C. SCHUIJT Alle Alle Alle Alle Alle Allerlei JOS. J. BOTHE SCHOOLBOEKEN F. VAN DIGGELEN &Z00N (1500 Dames, Heeren- en iongeheeren Gabardins - AMSTERDAMSCH - KLEEDINGMAGAZIJN GOEDKOOP DRUKWERK l Vischhandel J. BALM ZOON OPENING BLOEMENDAALSCHEWEG 60 Buitengewone Aanbieding G. J. de Lange Vraagt Prijsopgaaf AANGEKOCHT GEVONDEN VOORWERPEN BURGERLIJKE STAND KERK-AGENDA LOSBLADIG SYSTEEM Haarl. Oude en Nieuwe Boekhandel die wij vanaf f 12.50 verkoopen bij het van ouds bekende adres Zoodra U in Koekjes, Gebakjes of Desserten F. SCHIMDT, Meester Cornelisstraat 50 Levering vanallesop'tgebiedvan Visch Jansweg 27, Haarlem Dinsdag 22 Juni - 7 uur n.m. Openbaarheid of geheimzinnig- en gewichtigdoenerij. ADVERTENTIEN Verbindingsweg 6 Hooi- en Vogelnetten Wij bezorgen en vragen aan huis. N. V. Nederlandsche Kantoorboekenfabriek en Papierindustrie Fabr. van Kantoorboeken Eiectr. Linieerinrichting en Boekbinderij L00IERSGR. 14-26, Tel. 48404, AMSTERDAM worden tegen hooge prijs ingekocht Jacobijnestraat 3 Ged. Oude Gracht 27 Kleine Houtweg 15a - Tel. 12815 HAARLEM LUXE- ORTHOPAEDISCHE LAARZENMAKERS Specialiteit in Rijlaarzen 1e klas Reparatie-Inrichting Kleine Houtstraat 99 - HAARLEi - G. Eikeienboom Vraagt offerte! Iets bijzonders wenscht te bestellen kunt U niet beter doen dan i^O. 14716 opbellen en Uwe wenschen kenbaar maken aan Wiener Konditoi*ei. ven ons nieuwe Pand: Hetwelk naar de eischen des tijds en Hygenie is ingericht Ontzettend groote voorraad! en C. uit Haarlem, waren beiden eigenaars en be stuurders en bekwamen geen letsel. Beide auto's waren verzekerd. Onze wegbedekking» De Julianaweg en de Bloemendaalscheweg zijn van een Spraemexlaag voorzien, zoodat deze thans weer in goede conditie zijn. Vooral de Julianaweg, die door zijn slechte bestra ting den laatsten tijd nog al eens reden tot klagen had gegeven, is door de bewerking met spraemex en fijn grint geheel van uiterlijk veranderd. Maar niet alleen van uiterlijk, ook van kwaliteit. De weg is gelijk ge worden en straks als het grint ingereden is dan zal deze weg prachtig zijn. N.V. „Die Haghe". Aan het verslag van de N.V. „Die Haghe Onder linge Spaarkassen over 1925 ontleenen wij het vol gende: Het thans afgeloopen jaar is voor onze vennoot schap een gunstig jaar geweest. Ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder nog steeds moet worden gewerkt, die in hoofdzaak het gevolg zijn van de druk kende economische toestanden en de vele moeilijk heden, die zich dientengevolge in de kringen van den geldhandel hebben voorgedaan, waardoor het publiek beangst is geworden, t geen waarlijk niet is te ver wonderen, heeft ons productiegebied zich geleidelijk uitgebreid en verbeterd, terwijl de verhouding tot onze oude spaarders zich in den gewenschten zin blijft ont wikkelen. De pogingen tot vereenvoudiging en versobering van de inrichting van den buitendienst hadden een zeer beduidend resultaat, dat in de winst- en verlies rekening tot uitdrukking komt. Ofschoon de productie zoo goed als gelijk was aan die van het vorige jaar, werd op de kosten der acquisitie in vergelijking met 1924 ruim 10.000.^ bezuinigd. Wij blijven aan een spaarzame regeling van den buitendienst streng de hand houden, zoodat wij de hoop mogen koesteren, dat het nieuwe jaar ons in dit opzicht niet zal teleur stellen. De productie bedroeg in totaal 1573^ contracten, waarvan er echter om verschillende redenen 228 moes ten worden geannuleerd, zoodat ten slotte aan het eind van het jaar totaal 1345 1/4 goede actieve con tracten konden worden geboekt. De toestand der spaarkassen ontwikkelt zich be vredigend. De toestand der waarborgkassen blijft zich naar wensch ontwikkelen. De sterfte onder de verzekerden was opnieuw gering, zoodat het saldo beduidend is toegenomen. Dit blijkt uit de toename van onze extra- waarborgreserve, die sinds het vorig jaar met ruim 3000.is gestegen. Er zijn nog steeds vele deelnemers, die zich na een 3-jarige deelname tot afkoop of beperking genoopt zien. Naar onzen indruk zijn het nog steeds de om standigheden op economisch gebied die dit veelal ver oorzaken. Uit de balans en winst- en verliesrekening blijkt, dat de toestand der vennootschap reden geeft tot te vredenheid. Het saldo van de exploitatierekening ten bedrage van. 14.551 (9969) is zeer bevredigend. Wij stellen voorvan het winstsaldo een bedrag van 9205 (7801) te bestemmen voor afschrijving en reserveering t.w. kapitaal-reserve 5000.-4, afschrij ving inventaris ƒ3016.— en afschrijving inspecteurs en agenten 1188.en verder 4580 aan te wenden voor dividend en belasting-reserve en de rest ad 765.95 over te brengen op nieuuTe rekening. Het dividend wordt dan bepaald op het statuaire percen tage, t.w. 7% (onv.). Aldus staan zoowel onze inventaris als ons mate riaal beide voor 1.—, dus geheel afgeschreven, te boek. Het mag ons een voldoening zijn, dat daarmede de laatste sporen van de oprichting, organisatie en reorganisatie verdwenen zijn. Voorzichtig beleid maakt intusschen voortgaande, geleidelijke inwendige versterking van de vennootschap in de eerste jaren nog immer geboden. De vennootschap is gevestigd te Overveen, directeur is de heer P. Otto. In de Donderdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders zijn de balans en de winst- en Verliesrekening benevens het jaarverslag goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van het College van Commissarissen werd het grootste deel van de winst gebruikt voor afschrijving en reserveering. Aan de aandeelhouders werd een dividend uitge keerd van 7 pCt. De heeren F. T. Valck Lucassen en H. van der Meulen, als commissarissen aan de beurt van aftreding, werden herkozen. AERDENHOUT. De inbreker aangehouden. De vorige week werd in de directiekeet aan de Westerlaan te Oosterduin ingebroken, alwaar een rij wiel, sigaren en kleeren werden ontvreemd. Thans is het de politie van Bloemendaal mogen gelukken, een bekend misdadiger en zwerver, de 26-jarige J. K., aan te houden, die ook te Heemstede en Noordwijkerhout diefstal met inbraak had gepleegd. Het werd te Bloemendaal in arrest gesteld. Het rijwiel werd te Vogelenzang in beslag genomen. VOGELENZANG. De buitenplaats „Duinzicht". Maandagavond werd door de notarissen Bertling en Wolzak in het Algemeen Verkooplokaal alhier, publiek geveild de buitenplaats „Duinzicht" aan den Vogelen- zangschen Weg 77. Het buiten werd niet gegund. De gunning wordt in beraad gehouden. Terug te bekt>men bij: M. van Buggenum, Domp- vloedslaan 45 Overveen, een kinderportemonnaie met inhoud; Handgraaf, Bloemendaalschestraatweg Jan Gijzenvaart, Santpoort, een geldbuideltje; Ravens- bergen, Middenweg 170 Schoten, een double broche; Kennel, Haarlem, Wilhelminalaan, een klein bruin hondje; L. v. Kessel, Tuindorplaan 8 Overveen, een timmermanshamer; J. v. Wijk, 't Krom 26, Haarlem, een aamestaschje met inhoud; R. v. Hul, Lage Duin en Daalscheweg 31a Bloemendaal, een vermoedelijk gouden broche (tennisracket); J. Pijl, Bloemen daalscheweg 28 Bloemendaal, een geldswaardig briefje; G. A. Wilmer, Kleine Houtstraat 65 Haarlem, een beursje, waarin een rijwielstallingskaart; aan het bureau van politie te Overveen, twee sleutels aan een koper draadje, een stuivertje, een gouden damesringetje, een etui met schrijfbehoeften, een capeson, een zilve ren vork. Wat eischt het openbaar belang Het geheimzinnig gedoe in het Haarlemsche grens- wijzigingsgeval schept erf verscherpt een sfeer vai^ wantrouwen. 't Is van algemeene bekendheid (en dus in dit geval géén geheim!) dat vele officieele of vertegenwoordi gende college's qf besturen ietwat afkeerig zijn van openbaarheid der door hen ondernomen handelingen, welke beoogen het openbaar belang te dienen. Zeker, niet alles is voor openbare behandeling vat baar; ongetwijfeld zijn er dingen te behandelen door vertegenwoordigende lichamen en college's, die, in het openbaar gedaan, de openbare zaak," het publiek-alge- meen belang in niet geringe mate kunnen schaden. Men denke slechts aan voornemens om door aankoop van particulier bezit döof een gemeentebestuur, het wezenlijk algemeen of gemeentelijk belang te dienen. In dergelijke zaken is geheimzinnig „werken" geboden. Men is echter in die officieele kringen zoo gauw ge neigd, ona de rij van zaken, waarop geheim cachet gedrukt moet worden, uit te breiden, zonder steek houdende motieven. Niet zelden meenen wij bevordert dat, zelfs ongewild, de ambtenarij, in welke kring geheimzinnig gedoe zeker wel eens te pas komt. Wat kan een ambtenaar, die uit hoofde van zijn da- gelijksche bezigheden kennis draagt van soms-zeer onbenullige „geheime zaken" machtig gewichtig doen! Wat „voelt" zoon meneer zich soms „autori teit", wanneer een persmuskiet het wagen durft, om in „het openbaar belang" te informeeren naar een of andere zaak en hem, den persman, wordt mede gedeeld, gehuld vaak in een doolhof van woorden en halfslachtigheden „dat daarover nóg geen inlichtingen kunnen worden verstrekt". Men komt er dan niet rond voor uit, dat heel het zaakje in het geheim wordt be- koekstoofd en het publiek slechts heeft te slikken, wat door vertegenwoordiging èn ambtenaren in alle geheimzinnigheid wordt klaargemaakt. Wij verhelen geenszins van die, helaas nog al te veel toegepaste methoden, een hartgrondig afkeer te hebben. Die me thoden geven gelegenheid en openen de mogelijkheid, om in ambtenaarskringen de grootste „onmogelijk heden uit te halen, meestal weliswaar onbewust, maar niettemin dikwijls in lijnrechten strijd met de cischen van algemeen belang. De publieke zaak is een openbare zaak; Staat, Pro vincie en Gemeente kunnen slechts hun huishouding voeren op en ten laste van de door de gemeenschap opgebrachte gelden. Daarom is openbaarheid van han delingen voor die gemeenschap gedaan, een eerste eisch. Geheime handelingen behooren hooge uitzon deringen te zijn. 4 Het Haarlemsche grenswijzigingsgeval heeft immer gestaan in het teeken van geheimzinnig gedoe. In het geheim wordt een aanval beraamd op het zelfstandig voortbestaan van gemeenten rondom de, door kort zichtige regeeringsbestuursdaden van voorheen thans wat erg in het gedrang komende, centrumsgemeente. Eveneens in het geheim maken de ringgemeenten zich op om te verweeren tegen den aanval. Wie de meeste invloed kan aanwenden bij hen, die in de gelegenheid zijn hun vóór- of tegen te steunen, verder te brengen en door te voeren, heeft de meeste kans, dat het alge meen, het openbaar belang zich te regelen heeft naar zijn hand. In het naburige Schoten heeft men de laatste paar jaren daarvan treffende staaltjes kunnen zien. Men weet in welk stadium het Haarlemsche grenswijzigings geval zich momenteel bevindt. De Ministers Ruys en daarna De Geer, achtten het algemeen belang gediend met de toevoeging van een belangrijk stuk van Heem stede aan Haarlem, zonder eenige schadeloosstelling aan de verminkte gemeente. Over het geamputeerde Bloemendaal werd en wordt niet eens gesproken!! Minister Kan fietste langs de nieuw ontworpen èn de oude grenzen zegt men! en tenniste op een speel veld binnen de gemeente Heemstede, hetwelk in het slok-op-plan van Haarlem is gelegen en acht het een algemeen belang voor het geamputeerde Heem stede, dat Haarlem verplicht worde tot het geven van schadeloosstelling. Het openbaar belang, gezien en be oordeeld door drie personen, die geroepen kunnen worden om het plan aan de Kamer voor te leggen. Dies zond Minister Kan het Wetsontwerp naar Ge deputeerde Staten van Noord-Holland terug voor wij zigingen naar Zijn inzicht. De redactie van één der Haarlemsche dagbladen, die overigens haar pro-annexatiegevoelens reeds meer dan eens heeft doen blijken, ondernam het stoute stukje om, bij het onder oogen zien van deze zoo belangrijke kwestie voor Heemstede èn Haarlem open baarheid te betrachten, in casu dus een zachte drang op het Gewestelijk Dagelijksch Bestuur uit te oefenen. Is het openbaar belang er mee gediend, wanneer straks door Ged. Staten zal zijn uitgemaakt hoeveel Haarlem aan Heemstede te betalen zal hebben, een beslissing genomen, zonder den wil en de wenschen der bevol king ook maar bij benadering te kennen? Het beroep op meer openbaarheid door dat blad heeft onze volle symphatie. Het in het geheim be disselen over een beduidende som aan belastinggeld vergroot en verscherpt de sfeer van wantrouwen in heel het annexatiegeval. Waarvoor dat geheimzinnig gedoe? De Gedeputeerde A. W. Michels heeft in een „inge zonden" op het zoo evengenoemde redactioneele arti kel in het Haarlemsche blad getracht, antwoord te geven op dat „waarom". Of hij daarin geslaagd is? De heer Michels verklaart zich voorstander van meer openbaarheid van handelingen door Ged. Staten. Een verklaring, waarvan „publiek" kennis genomen heeft en waardoor nog grooter afkeer van al het geheim zinnig gedoe geboren wordt. Echter, in het onder havige, het schadeloosstellingsgeval is „geheim" ge boden, waarom de redactie van bedoeld blad zeer terecht opmerkt, dat vele menschen, wanneer zij er op gewezen worden, zich tegenstanders van geheim' doen verklaren, behalve dan natuurlijk in de kwestie, welke aanleiding gaf tot - verschil van meening over de al of niet noodzakelijkheid van geheimdoenerij. De ellendige onzekerheid; de reeks van jaren vol vraag- teekens over wat in het geheim bedisseld zal worden over een zoo groot rayon is walgelijk! Bevallen: C. A. Mulder-Veldman z. M. B. van Buggenum-Jacob z. M. E. W. Lebeau-Jansens z. Overleden: L. van den Berg 45 j. Goede en Nuttige wenken Van zeilen en onweer. Het is hoogst onaangenaam, soms beangstigend op een zeiltocht door onweer te worden overvallen. Tegen den regen is nog te vluchten in de kajuit, als deze ten minste aanwezig is, en anders weet men zich met een zeil wel te dekken. Maar men voelt terecht, dat de mast, als hoogste punt der wijde, vlakke omgeving een bedreigd punt vormt voor blikseminslag, terwijl het vaak ondoenlijk is den mast spoedig tc strijken. In dit geval kan men zich troosten met de over weging, dat blijkens de ervaring de trefkans niet zoo heel groot is, en overigens een zeer eenvoudige maat regel treffen om het risico tot een minimum te be perken. Bedoelde maatregel bestaat in het aanbrengen van een primitieven bliksem-afleider met behulp van een stuk metaaldraad, bijv. telegraafdraad of (dubbel ge nomen) telefoondraad. Het eene uiteinde van dezen metaaldraad wordt in den mast omhoog geheschen en het andere uiteinde, met bijv. een stuk ijzer be zwaard, laat men langs boord zinken. Bij jachten met stalen stag of stalen wanten is deze maatregel overbodig, omdat stag of wanten dan zelf den afleider vormen. Alleen moet op scheepjes met houten romp deze afleider nog in verbinding worden gebracht met de aarde, door middel van een om den staaldraad geslagen metaaldraad, of desnoods een ketting, die in het water afhangen. Maar hiermee is dan ook de geheele bliksem-afleider voltooid. ZONDAG 20 JUNI BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur: Ds. H. A. C. Snethlage, pred. dir. v. h. Haagsche Diacones- senhuis. Bidstond Zaterdag 19 Juni, 's av. 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha", v.m. 10 uur, de heer H. Gordeau Jr., Alg. Secr. N.J.V. GEREFORMEERDE KERK. v.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING, v.m. 10.30 uur: Mej. D. Groeneveid, Doopsgez. pred. te Rotterdam. HAARLEM. VEREEN, v. VRIJZINNIG HERVORMDEN, v.m. 10.30 uur: Ds. A. Trouw. Regelprijs 15 cent, bij contract, speciale tarieven, kleine adver- tentiën, t.w. Vraag- en Aanliod, Huur- en Verhuur, Koop' en Verkoop, etc. 50 ct. per advert, van 10 regels, elke regel meer 10 ets., mits bij vooruitbetaling. hoek Kinheimweg Beveelt zich beleefd aan voor aanleg en onderhoud v. tuinen tegen het beschadigen van Groenten, Vruchten, enz. Dik Net 10 Cent per M2 Dun 10 GERR. JORDENS J. P. Coenstr. 52, Velseroord. ARTIKELEN voor Ziekenverpleging patent-geneesmiddelen geneeskrachtige kruiden ARTIKELEN, die een wetenschappelijk ingerichte drogisterij in voorraad behoort te hebben, huishoudelijke IlLllt/ specerijen ~Jk meestgevraagde XTllv toiletartikelen T» handige reinigingsmid- I ID delen voor de huis- 1 houding. \i kleine geriefe- van de Firma J. D. W. Scholten, Assistent-Apotheker, Kleverparkweg 60, Tel. 11249. Telefoonnummer 107S5 laarle rr» Bekroond: 's-GR A VENH AG E I922, zilveren medaille Eerste en Tweede Prijs: WAALWIJK I925, gouden medaille DIAS b/d Kleine Houtbrug Modern uitgevoerd Goed verzorgd BiBlijk berekend levert U Bloemendaalsche weg 42 Bloemendaal - Telefoon 22324 de eigenaar van de bekende U is dan volmaakt zeker, dat U iets bijzonders ontvangt en dat het bijzonder lekker is ook. Opgericht 1861 Telefoon 22007 Tapis Beige Karpetten

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 3