■NePERIfiTOStHE BflST RIJWIELHANDEL TENTOONSTELLIN G VOOR DE PAASCHDAGEN „DE DAHLIA", W. BEUNDER, ¥e^nii?l§ VAN OOSTERSCHE TAPIJTEN SP0RTPRAATJE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD EN VOGELENZANG. IN VEREENIGING MET DE UITGEVER: G. EIKELENBOOM NIEUW RIJWIEL I AZALEA'S, CENERARIA'S, HORTENSIA'S E3 Eerste Jaargang Uï- ZATERDAG 26 MAART 1926. Dit blad verschijnt minstens éénmaal per week. No. 29 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BLOEMENDAALSCHEWEG 42 TELEFOON 22324 ABONNEMENTSPRIJS: VOOR EEN HALF JAAR f 1.50 Bespreekt met ons de aanschaffing van een Verika B.S.A. Osmond Rijwielen KENZEN'S Verbindingsweg - Bloemendaal PHANTASIE. LEO HUIJKMAN Raamsingel 30 - Haarlem EB Extra zware takken ORCHIDEËN S pq pq SES uit eigen cultures pq EES0E3E30SBBEE3EEE3E3EEf3EBf3E3EE3E3EEEaEE3E3EBE3EaE3E3E3 A. H. van der Steur Jr. Uitsluitend Engelsche stoffen Uitzending van Diners aan huis G. JGude Cuisinier Jordenstraat 74 - Haaf.em - Telef. 13132 J. A. BOSKAMP ZN. - OVERVEEN Het is ons mogen gelukken door tusschen* komst van één onzer grootste importeurs» de Fa» E. Perez te Amsterdam» een collectie PERZISCHE TAPIJTEN te bemachtigen» afkomstig uit Russische bezittingen» welke zeer bijzondere en hoogst zeldzame exem plaren bevatten. Tevens wijzen wij op onze uitgebreide sorteering Beluchistan» Kasak» Afghan» Chi- raz» Tebris» enz.» welke wij zeer voordeelig aanbieden. N.B. Teneinde tegemoet te komen aan de aanvragen voor avondbezoek» zijn onze magazijnen vanaf heden tot 's avonds 10 uur geopend. Veiligheid en Volksgezondheid ■MfB 7^ DLOEPIENHULS EDITIE ADVERTENTIEPRIJZENPer regel 0.15. Bij afname van 500 regels: O.I2V2 per regel: 1000 regels: 0.10 per regel; 2000 regels: 0.09 per regel; 5000 regels 0,07'/2 per regel. Kleine Advertenties, t.w. Koop en Verkoop, Huur en Verhuur, Vraag en Aanbod, etc.: 0.50 per Advertentie van hoogstens 10 regels, mits bij vooruitbetaling. ZON. Zon hierbinnen! Zon daarbuiten! Pralende, stralende, blankende zon Hoor de merels nu eens fluiten, Alsof 't nooit meer wintren kon! Vloeit gezegend, gouden gensters, Lenteweelde, zonneschijn Door m'n deuren door m'n vensters, Vult m'n heele kamerkijn! Streelt m'n lokken, streelt m'n voorhoofd, Hals en schouder, oog en mond: Overal is 't u veroorloofd, Prachtkind van de Lente blond! Liefdelippen, vreugdevonken, Eeuwig vlammend zonnevuur! Kus mij ziel en lichaam dron<en In dit heerlijk morgenuur GERMANNA VAN HERBRUGGEN. Uit „Ons Eigen Tijdschrift", Juni 1925. In het leven van heel veel, zoo niet van alle menschen, speelt de phantasie een groote rol. En zelfs is het de vraag of het bestaan van menschen geheel zonder phantasie, mo gelijk zou zijn. Dat ons leven veel van zijn kleur zou verliezen als de gave der phantasie ons niet, zij 't slechts in bescheiden mate, was toebedeeld, is in ieder geval zeker. Als kinderen hadden wij allen een rijke, phantasie en wat wij in onze phantasieën be leefden, was voor ons even groote werke lijkheid als de meest reëele ondervin dingen. Jonge kinderen kunnen in de jaren van bewustwording deze beiden: droom en werkelijkheid, niet scheiden. Voor hen gaan die in elkander over, zonder duidelijke grens. En waar de nieuwere philosophic deze wer kelijkheid ook als feitelijk niet bestaande be schouwt, staan zij bij den aanvang van hun leven op het punt, dat de wijsgeerige mensch pas na vele jaren bereikt! Zoo'n kleine peuter kan het ongeloof lijkste verhaal als werkelijk gebeurd vertel len, terwijl een oudere dikwijls precies kan nagaan, dat hij dit in werkelijkheid niet be leefd kan hebben. Een klein meisje van bijna vier jaar hoorde eens vertellen, hoe onze koningin de slachtoffers van den watersnood bezocht en toesprak. Den volgenden dag kwam zij met een uitvoerig verslag van een bezoek, dat de koningin haar had gebracht. De koningin was in een auto gekomen en had gezegd: ,,Dag Tineke, hoe gaat het met je?" en ze had een handje gegeven en mocht bij de koningin op schoot zitten. Er had zich een langdurig gesprek ontsponnen tus- schen de kleine gastvrouw en haar hooge bezoekster. En zelfs had de koningin bij het afscheid nemen de gebruikelijke „groeten aan Vader en Moeder" niet vergeten. Dit verhaal was natuurlijk zuiver phanta sie, maar dit was het meisje niet aan 't ver- Zelfs als U de allerbest gemaakte Schoenen koopt dan moeten Uwe voeten zich voegen naar den vorm van de schoenen. Ze moeten even wennen. Dit zoogenaamde wennen, veroorzaakt ver keerden stand der teenen, knobbels, eksteroogen en als gevolg daarvan, voortdurende pijn. Goede maatschoenen passen het eerste uur vol maakt, en passen het laatste uur nog. VOETKUNDIG SCHOENMAKER gg De beste kwaliteit tegen den laagsten prijs! |g Kleverparkweg 154 - Telef. 10303 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 Bericht ontvangst Nouveaute's voor Voorjaar en Zomer MATIGE PRIJZEN stand te brengen: voor haar was dit een werkelijke gebeurtenis, iets dat zij echt be leefd had. Op dien leeftijd vertellen kinderen vaak phantasie-verhalen als waar gebeurd. Zij zijn echter volkomen te goeder trouw en in de eerste plaats zélf dupe, voor zoover er dan van dupe wezen sprake kan zijn. Er zijn ech ter onverstandige ouders, die deze verhalen als leugens betitelen en de kinderen streng straffen voor hun „jokken". Deze straf echter is wreed, omdat zij ge richt is tegen een vergrijp, dat de kinderen zelf nog absoluut niet als verkeerd künnen inzien, dat ook op hun trap van ontwikkeling nog niet verkeerd i s. Een wat ouder kind weet echter al gauw onderscheid te maken tusschen de phantasie- wereld binnen in zich en de wereld daar bui ten. De avonturen, die het beleefd in zijn eigen gedachtenwereld mogen nóg zoo schok kend of verrukkend zijn, bij een normaal kind komt eenmaal het moment, dat hij onderscheid wat phantasie en wat werkelijk heid is. Het verhelderingsproces kan'door de ouders wel wat bespoedigd worden door b.v. nadat het kind een phantasieverhaai heeft verteld, te vragen: „Heb je dat écht zoo be leefd, of heb je het maa. gedroomd?" En meestal volgt dan na een kleine aarzeling de erkenning: „ik heb het gedroomd." In dit stadium: allerlei groote en kleine gephantaseerde verhalen beleven zóó intens alsof het werkelijkheid was. en zich tóch na eenig nadenken bewust kunnen maken, dat alles phantasie is geweest, blijven de kinde ren dikwijls jaren lang. En zelfs zijn er, die er nooit geheel aan ontgroeien. Onze vis- schers en jagers, die van den snoek van vijf- en-twintig kilo, en de tweehonderd hazen op één dag. zijn er de bekende vertegenwoor digers van, o.a. zoo ten voeten uit geteekend door het echtpaar Scharten in den ruigen jager Umberto. (Francesco Campana le deel). Deze menschen misleiden niet opzette lijk: zij kunnen alleen de grens niet trekken tusschen het gephantaseerde en de werkelijk heid. Soms botst zoo'n kind, door phantastische droomen geleid, onzacht op tegen de realiteit. En zoo'n botsing is vaak goed en noodig om het te leeren, dat deze twee werelden ge scheiden zijn en gescheiden moeten blijven. Zoo had eens een kleine jongen de brutali teit, om bij een boer een raapje uit den grond te trekken. De boer zag het en werd niet ooos, maarglimlachte tegen den kleinen boosdoener. Tot zoover ging het werkelijke gebeuren. De boer ging zijns weegs en het raapje ging den weg van alle raapjes. Maar die glimlach van den boer, waar een standje of scheld woord verwacht werd, zette de phantasie van den kleinen jongen aan het werk. Hij wandelde (in zijn droomwereld!) met den boer mee over het veld, hij mocht een spa dragen, en meehelpen. Dan vroeg de boer hem, of hij even meeging naar het huis, dat ver van den grooten weg aan een smal pad lag. En daar kreeg hij k vffie van de boerin met een groote klont er in; daar was ook het zoontje van den boei, net zoo oud als hij, maar veel kleiner Toen hij thuis kwam, werd het verhaal in geuren en kleuren aan moeder opgedischt en het eindigde met de mededeeling, dat hij den volgenden Woensdagmiddag op de boerderij mocht komen spelen. Hij zwierf dien middag ook werkelijk in een wijden boog om de be wuste hofstede heen, phantaseerde zich een heerlijken dag en kwam opnieuw met ver rukte verhalen van al wat hij gezien had, thuis. Maar nu drong moeder er op aan, dat hij zijn nieuw vriendje eens mee zou brengen, opdat moeder eens zien kon, wat voor jongen Prijscourant wordt op aanvrage toegezonden dat was. Er plots zag de 'kleine baas de kale werkelijkheid schril afsteken tegen zijn kleurige, fleurige phantasie. Of hij na deze ontdekking den moed had zijn moeder daar van mededeeling te doen, meldt de geschie denis niet. Dit zal geheel afhangen van de mate van vertrouwelijkheid, die er m zoo'n geval bestaat tusschen moeder en kind. Be hoort de moeder tot dié onverstandigen, die deze overmatige en no'g niet in normale benen gevoerde phantasie onder brengen bij de rubriek „leugens", dan zal zoo'n kind hoogstwaarschijnlijk zijn ontdekking, die hij voelt als een échec, vóór zich houden. Is hij zeker van moeder's goed begrip, (en 't is verwonderlijk, hoe intuïtief-zeker kinderen dit weten!) dan onthoudt hij moeder deze ontdekking niet. In beidt gevallen heeft de botsing tusscnen phantasie en realiteit hem echter de oogen geopend. Toch zijn er heel wat vclwassenen die, hoe wel zij met twee beenen in de werkelijkheid staai., zich daamaaVÏ ecu phantaaiewereld nebben geschapen, waarin zij naar willekeur kunnen vertoeven. Voor sommigen dient zij, om een grauwe, eentonige, voor anderen om een harde werkelijkheid te ontvluchten. Hun phantasie is hun een gedeeltelijke vergoedinr voor wat de werkelijkheid hun aan levens vreugde en levensvervulling onthoudt. An deren verwerken de indrukken, die zij in het dagelijksch leven opdoen, in die phantasieën. En het leven van beide groepen wordt ver rijkt, doordat deze menschen de gave der phantasie bezitten. Want waar de eersten in hun gedroomde wereld een compensatie ont vangen voor de moeilijkheden van het leven van eiken dag, krijgen de laatsten een dieper inz'cht in hun bestaan door het nog eens en nog eens opnieuw beleven, telkens op een andere manier in hun phantasiewereld. Hoewel zij de grens tusschen hun phanta- sieleven en de werkelijkheid zelf duidelijk zien en die ook streng in acht nemen, zal toch iets van het licht uit hun droomwereld uitstralen in die werkelijke wereld: het zal hun zelf het leven lichter maken en daardoor ook van invloed zijn op hun omgeving. Im mers, een gelukkig mensch geeft zonder het te weten, van zijn rijkdom aan zijn mede- menschen. Een typisch voorbeeld van zoo'n dubbel leven geeft Frenssen in zijn Jörn Uhl, waar hij den bescheiden heiboer Thiesz Thiessen beschrijft. Deze Thiesz heeft een geweldigen reisdrang in zich, die echter overtroffen wordt door een nóg geweldiger gehechtheid aan zijn geboortegrond. En deze laatste heeft hem belet ooit verder van huis te gaan dan tot waar hij het stroodak van zijn boerderijtje nog kan zien. Maar op de vier kale gewitte muren van zijn slaapkamer, heeft hij nauw keurige kaarten geteekend van de wereld- deelen en met behulp van reisbeschrijvingen vertoeft hij uren lang in de verre streken, die hij in werkelijkheid nooit zal zien, maar waar heen zijn hart trekt. Die verbeeldingsreizen bevredigen zijn honger naar avonturen: een bevrediging, die zijn emotieloos leventje van armen zandboer hem nooit zou kunnen geven. En zijn bestaan wordt er harmonisch door, zijn geest evenwichtig. Deze man wordt als een gaaf mensch geteekend, waar hij zónder de gave der phantasie wellicht een hongeren de ziel zou zijn gebleven. De phantasie is een gave, die wij als kin deren allen meekregen, maar die velen van ons bij het ouder worden als ballast over boord werpen. Zeer zeker ten onrechte! J. S. Moeders. Laat U omtrent de voeding en de verzorging van Uw zuigeling door een dokter, voorlichten. Ook als Uw kind gezond is. Zoo doende kunt gij veelal voorkomen, dat de kleine ziek wordt. Gezondheidsraad. Ter elfder ure heeft de competitieleider van den N.V.B. in 't laatst der vorige week nog den laatst te spelen wedstrijd van de tweede klasse A West- Frisia—D.W.S. vastgesteld. Zooals te verwachten was, hebben de Enkhuizers ook op eigen terrein hun meerderheid getoond, en wel met dezelfde cijfers als in Amsterdam. D.W.S. is dus gedoemd tot het spelen van degradatiewedstrijden. Tegenpartij zal zijn Helder en Q.S.C. Laatstgenoemde vereeniging won Zondag nl. van Rapiditas in Weesp, waarmede ze definitief beslag legde op den kampioenstitel. D.W.S. zal ongetwijfeld een harden dobber hebben, vooral tegen Helder. Dit elftal heeft een uitstekend seizoen achter den rug, en reeds eerder wezen we op den mooien staat van dienst, dezer noordelijke club. In 't voorjaar van 1925 gelukte het den Helderschen niet, den strijd om een plaats in de tweede klas tot een succesvol eind te brengen. Het ging toen tusschen Q.S.C., Helder en K.F.C. De Koogers waren de geluk kigen! Ze verdrongen Q.S.C. naar de derde klas, doch niet zonder moeite wisten de volgelingen van P. v. d. Broeke zich in hun nieuwe omgeving staande te houden en o.i. zijn de rood-blauwen in spelkwaliteit niet hooger te taxeeren dan W.F.C. en D.W.S. 't Geluk heeft hier echter weer een woordje meegesproken! In ons sport- praatje van de volgende week hopen we den eindstand te publiceeren van de tweede klas A, en zullen naar aanleiding hiervan een beschouwing geven. 't Tweede elftal was zoo handig aan den Schoterweg van de Haarlem-veteranen te winnen, 't Binnenhalen dezer twee puntjes is geen overbodige weelde, want 't gedrang in de onderste lagen is zeer groot. Wel be schouwd zijn er thans nog een zestal degradatiecandi- daten, en 't is nog met geen mogelijkheid te zeggen, wie dezer zes elftallen het kind van de rekening zal worden. H.F.C. 4, T.H.B. 2 en de Haarlem-veteranen staan er 't beroerdst voor, maar ook Bloemendaal 2, E.D.O. 3 en Zandvoort 2 maken nog aanspraak op de laatste plaats. Daarom is 't zaak voor de Bloemendaal-reserves Zondagmorgen op eigen terrein van T.H.B. 2 te win nen. Aan den Meerweg werd T.H.B. 2 met 8—1 inge maakt, maar na dien tijd deden de groen-witten ver schillende goede dingen, waaruit duidelijk blijkt, dat 't hun ernst is in de eerste afdeeling te blijven. Weten de Bloemendalers ook thans weer hun tegenstanders den baas te blijven, is 't gevaar verder geweken. Alles dient er dus op gezet te worden, dergelijk resultaat te bereiken, 't Zou immers ongehoord zijn, als ze naar de tweede klas afzakten, en een slecht vooruitzicht tevens voor 't eerste elftal, dat in de tweede klas N.V.B. spelende, de reserves zou moeten putten uit een elftal dat uitkomt in de gelijknamige afdeeling H.V.B.! Met genoegen zagen we, dat P. Parson de voetbal schoenen weer heeft aangetrokken, om het tweede in den zwaren strijd om 't behoud van 't eerste Idasse- schap te helpen. Zijn aanwezigheid in de voorhoede was trouwens goed merkbaar, en wat balcontröle en plaatsen betreft, stak hij gunstig boven zijn mede spelers uit. De reserves stonden met 20 voor, door toedoen van Parson en den handigen linksbuiten Cassee, toen Haarlem door haar linksbuiten eerst den achterstand verkleinde, en daarna zelfs gelijk maakte. De witten wisten toen, door woord en daad van hun aanvoerder Jansen, die wederom een prima partij back speelde, de tijdelijke inzinking te boven te komen, en ondernamen een serie gevaarlijke aanvallen op 't doel der roodbroeken, welke aanvankelijk zonder succes bleven, maar ten slotte even voor 't eindsignaal t gewenschte succes hadden. Parson plaatste schitteren^ een bal voor de voeten van den vrijstaanden rechts buiten, die naar binnen zwenkte, en met een hard, doch houdbaar schot den Haarlem keeper passeerde. De elftal-commissie kan wel eenig materiaal uit de reserves halen. Jansen zal ook voor 't eerste elftal zoo noodig uitstekend als back te gebruiken zijn. De links-half lijkt ons een veelbelovend speler, terwijl alle aandacht gewijd dient te worden aan den kleinen Cassee. Deze jeugdige debutant zal zeker zijn weg wel vinden, evenals zijn neef, de rechtsbuiten. Alleen moet deze speler minder nonchalant spelen. 't Derde elftal besluit zijn programma met een blin kende overwinning op R.C.H. 8 aan den Middenweg, 't Vijfde speelt 's middags thuis tegen Schoten 4 en kan, mits voltallig en volledig opgekomen wordt, even eens winnen. H. „Tin" als geneesmiddel tegen steenpuisten. Naar aanleiding van mededeelingen in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde met betrekldng tot het inwendig gebruik van tin in den vorm van tinvijlsel of tinpoeder als geneesmiddel tegen steenpuisten bereikten den Gezondheidsraad mededeelingen, die aanleiding zijn, het publiek te waarschuwen tegen onoordeelkun dige toepassing van dit middel. Materiaal, waarvan „tinnen" gebruiks- en versie- ringsvoorwerpen zijn vervaardigd, bevat menigmaal een hoog percentage lood. Personen, die zich met behulp van zulke voorwerpen zelf het aangeprezen middel „tinpoeder" willen verschaffen en dat, zooals wordt voorgeschreven, op een boterham gestrooid opeten, kunnen op deze wijze zich een ernstige loodvergiftiging bezorgen. Indien gij van ziekten genezen wilt worden, raad pleeg dan een dokter, gebruik niet onoordeelkundig middelen, die u kunnen schaden. Voetganger. Loop op het trottoir rechts. Volg in smalle straten het rechtsche trottoir. Sta niet stil op het trottoir, daar, waar gehet pas- seeren van andere voetgangers belemmert of deze tot betreden van den rijweg dwingt. GEZONDHEIDSRAAD.

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 1