}OH. MAAS I i PLAATSELIJK NIEUWS M aison Hetty KUN STNIJVERHEIDSGLAS C 5 UITGAAN Het adres voor Havana Import KUNSTHANDEL LEO H. DENIE Fa. J. LETSCHERT Co. OVERVEEN. Dames- en Heeren Mode-Artikelen Wilhelminastraat 33, Tel. 10521 O.a. de merken: H. UPMANN HENRY CLAY LA CORONA BOCK, Y Co. ROMEO Y JULIET A DUNHILL HAVANA AERDENHOUT, GLASWERK LEERDAM ZIJLSTRAAT T. O. STADHUIS Automobilisten Iaat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCANISEERINRICHTING HAARLEM, Men ziet soms Dames en Heeren van zeer hoogen leeftijd, die de last der jaren met gratie dragen. Hun stap is nog ferm, hun oog nog glanzend en hun houding nog ongebogen. Dit zijn in den regel menschen, die eenvoudig hebben geleefd en die hun voedsel met overleg kozen. En die veelal nu nog regelmatig Funke's Roggebrood gebruiken. Funke's Roggebrood is altijd gemerkt: M, Funke. U kunt het bij Uw bakker koopen. Bl'daalsche Amateurfotograf en-V ereeniging. Donderdagavond, 18 Mrt, hield bovengenoemde vereeniging hare maandelijksche vergadering in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, onder voor zitterschap van den heer W. P. Woutersen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een Diploma als Derde Prijs, door de Vereeniging behaald in den Jaarlijkschen Lantaarnwedstrijd uitgeschreven door Nederlandsche Fotografische Vereenigingen door de N. A. F. V. te Amsterdam, de eerste en tweede prijs resp. behaald door de Vereenigingen „Gelria" en „De Camera", beide te Arnhem. Vervolgens werden den leden eenige programma's voor Foto-wedstrijden, uitgeschreven door verschil lende vereenigingen en ook door de nieuwe Neder landsche „Photax"-Platenfabriek, met een woord van opwekking tot deelname, ter hand gesteld. Meerdere leden gaven zich op tot deelname, aan de onderlinge leesportefeuille van fotografische tijdschrif ten; het aantal was echter nog niet voldoende om het instellen van deze Leesportefeuille mogelijk te maken, reden waarom de gelegenheid tot aanmelding nog even open blijft. Hierna volgde de projectie van de inzendingen voor de Lantaarn-wedstrijd van de N A. F. V. als ooven genoemd; een en ander gaf zeer mooi werk te zien. Gulden papier, alsmede de Lantaarnplaatcoilectie „Iris" uit Antwerpen waren helaas niet a ingekomen. Ten slotte hielden de leden zich noj geruimcu tijd bezig met het rangschikken en opnemen van Stillevens bij Kunstlicht, waarbij verschilk ide platen met hoop op goed succes belicht werden. Afd. Bloemendaal van den Volksbond tegen Drank misbruik. De dezen winter op de Huis vlij tea rsussen der afd. Bloemendaal van den Volksbond vervaardigde voor werpen zullen morgen, Zondag, des namiddags van 2.30 tot 4 ure ter bezichtiging worden* gesteld in een der lokalen van de Bloemendaalsche Schoolvereemging, Park Duin en Daal. Nieuwe R, K. Kerk. Naar de dagbladen melden bestaan er plannen voor den bouw van eennieuwe R.K. Kerk n onze ge meente. Deze zou dan komen te staan aan de Korte Kleverlaan. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere scholen te Bloemendaal en Overveen heb ben zich alleen voor de school te Bloemendaal al 35 soliicitanten aangemeld. De meesten zullen wel gesol liciteerd hebben voor een van beide vacante plaatsen, doch in elk geval is het aantal toch niet zoo gering te noemen, zooals in de dagbladen werd gemeld. Bedankt. Dr. S. Brongersma, arts alhier, heeft bedankt als leider van den cursus E. H. B. O. van de Bloemen daalsche Reddingsbrigade. Gebrek aan belangstelling bij de leden voor dezen cursus heeft Dr. Brongersma tot dit besluit gebracht. Kinderen uit de Drentsche Venen. In de Dinsdagavond gehouden gemeenteraadszitting te Velsen werd met algemeene stemmen besloten de barakken te Velsen, welke op het oogenblik in reserve staan om lijders op te nemen bij eventueel uit te bre ken besmettelijke ziekten, in den komenden zomer be stemd worden voor de ontvangst van kinderen uit de Drentsche venen. De gemeente Velsen zal de kosten dragen. Bij toerbeurt kunnen telkens 20 tot 30 kinderen ter verpleging worden opgenomen. Het is zeker een origineel idee van het gemeentebe stuur van Velsen, om aldus hulp te verleenen aan de inwoners der Drentsche venen en het ware te wen- schen, dat ons gemeentebestuur ook het initiatief nam iets in dien geest te doen. Het leed in de Drentsche venen is zoo ontzettend groot, dat eenige hulp geboden is. Het zijn weliswaar geen Duitsche of Hongaarsche hongerlijdertjes, doch daar moet men nu maar eens overheen stappen. De Hollandsche stumperds worden ook gaarne geholpen. Barakken hebben wij niet, doch leege villa's nog ge noeg. In elk geval zouden wij hier minstens zoo veel kunnen doen als de gemeente Velsen. Theeschenking Stoop's Bad. Naar men mededeelt is de exploitatie der theeschen- kerij van de N. V. Stoop's Bad te Bloemendaal in handen overgegaan van de firma Rap v. d. Harst, exploitanten van het bekende restaurant Kuypers, Stationsplein te Haarlem. Zondagmorgen lag een man op den berm van den weg, de Elswoutslaan, die bij onderzoek bleek een hoeveelheid spiritus te hebben gedronken, door het gebruik waarvan hij, mede door de strenge koude, niet meer in staat was te loopen. Nadat Dr. B. was geraad pleegd is hij naar een ziekeninrichting te Haarlem overgebracht per politie rijwiel-brancard Aanrijding. Maandagmorgen had bij den ingang van den Ram penlaan een aanrijding plaats. De betonwerker M. uit Amsterdam, die tijdelijk in Overveen werkzaam is, kwam in botsing met een vrachtauto, welke van Tuin dorp kwam. Hij bezeerde zich vrij ernstig. Dr. Van Gr Houtstr. 126, Tel. 11760 Agentschap van „De Regenboog" Tilburg Het beste adres voor Stoomen en Verven COMMERCE DE CIGARES - ET DE CIGARETTES - - HAARLEM - A. M. M. PARTAGAS CIE. VERWACHT: H.DECABANASYCARBAJAL SIGAREN Beusekom verleende de eerste hulp en constateerde inwendige kneuzing van zijn rechterknie. Per brancard werd M. naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. Dinsdagavond toen de fam. de G. te Overveen van 8— 11 uur des avonds haar woning had verlaten, kwam zij bij thuiskomst tot de onaangename ontdekking, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Het geheele huis was doorzicht; er werd een bedrag van ruim hon derd gulden aan geld meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. „De Tors" in het Kennemer Lyceum. De vorige week Vrijdagavond, hield Dr. Willem Royaards in de aula van het Kennemer Lyceum een voordracht van „De Tors" van C. Adama van Schel- tema. Vooraf gaf Dr. Royaards een korte toelichting van den inhoud en de bedoelingen van den dichter, waarna hij de zeven zangen uit het hoofd voordroeg. De voordracht van dit machtig kunstwerk maakte op de talrijke aanwezigen een diepen indruk. Vrijdagmiddag had de heer Royaards een voor dracht gehouden voor leerlingen van het Lyceum en genoodigden. (St. Ed.) Bioscoopvoorstelling in het Kennemer Lyceum. Zaterdagmiddag, 20 Maart, waren de kinderen der hoogste klassen van de gemeentescholen plus heel veel kinderen van Haarlem in de aula van het Ken nemer Lyceum vereenigd om een bioscoopvoorstelling bij te wonen. Achtereenvolgens werden vertoond: Rijstbouw in Japan; Rijstcultuur op Bali; Houthakkers in Canada; Leven der cowboys in de Vereenigde Staten; Yose- mite Park; Hier en daar in den Indischen Archipel; Amerikaansche hertsoorten; Krekel en de Mier; Zigoto en de Locomotief; Yellówstone-Park. De mooie (voor een groot deel onderwijs-) films vonden veel bewondering bij het jeugdig publiek, de komische slotfilm „Zigoto en de Locomotief" een uit bundig lachsucces. De hfcer Kingma, Hoofd der School te Haarlem, sprak aan het slot enkele vriendelijke woorden tot den Rector van het Lyceum, in dank voor de verleende gastvrijheid. Propaganda-avond Tuinbouw- en Plantkunde. Vrijdag hield de afdeeling Bloemendaal-Velsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, een propaganda-avond in hét gebouw van den Religieusen Kring alhier, met prof. dr. Th. J. Stomps, hoogleeraar te Amsterdam, als spreker. Toen de afgetreden voorz. der afd., dr. W. Postu- mus Meyes, om ruim 8 üur de bijeenkomst opende met een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen, zette hij allereerst het doel van deze bijeenkomst te Aerden- hout uiteen. Spreker wees de niet-leden der afdeeling op de vele voordeelen, welke de leden van hun lid maatschap genieten voor de somma van nog geen I/2 cent per dag. Spreker sprak de hoop uit, dat vele Aerdenhouters, na de rede van Prof. Stomps aange hoord te hebben, zouden besluiten zich als lid bij den heer P. Waller te Overveen aan te melden. Daarna kreeg prof. Stomps het woord, die tot onder werp van zijn lezinq^jl^L gekozen: „Buitenzorg en de Gedeh" nauwkeuriger gezegd: de gouvernementsplan tentuin te Buitenzorg en de Gedeh. Spreker begon met een vergelijking te maken tus- schen den plantentuin te Buitenzorg en dien op Ceylon, van welke twee spreker dien te Buitenzorg uit een wetenschappelijk oogpunt hooger stelde dan dien der Engelschen op Ceylon. Vervolgens gaf spr. een schets van de indeeling van den Indischen plantentuin en de juiste ligging daarvan: n.l. op een 70 K.M. ten Zuiden van Batavia tusschen den hoofdweg van Batavia naar Soekaboemi en de Tji Liwong. Een gedeelte van den tuin is ook nog gelegen op den rechteroever van de Tji Liwong. Daarna voerde spr. zijn gehoor door de verschil lende lanen en laantjes, te beginnen met de indruk wekkende kanarielaan, die recht door den tuin loopt van den hoofdingang tot aan het paleis van den Gou verneur-Generaal. Deze beroemde kanarielaan, die teekenen van verval begint te vertoonen en eerlang zal moeten verdwijnen, heeft echter reeds een opvolger gekregen door een nieuw aangelegde in een ander gedeelte van den tuin. Achtereenvolgens werden de verschillende afdeelin- gen van den botanischen tuin bezocht, waarbij we de tropische plantenwereld in al haar schoonheid en al haar majestueusheid kregen te bewonderen. Vooral de vijvertuin, waarin de trotsche Vitoria Regia's even veelvuldig voorkwamen als bij ons de waterlelies in de boerenslooten, trok de bewondering. Na de pauze maakte spr. nog een uitstapje naar de „dependance" van den plantentuin op de helling van den Gedeh te Tjebodas, indertijd aangelegd als proef tuin voor het acclamatiseeren voor boomen uit de ge matigde luchtstreek, om vervolgens van hieruit de helling van den Gedeh te beklimmen tot aan den top, en vervolgens af te dalen naar de kratervlakte. Ook de top van den eruptiekegel, die zich op de helling van den Gedeh vormde, werd bezocht. (Opr. H. Crt.) Het naaldenveld. Door de afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhist. Vereeniging is aan ons gemeente bestuur een request gezonden waarin o.m. voorkomt: „Hoewel het betreurend, dat juist een der weinige wandelbosschen uit onze omstreken door uw college als villawijk bestemd is, heeft onze afdeeling met waar- deerende belangstelling kennis genomen van uw voor- loopig besluit een deel daarvan aan de bebouwing te onttrekken. Het heeft echter de aandacht van ondergeteekenden getrokken, dat een der plekken, die uit het oogpunt van landschap en plantengroei tot een der merkwaar digste van dien aard van de duinstreek gerekend mag worden, niet in het gedeelte is opgenomen, dat aan de bebouwing onttrokken is. We bedoelen het beekje en haar oevers. Deze beek is de groeiplaats van Primula acaulis, een soort, dat in ons land in hoofd zaak voorkomt in uw gemeente, terwijl de groeiplaats langs die beek tot een van de mooiste gerekend mag worden. Wel komt deze plant ook nog op een andere plaats voor in het Naaldenveld, doch juist waar de primaire weg ontworpen is. Het lijkt ons kans van slagen te hebben u te verzoeken bedoelde beek met haar omgeving te sparen, te meer, daar deze nog ver schillende andere soorten herbergt, die steeds zeldzamer worden. We noemen Listera ovata en Adoxa moscha- tellina e.a., die tezamen met de meer algemeene soorten Pteris Aquilina en Caltha palustris dit beekje tot een uit plantengeografisch oogpunt zeer merkwaardige plek gemaakt hebben. Mocht uw College er toe kunnen HERINNERINGSBOKAAL ONTW. K. P. C. DE BAZEL Het glas geachte lezers(essen) is een schoone en zeer nobele materie. Dat zult U wel zonder tegensputteren met mij eens zijn. Het glas is daarbij ook een schoon sym bool; n.l. het symbool van de door het woedend vuur gelouterde materie, die er in opgeheven is tót een immaterieele verstolling; tot een eigen en zeer intiem leventje. Nou kijkt U mij een beetje ongeloovig aan, ver moed ik, doch zoo bidde ik U wilt dan deze dichterlijke ontboezeming nog eens in stilte overdenken. U zult dan misschien tot de overtuiging komen, dat ze nog zoo onjuist niet is. Het verging het glas echter als meer nobele materialen: langzamer hand is het schoonheidsbeginsel er in verloren gegaan en bleef slechts de nuchtere gebruikswaarde, veelal nog kwistiglijk opgesierd met onbegre pen en dies valschen tooi. Er zijn tijden geweest, sinds de zeer mystieke doch weinig geloof waardige uitvinding der Phenicische kooplieden, dat het glazen gebruiks voorwerp vanzelfsprekend goed en schoon was1; niet bewust, niet ge forceerd, doch harmonisch. De kalme bezadigde levensrust, de soms wel eens te groote zelfverzekerdheid van den mensch uit vroeger eeuwen spreekt zeer sterk uit zijn glaswerk. We weten reeds dat in onze da gen, met het beter inzicht in de onderscheidene technieken, weer een drang is gekomen, ook het glas door medewerking van den kunstenaar tot hernieuwde schoonheidsopenbaring te voeren. En aan deze hernieuwde schoonheids openbaring is voor altijd verbonden de naam van 'n zeer edeleflguur Arch.K. P. C. de Bazel, wiens ontijdigen dopd, nu enkele jaren ge leden nog velen in het geheugen zal liggen. De Bazel was de eerste, die als ontwerper werd verbonden aan de glasfabriek Leerdam. Na hem zijn er verschillende anderen ge komen, van wien thans A. D. Copier als jeune-artist zich een posite in dit bedrijf verzekerd heeft. Van Copier zijn dan ook de mooie vazen, schalen, kommen e.d. welke men den titel Leerdamunica gegeven heeft. Copier heeft met dezen arbeid de laatste jaren zeer veel succes gehad, zoodat ik er in dit blad gaarne enkele woorden over schrijven wil. Het verschil van deze Unica met het overige Leerdamsche glas bestaat in de eerste plaats hierin, dat ze onder de directe leiding van Copier en geheel naar zijn intenties in de vrije ruimte worden geblazen. Daardoor hebben deze vazen, flesschen, kommen en schalen al de toevalligheden en de verfijnde eigenschappen van het handwerk. Niet tevreden met een eenvoudig resultaat beproeft Copier allerlei scheikundige ver bindingen in z'n grondstof. Hij bereikt daar mee voornamelijk drie soorten n.l. geivviseetd glas, hetwelk verkregen wordt door den voltooiden vorm in metaaloxyde-dampen met een blauw of bruin goudluster te bedekken geopaliseerd glas in blauw en bruin met opale kleurschakeeringen in de materie; en verder een produkt dat het beste luchtbellen- of ijsglas is te noemen. In de vormgeving dezer Unica heeft men door echte glasblazers-handgrepen plaat selijk verhitten, omvouwen van randen, even draaien van een hals e.d. soms verrasende resultaten bereikt. Het behoeft wel geen nadere verklaring dat de kunstenaar, die dergelijke vormen ontwerpt, terdege met alle bijzonderheden van het materiaal vertrouwd moet zijn. Vooral in dit opzicht komt Copier door voortdurend experimenteeren tot steeds nieuwe resultaten. En daarom willen wij nu eens niet al zijn vormen, waarbij er nog wel zijn, die niet volkomen aan de eischen van het materiaal beantwoorden, gaan becritiseeren, doch in de eerste plaats waardeeren de nobele daad van het Kunst-handwerk. A van der Boom. LEERDAMUNICA A. D. COPIER LEERDAMUNICA A. D. COPIER KERKSTRAAT 2 h. Nieuwe Kerksplein TEL. 10492 besluiten het groote beschermde terrein in het westen van het Naaldenveld iets kleiner te maken, dan zou dit terreintje zonder kosten tot het verplichte onbe bouwde gedeelte kunnen behooren." Verder geeft de vereeniging als haar voornemen te kennen bij bescherming, het gemeentebestuur te ver zoeken deze plek het „Heimansreservaat" te noemen, daar wijlen E. Heimans er de bovengenoemde primula bestudeerde en het bestuur biedt haar medewerking aan indien later bewaking noodzakelijk mocht blijken. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten zal waarschijnlijk adhaesie betuigen aan dit request en de requestreerende Vereeniging hoopt dat vele Haarlemsche en Bloemendaalsche vereenigingen en de inwoners van den Aerdenhout dit eveneens zullen doen. H.D. Commerce de cigares et de cigarettes. De alom bekende sigarenzaak van de fa. Joh. Maas welke jarenlang gevestigd was op de Groote Markt hoek Gr. Houtstraat is sinds kort verplaats naar de Wilhelminastraat 33, thans ingericht als havana-kamen door deze verandering zal de firma het bedrijf voort zetten onder den naam: Joh. Maas, commerce de ci gares et des cigarettes. Deze wijze van sigarenhandel treft men nergens an ders aan in deze stad en ook niet in andere plaatsen, het is een buitenlandsch systeem, dat ons echter wel practisch voorkomt, want hoewel de verkoop hier ook engros geschiedt is de detail verkoop voor den cliënt aanbevelenswaardig omdat de gekochte sigaren, voor zooverre men ze in reserve wil hebben, hier een goed verzorgde bergplaats ontvangen, droog blijven en goed belegen worden. De goede reputatie welke deze firma geniet is mede oorzaak geweest van de wijziging in hun handel, want de vele relaties die het oude huis vanaf 1822 zich heeft gevormd in een gezellig milieu wordt nu de gelegen heid gegeven zelf haar keuze te bepalen bij het zoe ken naar de verschillende merken welke men hier aan treft. Joh. Maas heeft o.a. de alléénvertegenwoordiging der Upmann Havana Sigaren. Het interterieur der kamer en suite is wat de meu bileering en stoffeering betreft zeer gezellig. De heer N. Kuiper, Zijlstraat die daarvoor zorg droeg heeft daardoor bewezen hoe alles hier tot haar recht komt door solide meubelen en goede stoffeering, ondanks soberheid van aankleeding en rustige stijl. De vele soorten sigaren, sigaretten en tabakken zijn smaakvol gearrangeerd, uit een en ander blijkt dat de ondernemer alles in het werk heeft gesteld om de havana-kamer zoo practisch en gezellig mogelijk in te richten. We kunnen een bezoek aan deze moderne inrichting den heeren rookers gerust aanbevelen. H. O. V, We hopen vanaf heden elke week het programma te vermelden van de te houden concerten, wat zeer ten gerieve kan zijn van onze trouwe H. O. V.-bezoekers Het programma van Zondagmiddag 28 Maart is als volgt: 1. Symphonie No. 5 ab. c. dTschaikowsky. 2. Vijsehrad Symphonische Dichtung Smetana. 3. Zweite Ungarische Rhopsodie Litzt. Volksuniversiteit. Woensdag 31 Maart om 8 uur zal dr. Willem Royaards voor leden en introducée's der Volksuniver siteit een aantal gedichten en prozastukken uit ver schillende tijdperken van de Nederlandsche Letterkunde declameeren in den Protestantenbond. Het programma bevat: Huygens, „Scheepspraet"; Hooft, „Klagte van de Princesse van Oranje over d'oorlogh voor 's-Her- togenbosch"; Bredero, „Boerengezelschap"; Roden- bach, „Walkuren-ritt en Klokke Roeland"; Gorter, „Mei" (fragment): Kloos, Zeven Sonnetten: Perk, „Iris"; Boutens, „Beatrijs". Pauze. „Kruissprook van Multatuli". De Opschepper. Heden Zaterdagavond 27 Maart, geeft de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch een opvoering van „De Opschepper" in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Dit blijspel heeft voortdurend de groote belangstelling van het publiek gevonden, welke vooral daartoe aanleiding vindt in het algemeen zeer geroemde spel. In dit blijspel treden op de dames en heeren Wilh. v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert, Co Arnoldi, Jettie van Dijk-Riecker, G. J. van Staaldunen, Enny de Leeuwe, Carel Rijken, Willem de Vries, Hugo Reyst en Ferd. Erfmann. Pas op je buren. Het gezelschap Schakels geeft a.s. Zondagavond nog een opvoering van de succes-revue „Pas op je buren" in de Gem. Concertzaal, Lange Bagijnestraat. Natuurlijke vijanden? Dinsdag 30 Maart geeft Het Schouwtooneel de eerste voorstelling te Haarlem van het belangwekkende Rus sische tooneelspel „Natuurlijke vijanden?" door Mik- hil Artzybacheff. Karakorum-expeditie. Maandagavond a.s. te 8 uur zal door den heer Ph. C. Visser in het Gem. Concertgebouw een lezing wor den gehouden over zijn Karakorum-expeditie. Een en ander zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. Chr. Oratorium-Vereeniging. Woensdagavond zal door de Chr. Oratorium-Ver. de 31e uitvoering plaats vinden van de Johannes-

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 2