STOEL's Woningbureau HfütSa INTEEKENBILJET Y Cinema Palace Y DE MAHARADJA TOEN DE DEUR OPEN GING Muziek Opruiming j T Remington Schrijfmachines öyvoEÏAZSDn STADSSCHOUWBURG HAARLEM LUXOR-THEATER HERIJ ARK' VOOR DE KINDEREN Brandstoffen J* L* van Dijk - Schoten BÉ= r>3TOOM V/A SSCMERy' föLOEMEf!DAAL\ Mevrouw „De Nieuwe Heeren" Blanke Ballast Zijn Edelachtbare WAT LUXOR BRENGT IS ALTIJD GOED VOORTZETTING in ons Filiaal de Kerckhoeck i GORDIJN EN WA KLEVERP 41 - 10131 ALGE U ITG E Kuns W.G.B Telefoon kantoor 22089 Bloemendaalscheweg 161, Bloemendaal Sci irijfmachinehandel Zijlstraat 90 Telefoon 11161 Bijzondere aanbieding Prijzen vanaf 150 Gulden Ziet onze Etalage AAAAT^ C hAPPyTOT El X PLOITATI EL 'j Afdeeling fijne Vleeschwaren Toegevoegde Artikelen Afdeeling Vetwaren Afdeeling Boter Diversen Onze kaassoorten zijn éénig. ZIJLWEG 35 - HAARLEM - TEL. 15065 Voordrachtenen nieuwe liedjes Gr. Houtstraat 111-113, Haarlem A Vanaf heden en volgende dagen: Ter gelegenheid van het 20-Jarig Bestaan der wereldberoemde Nordisk-Filmfabrieken Opvoering van de officieele Jubileum-Film Groote Oostersche fantasie Kn 9 acten. Plaatsbespreken dringend aanbevolen Groote Houtstraat 139 - Haarlem Vanaf heden vertoonen wij het machtig sensationeele melodrama Naar den bekenden roman van James Olivier Curwood OPRUIMING DUURT S in ons Filiaal de Kerckhoeck OUDE GROENMARKT 1 en 3 99 Mevrouw! Laat Uw GORDIJNEN met de a. s bi| ons BEHANDELEN en U blijft schoonmaak Cliënt! BUREAU V BLOEMEN I ABONNEME Gierstr De doodg LEO Raamsin WEET U REEDS dat het beste en goedkoopste adres voor al Uw IS BIJ Gen. Cronjésttaat 67 Telefoon 12829 REPARATIE INRICHTING VOOR ALLE MERKEN Ondergeteekende wenscht zich vanaf heden tot wederopzeggens toe te abonneeten op ,,Bloemendaalsch Editie" tegen f 1.50 pet halfjaat of 80 cent pet 3 maanden bij voot- uitbetaling. Naam Adtes Datum van ingang TOT 1 APRIL GRATIS. Uitknippen en opzenden in couvert met 2 ct. gefrankeerd als drukwerk aan ons bureau, Bloemendaalscheweg 42, Bloemendaal. Men kan het ook telefonisch opgeven. Tel. 22324. r i vam pt r |Tfl 016. TCLZ20I6. De Betuwe offreert: per ons Rauwe Achterham30 ct. Gekookte Achterham34 Gekookte Schouderham30 Gekookte Picnicham22 Gekookte Blaasham34 Rookvleesch (muisje)35 Rookvleesch van het stuk30 Rookvleesch, buitenlandsch18 Gekookte Lunchworst22 Gekookte Rookworst22 Geldersche Plok worst22 Parijzer Boterhammenworst22 Geldersche Boterhammenworst 14 V Grove Rauwe Metworst20 Breede Haagsche Leverworst14 Saucise de Boulogne35 Bacon (Engelsch Ontbijtspek) 26 Procureurspek (gerookte Varkensrib) 26 Hollandsch Ontbijtspek20 dito, zonder zwoerd24 Preskop, iets aparts32 Amsterdamsch Pekelvleesch (mager) 22 Corned beef, le soort 12 Leverkaas 24 Hoofdkaas la Jardinière12 Pres worst15 Gebraden Kalfsgehakt28 Gebraden Rosbief28 Gelardeerde Kalfslever28 Zalm, John West. Sardines Philip en Canaud, Camenbert Kaasjes. Portions Gruyère, Limburgsche Kaasjes, Fromage Roquefort, Noacks Braadvet, Delftsche Slaolie, Hero Worteltjes, Andijvie, Doperwten. per pond Gesmolten Rundvet42 ct. Gesmolten Hollandsche Reuzel 58 Dik Hollandsch Rookspek58 Mager Ontbijtspek80 Roomboter, heden. f 1.09 Onze beroemde Melange f 0.80 Bovenstaande soort is niet alleen in naam, doch inderdaad Melange en vol doet geheel aan de eischen der wet. Alle spijzen er mede bereid, zijn delicieus, als sausen, groenten, vleezen, terwijl ze op de boterham verrukkelijk is. le soort Planten Margarine, beter niet denkbaar60 ct. p. p. Zeer beste Margarine 50—45 ct. p. p. Extra aanbieding Groenten „HERO" Spercieboonen blik 52 7i blik 32 blik 52 ct. ct. ct. Snijboonen ili blik 32'/2 ct. Spinazie'/i blik 42 ct. V2 blik 25 ct. Bij 24 blik 10 pCt. korting. Zeer oude Hollandsche Kaas, Mei 192598 cent per pond Zeer oude Goudsche Kaas, Mei 1925 90 Volvette September Graskaas90 Jonge Goudsche Volvette75 en 65 Edammer Kaas 40 -f-58 Belegen goede Edammerkaas45 Geurige boeren oude Leidsche Kaas90 Jonge vette Leidsche Kaas y60 Geurige jonge Leidsche Kaas f"42 Goedsmakende jonge Zoete Kaas .144 Zwitsersche Kaasjes in staniol verpakt12 stuk Alles prima kwaliteit Dagelijks hooren en bezorgen Minzaam aanbevelend, TV Th TT Ï\A7P" Hoogachtend, DE DIRECTIE jy Groote verbruikers, hotels enz. reductie Vrijdag aangekomen 'groote partij belegen Gros Edammers pl.m. 3V2 pond f 1,80 per stuk Zaterdag 13 Maart N.V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel (Directeur Cor van der Lugt Melsert) 'n Blijspel in 4 bedrijven met Dr. Willem Royaards als gast, Annie van der Lugt Melsert-van Ees en Cor van der Lugt Melsert Zondag 14 Maart N.V. Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel, artistiek leider Louis Saalborn Spel van de tropen in 6 tafreelen van Leon Gordon Maandag 15 Maart Het Vrije Tooneel (Nap de la Mar en J. H. Speenhof!) gevolgd door Plaatsbespreking dagelijks van 10 tot 3 uur Per telefoon C10189) alleen van 12 tot 3 uur In de hoofrollen Gunnar Tolnaes en Karina Bell. Muzieknummers van 75 voor 10, van 1.00 voor 15. Alle voor piano met zang. Klassieke en studie muziek voor 2 halven prijs. Profiteer van de gelegenheid zoolang de tegenover de Warmoesstraat. '99 Het land met de rozenstruik in z'n wapen. 5) (Slot) Een heeleboel vogels kwamen dagelijks om en in Kundeboud's hut, omdat ze daar op vaste tijden hun maaltijden kregen van den ouden wijzen Wonder- bariër. Toen ze Koert zagen, herkenden ze hem wel en ze waren wel een beetje, eigenlijk een heel érg beetje boos op hem. Maar Kundeboud zei in een vreemde taal, die Koert niet verstond, een paar zinnetjes, t was allemaal precies wiet-wiet, tu-tu, flu-flu, tsjiep- tsjiep) en de vogels veranderden hun gezicht, ja een goedig-uitziend grauw vogeltje kwam zelfs naar Koert toe, ging vlak voor hem op een boomtak zitten en zei heel langzaam: „wiet-wiet, wuit-wuit." Koert vond het erg aardig maar begreep er niets van. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij aan den dwerg professor. „Ik heb aan de vogels verteld, dat Vogelhart je veroordeeld heeft om de vogeltaai te leeren en dat je nu bij mij bent om je daarin te oefenen. Ook ver telde ik hun dat je graag je best wilt doen." „Kwam toen direct dat grauwe vogeltje naar mij toe?" „Ja, dat is de vogel Liefhartje. Dat heeft hij tegen je gezegd: „dag. goeie vriend, dag hoor, ik ben Lief- hart en ik wil je helpen." Dat heeft hij gezegd. En ik weet zeker dat je hem over een week kunt ver staan." Koert wilde eerst in lachen uitbarsten. Dus dat beestje met zijn „wiet-wiet, wuit-wuit" had een heel welkom tegen hem uitgesproken? Maar hij bedacht zich, dat hij nu niet als robbedoes in de lucht moest springen of met zijn pet moest gaan smijten, omdat de dieren en de dwergen dan weer zouden schrikken. lederen dag trok hij er met Kundeboud op uit. De dwerg praatte met de vogels en dan begonnen deze tegen Koert te spreken. Kundeboud was tolk en wer kelijk: na eenige dagen begon Koert sommige vogels al een beetje te verstaan. Hun vleugels-uitslaan, hun snavel-openen, hun wippen en trippen, al hun doen en laten behoorde eigenlijk tot hun taal en nu begreep Koert dat ook aan zijn gebaren en misbaren de vogels zulk een groote beteekenis hechtten. Toen hij een week bij Kundeboud was, hoorde hij den roodkuif, die zich nog altijd een beetje op een afstand hield, zeggen tegen den grauwen Liefhart: „Vandaag komt ze. Ik heb het vannacht toevallig in Vijfeiken gehoord, toen ik er logeerde bij mijn broer." Hoe hij er bij kwam, wist Koert zelf niet, maar in eens begreep hij, daf/ie het over Goudhaantje moesten hebben. Hij ging dus gauw naar Kundeboud's hut, waschte zich extra, kamde zijn haren en stak een schoone zakdoek in zijn zak en ging toen weer naar buiten. Kundeboud studeerde in een dik boek. De laatste twee dagen was Koert er alleen op uit gegaan om zich met de vogels te oefenen. Hij wilde eerst in een boom klimmen om te zien of Goudhaantje reeds na derde, maar gelukkig bedacht hij, dat hij met opzet zijn handen had gewasschen en zijn kleeren had ge borsteld. Hij wachtte dus geduldig. Maargeduld was Koert's sterkste eigenschap niet en toen Goudhaantje weg bleef, besloot hij toch maar in een boom te klimmen. Hij sprak er eerst met Roodkuif over en die gaf zijn toestemming wat ook maar gelukkig was, zooals we zullen zien. Koert kon uitnemend klimmen. Hij knoopte zijn jaste dicht en zat al gauw op den ondersten tak van een hoogen beuk. Toen ging het vlug hooger en hooger. Door de inspanning vergat hij echter dat hij in Wonderbariën was, waar alles anders was als bij hem thuis en dat in iederen boom nesten waren. In eens: „Krak, krak" klonk het en Koert trapte een half doode tak naar beneden, die hem in den weg zat. Hij wilde verder naar boven klimmen, maar onder en rondom hem was zoo'n lawaai van vogels ontstaan, dat hij, ondanks zijn klim-inspanning, het toch hoorde. Wat schrok hij, want hij was al zoo knap geworden, dat hij de schreeuwende vogels goed deels verstond. Wat zij zeiden, was niet prettig voor hem om te hooren. „Kijk zoo'n lomperd, zoo'n vlegel, we hebben 't altijd wel geweten! dat arme kleine Liefhartje. Die ruwe reus heeft het lieve kind met huis en al naar beneden gegooid. Was hij maar weg, was hij maar weg." Koert keek naar beneden. Een heele zwerm vogels verdrong zich om een klein nestje dat hij mét den half-dooden tak uit den boom had gestooten. Plotseling begreep hij, dat hij waarschijnlijk al wat hij tot nu toe gewonnen had, weer had verspeeld. Hij werd vreeselijk mismoedig en besloot maar weer naar beneden te klauteren. Hij scheurde zijn jasje, hij deed de andere nesten in den boom zóó trillen, dat hun hechtsels aan de takken bijna loslieten en toen hij zich langs den stam liet afzakken, stond hij daar met verwarde en gescheurde kleeren, met vuile handen en met oogen, die wel kon den huilen. Kundeboud was op het geraas naar buiten komen loopen, en had met één oogopslag alles begrepen. Hij keek Koert ernstig, verwijtend aan. De vogels kwet terden en sommige lieten van kwaadheid hun vleugels over den grond slepen. 't Zag er voor Koert kwaad uit. Was moest hij doen? Gelukkig kwam er redding. Allereerst kwam juist op dit oogenblik Goudhaantje aanvliegen en toen de vogels haar zagen, viel reeds een deel van hun boosheid af. Koert wekte haar medelijden op en ze ging ter stond naar hem toe. Ze begreep aanstonds dat hij het kindje van Liefhart niet met opzet kwaad had gedaan. En toenkwam ook Roodkuif hem te hulp. Hij vertelde dat hij Koert's plan had goedgevonden en dat hij zoo wijs had moeten zijn Koert te waar schuwen. De vogels moesten dus niet Koert alleen de schuld geven, hij zelf, Roodkuif, was minstens zoo schuldig. En ten slotte kwam het grauwe Liefhartje zelf en zei: „Ik ben veel te blij dat mijn kindje on gedeerd is dan dat ik nog boos kan zijn. Nu kan ze ook niet meer uit het nest vallen, waar ik juist zoo bang voor was." Maar men begreep dat Koert toch niet altijd in Wonderbariën blijven kon. Een reus behoorde nu eenmaal niet in dit land. Evenwel, wie zou hem weg brengen. Zwartrok, o maar wie was Zwartrok eigenlijk? Daar hoorden zij boven zich een luid geklep van vleugels en opziende zagen zij den ooievaar met een heel grooten, heelemaal zwarten broeder! De vogels streken neer en de ooievaar begon weer op een heel bijzondere manier met zijn langen snavel te klapperen. Nu is de ooievaarstaai heel moeilijk, en Koert kon maar een enkel woord verstaan, maar Kundeboud en Goudhaantje begrepen het wel. Koert begreep alleen dat de ooievaar vroeger ook reeds iets tegen hem gezegd had, maar dat hij er toen nog heelemaal niets van had kunnen verstaan. De ooievaar vertelde dat hij zijn oudsten grootsten broer uit Slootenland had gehaald, omdat deze zoo sterk was. Die broer was heelemaal zwart en werd daarom in de familie Zwartrok genoemd. Dat klonk wel wat oneerbiedig, maar men meende het toch goed met hem. Zwartrok glimlachte, om zijn snavel. Hij had een lichtgroen blaadje in den bek en stootte zijn jongeren broer aan. Deze vertelde dat Zwartrok uit Slootenland een tooverblaadje had meegebracht. Wanneer een jonge reus als Koert dit blaadje op at veranderde hij in een elfje, zóó licht, dat Zwartrok hem met gemak kon dragen, uren, ja dagen aaneen. Koert werd bleek. Hij begreep dat nu het einde was gekomen van zijn verblijf in Wonderbariën. Hij keek naar alle kanten. Goudhaantje stond ook héél stil voor zich uit te staren. Maar Kundeboud sprak het eerst. Als altijd was het erg wijs wat hij zei: „Iedere verandering doet pijn. Er is geen blijdschap zonder droefheid en ieder die heengaat laat iets achter waarvan hij moeilijk scheiden kan. En toch Koert: je moet gaan. Ginds wachten ze op je. Dat weet je. En je moet ook weten Kundeboud's stem haperde even dat wij aan je zullen blijven denken „Ja, ja, ja, ja", zei Goudhaantje dapper en probeerde te lachen. Maar dat lukte haar niet goed. Koert begreep alles. Voorzichtig boog hij zich over Goudhaantje heen en nam haar teere handjes in zijn groote jongenshanden. Toen nam hij afscheid van Kundeboud. Hij bedankte allen heel hartelijk. Aan de vogels vroeg hij vergif fenis. Deze riepen allen „tsjiep-tsjiep, tsjiep-tsjiep". Dat beteekent „goede reis, wij blijven vrienden". Nog een keer zei Koert „Wiet-wiet" en toen at hij het won- derblaadje op. Hij voelde zich lichter en lichter worden. Hij zweefde. Als in een droom hoorde hij gejuich en af- scheidsgeroep zag hij vogels en dwergen, Maar 't werd hem vreemd om het hart, want hij steeg, steeg en steeg. Hij zat op Zwartrok's breeden sterken rug. Het statige dier nam een paar wiekslagen en zweefde dan als een schip met volle zeilen voor den windaf. Koert hield zich goed vast. Toen hij over Vijfeiken en Smul- lersteen vloog, zwaaide hij met zijn elfenvleugeltjes. Vogelhart zag het en met een paar raadsleden vloog hij pijlsnel naar boven om nog van Koert' afscheid te nemen. Boets wuifde hem toe. Zwartrok vloog maar door. Hij zweefde over steden en landerijen en bergen en toen over een breed, breed, bijna eindeloos water. Hij vertelde Koert dat Boets gehaald zou worden uit Wingiganiën. Boven een tuin daalde Zwartrok neer. 't Was vroeg in den morgen. De zomerzon was nog heerlijk frisch en koesterend. In 't huis, dat midden in den tuin stond, scheen iedereen te slapen. Ten minste ramen en luiken of gordijnen waren overal gesloten. En toch Zwartrok gaf het elfje, dat op zijn rug de reis had meegemaakt een nieuw wonderblaadje en Koert stond in den tuin van zijn eigen huis. Hij gaf een kreet, een schreeuw van blijdschap. Oogenblikkelijk, als of men er op gewacht had, nacht na nacht, vlogen een paar blinden open en werd het raam opgeschoven. Nog een paar tellen en Koert lag in de armen van Moeder en van Vader. Eerste Jaargang Wij verbazen oi ste halve eeuw en nium heeft het woi lijkste voor onze oi Wetenschap en hand gereikt en br over in de vorige phantast als Jules niet diens wondert gens werden vers] als te phantastisc zijde gelegd, than den? Heeft de d haar geheimen mt die in werkelijkhe van den Fransche troffen? Vliegen wij niet met een snelheid e waartegen geen houden? Wagens rijden grootmoeders nog beschouwen wij a een wonder. De a gemaakte electric en kracht geeft, b> gemak, maar ar sprekend. Nog weten de hoe groot de verb toen de telefoon schikt werd. Afst mee de' tijd, dien berichten over te nooit zóó bewon hetgeen geschrevi altijd nog het M ven was. Maar dat rech ken, eikaars sten recht te kunnen verbeelding van als een wonder e: nu opgroeiende jaar al door de te hielden met ,,pa Oma gelukwenst en zullen zij ooit weg gebruik ma duizenden breine genoeg volmaakt Och neen, zij In de laatste j derhand een gro< samenleving, tot van een ongetel strument is in s om ons heen do volgen, maar dit ook geconstrueer op te nemen en ontvangtoestel i: onvolledige instr Nog kunnen wij in het feit, dat v van de West-IV! van een Parijscl dat overal in.de wij meenen, dat geluidsgolven weg gaan, verv verbazing. Nu ven gedaan om datgene, wat oj: zooals de radio wat op een afsti stel dug, dat ee ons oog, dat ir toch een onvol] Hoe zullen d Zelfs als U d koopt dan moi naar den vorm Ze moeten ever Dit zoogenaair keerden stand c en als gevolg d Goede maatscht maakt, en passt VOETKl

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 4