F.W.A.BROM TE HUUR KUNSTHANDEL HEROPEND J. WINDHORST JS - DROGIST boekbespreking ^kunst=== gevonden voorwerpen jac. stoelman in drogerijen, chemicaliën enz. TEKOOP 0. EIKELENBOOM Kerkplein 5 Bloemendaal Fijnwasscherij Fa. Gez. v. d. Haak BURGERLIJKE STAND J. F. KROON E, BLOEMIST Maandag 26 April a+s* Fa. J. LETSCHERT Co. jMBlHTG~AA~N~BiBi V A RIA SIMM Srlinh>n Paul Krugerstraat 19 Boek en Kantoorboekhandel Religieuze artikelen Ruime sorteering ansichtkaarten Leesbibliotheek ■"Vrpi/T^pOll ADVERTENTIËN Te huur ofte koopgevraagd Slemp-Suiker Cronjé-Apotheek Een Tuinslang en Tuinschaar. Anijs-Su iker Cronjé-Apotheek een ruim BOVENHUIS voor men schen z. k., huurprijs f 35.— per maand met inbegrip van eiectra en watergebruik. Te aanvaarden 1 Mei a.s. Te zien 's avonds na 6 u. KINHEIMWEG 77 LEO H. DE NIE ZIJLSTRAAT t.o. 'T STADHUIS Tuin- en Serre-meubelen - Reis- en Waschmanden - Bad- en Ligstoelen - Wiegen-, en Luiermanden - Grof- en fijn Mandenwerk KIJKDAG VAN 10—4 UUR Vanille-Suiker Cron je-Apotheek UiChé S autotype Bloemendaal,Tel. 22324 Anijstabletten Cronje-Apotheek TELEFOON 22195 - BLOEMENDAAL TEL. 22542 H. J. CASSEE TEL. 22542 Rij wielen Reparatie-Inrichting Kinderhuisvest 27 Telef. 10118 Automobilisten laat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCANISEER1NRICHTING KERKSTRAAT 2 h. Nieuwe Kerksplein TEL. 10492 Openbare verkooping. Door den Candidaat-notaris plaatsvervanger H. M. van Weel, waarnemende het kantoor van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal is in Hotel ..Van Ouds het Raadhuis" publiek verkocht het heerenhuis Rampenlaan 84 met erf en tuin, groot 853 MJ. Kooper werd A. Hoogeveen te Haarlem, voor 11.300. Een perceel bouwterrein aan den Zuiderstationsweg te Bloemendaal is voor 7.500 opgehouden. Onderwijs. De heer Th. J. Overineer te Haarlem is werkzaam gesteld als tijdelijk onderwijzer in de O. L. school alhier. Inbraak. Zondag tusschen 2 uur n.m. en 12 uur 's nachts is ingebroken in een perceel aan de Prins Hendriklaan te Overveen, terwijl de bewoners afwezig waren. Ver schillende kasten werden opengebroken en de inhoud over den vloer geworpen. Vermist wordt een bedrag van f 230.— andere voorwerpen van waarde bleven onaangeroerd. Opening Kapperszaak. De heer Mens opent heden aan den Bloemendaal- schen weg 297 een naar de eischen des tijds ingerichte kapperszaak. We komen hierop nader terug. HAARLEM. Heropening winkel Jac. Stoelman. De heer Jac. Stoelman, handelaar in rieten meubelen, heeft deze week zijn verbouwd en opnieuw gerestau reerd perceel aan de Ged. Oude Gracht 25-27 wedef betrokken. De winkel is keurig ingericht, en waar de vernieu wing van het interieur, het electrische licht, het schil derwerk, zoo solide is afgewerkt, komen de luxe meubelen meer dan ooit smaakvol naar voren, het is voor het bedrijf van den heer Stoelman een belang rijke verbetering. Een succes wenschen we hem gaarne toe, onze lezers (essen) kunnen we een bezoek aan deze inrich ting aanbevelen. AERDENHOUT. Aanrijding. Op dc Zandvoorterlaan te Aerdenhout had Woens dagvoormiddag een aanrijding plaats tusschen een automobiel en een wielrijder. Deze aanrijding is ont staan doordat de beide bestuurders elkander niet tijdig hadden begrepen. Het rijwiel was zwaar be schadigd, doch de berijder kwam er zonder letsel af. N. V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. Heden, Zaterdagavond 24 April geeft dit gezelschap een laatste voorstelling in het speel jaar. Vertoond wordt in den Stadsschouwburg voor de eerste maal een nieuw blijspel door Simon Koster, naar een no velle van Jean Ram'eau bewerkt: „Madame la Mode" getiteld, dat door de pers in het bijzonder door die te Rotterdam zeer geprezen is. In dit blijspel treden op de damesLily Bouw meester, Kitty Perin-Kluppell, Juliette Roos, en de hec.en: Jan van Ees, Louis Gimberg, Theo Frenkel Jr., Louis van Gasteren, Joh. Haus e. a. Regie: Her mann Schwab. „Kunst aan het Volk," Maandagavond 26 April, zal Jan Musch voor bo vengenoemde vereeniging een voordrachtavond geven. Cp het programma staat o. a.: Fragment uit „De Paradijsvloek" van Laudy; gedichten van Adama van Scheltema, Jan Prins, enz. Als het leven ontluikt door J. P. Zoomers-Vermeer. Als het leven ontluikt als de verlangens, de begeerten in de jongen menschen opstaan en als zij dan tastend gaan zoeken, of ook wel onbesuisd gaan grijpen, naar de verborgenheden, die vol geheim nog achter de gesloten deur naar het groote-mensch-zijn liggen „Als het leven ontluikt" vertelt ons den overgang van kind naar vrouw, van een teeder, schuchter, naief meisje en van een robusten, vroegrijpen harts tochtelijken, jongen, die in roekeloosheid d,en sprong naar het mannenleven waagt. Wij zien deze kinderen staan, zonder de zoo noodige eendracht van het leven thuis en wij ervaren, hoe deze jongen, die naast zich een hechten steun niet kon ontberen, bijna noodlottig tot de diepte van te vroeg levensleed moest afdalen. Een boek, dat alle ouders van groote kinderen moeten lezen, maar dat men, volgens de schrijfster, grooten kinderen op den voor hen zoo critieken leeftijd, ook zélf in handen kan geven, om de leering die uit het boek tot hen zal spreken en om de smart die uit de vele bladzijden opstijgt, waar een jong leven zoo vroeg zijn jeugd en zijn gezondheid vergooide. Ziehier eenige regels. Er waren heerlijke oogenblikken op den dijk en zalige, verborgen uurtjes aan 't strand, waarin haar hart zoo vol en rijk voelde, zoo onmetelijk gelukkig. Dan zou ze kunnen schreien en lachen tegelijk. Ze voelde.net of er een stróóm soms in haar kwam. hoe veel ze hield van Marius; al zoo lang... zoo lang.ze wist niet van wanneer, alleen was het den laatsten tijd zoo heel erg geworden. Thuis kon ze zachtjes neerzitten, haar oogen vaag in de verte en kon ze aan hem denken wanneer ze hem zou weerzien. Bij school praatte ze niet veel, er werd om gelachen. De meisjes uit haar klas lachten! Maar ze moesten toch altijd bedenken dat zij óüder was, dat zij laat op die school was gekomen. Ze speelde nog wel eens graag met een diabolo, maar hoe hoog zij het kon, zij deed het niet meer, bang dat Karlien het zou zien of hooren en proesten. En ook om Marius niet ze was gróót! Zondig kon ze Moe soms aankijken of ze haar vèr, vèr van binnen iets verborg. En soezend, zwijgend ging ze haar weegs. Maar dat groote droeg ze, haar liefde die zoo vol in haarzelf was. En die aanwies.met de dagen. Toen was het, dat Moe met fonkelende oogen klaar stond haar te ontvangen. De heele zomer was mooi geweest en de vacantie was mooi geweest er waren toen veel heerlijke, gestolen uurtjes. Agnietje voelde zich gegroeid, een vrouw bijna, die men haar weg moest laten gaan, een langen weg met vreugd en kommer; zij had geen grooten en ouden meer noodig, dacht ze. Pa stond haar niet na meer en Moe was sinds lang in alle drukte verdwenen, zij had geen be hoefte meer aan hen. Haar hart was vol, maar leeg van begeeren naar hun steun, dat was voorb.ij, voorbij gegaan in het vergeefs zoeken. Ze voelde zich los van hen staan, maar naast Marius. Hij had haar toch ge zegd hoeveel hij van haar hield. Zelfs z'n kussen was ze stil-aan als iets goeds gaan beschouwen, als iets dat daar wezen moest. Maar zélf kon ze geen kus geven, schaamrood werd ze als ze er aan dacht. Steeds had haar ook de angst bekropen: als ze het thuis mochten weten.Maar dat was goed gegaan. Als ik groot ben. zal ik het mogen.dacht ze dan weer en ze kon spijt voelen dat het nog zoo ver af was. Maar ook klein zijn jong zijn was ge lukkig! En het haar hing nu toch niet meer op haar rug Maar toen kwam Moe. Ze had een brief ontvangen van mevrouw Hoog- strate: of dat geloop van haar dochter met haar zoon Marius, uit kon zijn. Hij moest officier% worden en dan kon een dochter van een koekbakker nooit een partij voor hem zijn, daarbij bet waren nog blagen! Zij schreef geen „kinderen", de hanepooten kruisten door mekaar, toch teekende zij; mevrouw Hoogstrate. Het adres was aan den Heer 'ën Mej. Bender. Maar Moe kookte. „En wat doe jij bij zoo'n slungel? Zeg of het waar is! Officier! Of ik m'n zoons óók niet voor officier kon laten opleien als ze er de hersens voor hadden! Of jóu als je geen meid was! 'n Kunst! Je leert het zélf nietWat verbeeldt ze zich, de brandmees tersvrouw Nou kon ik deftig doen en jou weg sturen got weet naar een kostschool, als ik er niet eeuwig de maling aan had. k Zal r antwoorden, t verguld creatuur. Maar dit zeg ik je: blijf bij den slun gel weg of ik breek je de beenen aap van nog geen vijftien schaam je! 'k Had het moeten weten, 'k zou je geranseld hebben, groen loopen jullie je ongeluk in. Lééren, daar hei je maar aan te denken, lééren jou leelijk, stikum dingZe schudde Agnietje, dat de haren haar om de ooren vlogen, als een jonge, rijzige boom die in den wind siddert, voelde ze zich bewogen en dan neergeslagen. Moe sloeg haar en van schrik viel ze.Met een pijnlijk, kloppend hoofd zat ze later op haar bovenkamertje. Wat was gebeurd?... waarom schreideze. en waar was ze met haar hoofd tegen aan gevallen? Bij haar slaap deed het pijn, er zat een kleine 'buil. Maar van binnen klopte het, klopte het zoo raar en suisde of er bijen in gekropen waren die brommend gonsden. Ze. kon haast niet denken. Huiswerk? Hoe lang was ze uit school? Dan ineens werd ze benauwd en moest plots hevig braken. Achterover gleed ze op het bed neer. Den anderen dag was Agnietje ziek en de school wist dat ze niet komen kon. Marius zat er lachend en tevreden. Wat kon er nou voor ergs zijn? had hij gedacht. Nou ja, zijn moeder had hem de les gelezen, maar daar gaf hij niets om. Z'n vader had niets gezegd. Booze tongen hadden het aangebracht en Fien had er haar kwezelpraat bijgestrooid: asse jongens zóó vroeg ver- keeren bennen ze voor de poessies - dan kennen ze niet leere. Of hij verkeerde! En of ze zelf niet ver keerde, die harige kromme snijboon! Ze kreeg waar achtig een snor, nóódig moest ze zich scheren, hij had 't haar gezegd. Laat de haartjes maar groeien waar ze zitten willen, had ze gezegd, mijn is het geen doorn in het oog. Jij moest liever kind blijven en geen meisjes verleien, want dat komt er van. En dan ken je geen permosie maken, in de remans staat dat er vol van. En Fien had gezedepreekt, tot profijt van zijn moeder, verborgen genot van zijn vader, halve ergernis van hem. Kijk naar je eigen jij verleidt je eigen, stom migheid, had hij grof gezegd. Toen had zijn vader ge meendeen toontje lager, vergeet nooit dat je tegen ouderen spreekt. Was ze maar grijs! had Marius gesnauwd en was naar boven geloopen, boozer,haast nog op Fien dan op zijn moeder. En z'n moeder, vol, omdat z n vader zich er niet in moeide, had den brief geschreven die Fien had gepost. Of ze daaryoor haar zoon dan zou laten studeeren om hem later een schoonvader met een sloof voor te geven? stond e,r nog geschreven. „Ze zijn al getrouwd!" gnuifde de brandmeester; „de taarten hebben we op den tjjouwdag vrij. Jij. lust ook wel een- lager, had ze willen vitten, want méér dan óóit zag 'ze hem in Dijkzicht in en uitgaan, sinds daar één dochter getrouwd en er een knappe buffetjuffrouw gekoihén was, eene met een krulpruik, een rose schort erV hooge hakken, t Leek net een pauw. Dijkzicht had tegenwoordig muziek en een drukken aanloop, „hij" was er veel, wat haar sar rend met jaloezie vervulde. En met Marius zou hij het goed praten, de huichelaar zij schreef, al zóu dan die juffrouw Bender gal spuwen. In de duinen achter een haagje liggen. Apen! Die Marius was een groot, groot kalf En dat ding die sprinkhaan hóé hadden ze het bij mekaar gezocht, die staak met haar korte rokken En of dat nou óók al op de H.B.S. ging Nou wie doet je wat Als ze maar een hoofd had. Bender kon vroeger in zijn meelbroek over straat kuieren. Fijne partij Z'n vrouw had „gediend Maar komt niet tot iet, kent iet. En ze zette haar hevige hanepooten, tot kommer van papier en weggeworpen vellen. Maar eindelijk stond -het er toch. Fien nam den brief mee, prees met allen ijver. Antocn had er een kaartje moeten indoen zei ze gevoelig. Och, die mannetjes. dié mannetjes.wat kunnen ze een mensch toch een narigheid aandoen Met traantjes ging Fien naarhuis. Rectificatie „Kunst Zij Ons Doel". In mijn verslag van de Kunst Zij Ons Doel-expo- sitie zijn een aantal fouten en onnauwkeurigheden geslopen, die het op sommige plaatsen zoo goed als onleesbaar maken. De voornaamsten worden hier hersteld. „Er hangt hier ontegenzeggelijk veel!" moet worden, „er hangt hier ontegenzeggelijk te veel!" „Men denke slechts aan Kunstkring in het Suasso- museum" moet worden: „men denke slechts aan de kortelings gehouden zeer belangrijke tentoonstelling van dc. moderne Kunstkring in het Suasso-Museum Over P. J. van Egmond's schilderij „Schalkwijker weg" staat o. m. gedrukt: „maar daarin hij het pro bleem" enz. Men leze: „maar daarin heeft hij het probleem" enz. „Van H. F. Boot kan men recht zeggen", moet worden: „Kan men met recht zeggen". Ik schreef verder over Boot s compositie; onze zet ter een voetbalenthousiast maakte er van: com petitie! Gerbrands ais accoratief talent is natuurlijk non sens, het moet zijn: decoratief talent. Enz. enz. A. v. d. B. Dc spiegel en de nieuwere Woning-inrichting. Nog steeds blijft de spiegel een plaats innemen in het interieur, die haar m. i. z. niet toekomt, neen meer nog die zij nooit had mogen innemen. Gaan wij na, waartoe het spiegelglas dienstig is, dan zal al direct opvallen dat het een materiaal is dat als op zichzelf staand behandeld dient te worden en gerangschikt is onder de groep die wij gewend zijn „de noodzakelijke artikelen" te noemen. De toepassing van spiegelglas in een Salon of Woonkamer is dus al even fout als hinderlijk. „Fout" omdat het daar niet noodig is en hinderlijk omdat men het in het interieur aanwezige altijd, al naar gelang men zich verplaatst schijnbaar ziet meer verplaatsen en dus alles dubbel aanwezig schijnt. Het meeste valt dit hinderlijke op als men 't geval neemt dat een breede spiegel op een schoorsteen prijkt en daarvoor een klok en eenige versierende elementen zijn. De achterzijde van de klok is toch waarachtig in doorsnee genomen niet zoo mooi dat wij die in het spiegelend oppervlak willen aanschouwen. En alsof het plaatsen van een spiegel in genoemde vertrekken, volgens moderne begrippen nog niet erg genoeg is, zien wij, en dit wel in het goedkoöpere genre, boven het groote glasoppervlak heel vaak nog een ovaal of meerdere rechthoekvormige spiegelglaasjes aangebracht en wel bij wijze van versiering. Zou een vlak ge houden paneel niet wel zoo goed doen? De vraag rijst nu natuurlijk wat dan volgens de nieuwere richting de spiegel moet vervangen en daarop zou ik zeggen: niéts is beter dan een spiegel. Echter wie zijn woning gaat inrichten of zij die er financieel tóe in staat zijn zullen goed doen inplaats van het beschikbare geld voor een spiegel te besteden, er b.v. een moderne houtsnede of een of andere goede reproductie voor te kocpen. De prijs zal hierbij geen rol spelen, integen deel. Deze toepassing van schoorsteen wandversiering wint gelukkig meer en meer veld en dit komt onge twijfeld de inrichting der kamers ten goede. Vooral in de nieuwere Woningen waar een uit tegels gebouwde schoorsteenmantel het vroegere zwarte mon ster verdringt zal het weglaten van een spiegel zelfs een eisch zijn. Hiermede is dus betoogd dat het spiegelglas als zoodanig tot de noodzakelijke artikelen behoort, en passen deze dus alleen daar toe, waar het noodig is. In de vestibule doch ook ^eer niet in een verkeerde toepassing, n.l. gecombineerd met de kleerhanger waar- OLllUlCll bij de Klemlaan - Groote Keuze: 8 Cent per week en per deel. door meestal van de spiegel weer geen.gebruik ge maakt kan werden, doch afzonderlijk ingelijst, han gende zco, dat zij aan haar doel beantwoord. Op de badkamer en ook in een toilet is de spiegel zeer zeker op haar plaats, doch daartegen vermijde men de toepassing in de voorzijde van een kleedkast. Wil men een kleed-spiegel ten voeten uit, dan is dit aan de binnenzijde der kleedkast heel goed toe te passen. Door weglating van deze spiegelende vlakken zal een grootere rust in de vertrekken worden gehouden; daar boven geeft een goede paneelverdeeling aan het meu bel meer voornaamheid. HAARLEM. S. Z. Térug te "bekomen bij: R. Pannekeet, Schrevelius- straat 70 Haarlem, een duimstok; J. Snuverink, Kin- hcimweg 19, Bloemendaal, een rijstvogeltje; D. Blan- kevoort, Zuider Stationsweg 23 Bloemendaal, een blauwe muts; W. Noorman, Brederodeweg 23 Bloe mendaal, een jonge taxhond; Kuipers, Delftkade 4 Haarlem, een slinger van een auto; Bolsenbroek, Boschlaan 7, Bloemendaal, een vermoedelijk gouden dasspeld; H. Dekkers, Bakenesserstraat 8 rood Haar lem, een rijksdaalder; Hoffschlag, paviljoen Zeeweg Overveen, een notitieboekje; J. Tullenaar, Zijlweg 10 Overveen, een wandelstok; Heindijk, Westerlaan 9a Aerdenhout, een sigarettenaansteker; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel, een dames handschoen, een padvindersmes, een bruine portemon- naie, een mes, een bril in etui, een regenkinderhoedje, een sleutel No. 21535, een sleutel. Bevallen: J. C. M. Mattaar—de Wildt, z.; C. E. WitteKooijman, z.; W. Koper-—van Niel, d. Ondertrouwd: P. Verdegaal en M. A. Mense. Getrouwd: A. J. E. Buchwaldt en P. van Res teren F. H. Tork en P. Kaptein; A. F. Willemse en L. W. .E. van Hezel. Overleden: R. Sleeswijk, 60 j. ZONDAG 25 APRIL BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, Voormiddags 10 uur, Ds. J. D. van Arkel, em. pred. te Hilversum. Bidstond, Zaterdag 24 April 's avonds 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara- natha", voormiddag 10 uur. Ds. M. D. Gijsman te Zunderdorp. GEREFORMEERDE KERK, voormiddag 10 uur, Ds. Joh. C. Brussaard. Nam. 5 uur dezelfde. HAARLEM. VEREEN. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN in het gebouw van den Ned. Protestanten bond in gang Jacobstraat., voormiddag 10.30 uur. Ds. A. Trouw. Regelprijs 15 cent, bij contract, speciale tarieven, kleine adver- tentiën, t.w. Vraag- en Aanbod, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop, etc. 50 ct. per advert, van 10 regels, elke regel meer 10 ets., mits bij vooruitbetaling. Om gezondheidsredenen wordt een eenvoudige, doch ruime woning met minstens 4 slaap kamers te huur of te koop gevraagd te Bloemendaal, Over veen of omgeving. Br. fr. met voll. inl. lett. V Bur. „Het Weekblad", Ooie vaarstraat 72, Zaandam. Prijs 10.-- Te bevragen aan het bureau van dit blad Wilt U er van verzekerd zijn dat Uw Tuin-, Border- of Rotspartij smaakvol en solide wordt aangelegd en onderhouden vraagtdan eens prijzen aan bij Overveen Kweekerij aan den Dompvloedslaan Tel. M423 Levering uit voorraad van alle gewassen Begrooting en en materialen tegen uiterst billijke prijzen, zoo noodig Teekening zonder verplichting. waaraan verbonden een ATELIER voor bij het interieur passend naar tee kening maken van alle soorten Lampen en Klokken. Begrootingen kosteloos - - ONS NAAR DE EISCHEN DES TIJDS INGERICHT MAGAZIJN VAN GED. OUDEGR. 25-27 - HAARLEM TELEFOON 13722 - - OPGERICHT 1883 VEREENIGINGDERNOTARISSEN TE HAARLEM VerkooplokaaT,/t Notarishuis" BILDERDIJKSTRAAT - TELEFOON II928 Directeur Jhr. G. ELIAS te HAARLEM PI- 1 in lijn of worden billijk geleverd door Bloemendaalscheweg 42 Het is lang niet zoo voordeelig als U wel meent wanneer Uwe tafel-, bed- en lijfgoederen zoogenaamd goedkoop gewasschen worden. En de zoogenaamd dure wasscherij is op den duur nog lang niet onvoordeelig. Want de z.g. dure wasscherij wascht met weinig slijtage, en tafel-, bed- en lijfgoederen zijn hoog in prijs.

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 3