampje uit. De nacht viel plotseling en heel scherp. Die bijna te intense mijnduisternis was bijna als pijn. Ik ging wat makkelijker op het rotsblok zitten, legde de lantaarn aan mijn voeten, trachtte de emotie ten volle te ondergaan. Vijf dagen! Mr. Frank had gezegd terug te zijn in vijf minu ten. Wat waré^vijf minuten op die eeuwigheid van vijf dagen.' Hier zaten ze dusIn dien grooten zwarten nacht. Misschien hun graf. Dit was ook de stilte, die zij hoorden. Maar ze waren met hun achten. En die heel lange nacht. Als een bijna tastbare wolk, scheen die om mij te liggen. Onwillekeurig maakte ik een beweging, als om een gordijn te openen, waarachter weer licht zou schijnen. Het was

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 2