Maison Hetty M PLAATSELIJK NIEUWS 1 ■■kunst^^ J. de Haan - Haarlem Fa. J. LETSCHERT Co. J. G. W. van der Pol De nieuwe Motor- en Rijwielwet. Gr. Houtstr. 126, Tel. 11760 Dames- en Heeren Mode-Artikelen Agentschap van „DE REGENBOOG" Tilburg HET BESTE ADRES VOOR ST OOMEN EN VERVEN Het is ontwijfelbaar zeker, dat een muzikale familiekring gezelliger en aangenamer is dan die waar de muziek ontbreekt. Piano-muziek en zang geven een huiselijk genoegen, dat door geen andere middelen kan worden verkregen. De kosten behoeven geen beletsel te zijn, de aanschaffing van een Piano kan tegen gemakkelijke termijnbetaling geschieden. Fraaie Piano's sonoor van klank, koopt U uit een zeventigtal bij: J ulianapark 60,62,64. Tel. 12605 men groot gebied. De administratie van een groote stad is ook duur en omslachtig. Een administratie kan het best geschieden in een niet kunstmatig gevormde groote gemeente. Ook de economische nadeelen zijn bij annexatie groot. Het argument van een groote stad, dat kleine gemeenten parasiteeren op de groote steden, noemde spreker onjuist~Het omgekeerde is juist het ge val (Applaus). De belangen van de bewoners van Bosch en Vaart worden, zei Spreker tenslotte, heel goed door het gemeentebestuur van Heemstede behar tigd. Daarvoor behoeft Haarlem waarlijk geen zorg te hebben. (Applaus.) De heer Van Hardenbroek dankte Mr. Scheffer voor zijn rede. De Voorzitter riep den finan- cieelen steun van de aanwezigen in, want zeide hij strijd kost geld. Den heer Vos, die de financiën van het comité keurig en accuraat beheert, bracht spreker warme hulde. Hij hoopte echter, dat het bestuur, dat belangeloos zijn werk verricht, voldoende financieel gesteund wordt. Er is geld noodig,_ want het gaat er nu op of er onder. (Applaus.) Rede N, Vos. De heer N. Vos verkreeg daarna het woord voor zijn onderwerp: Mogen en moeten wij thans zwijgen? Heemstede drijft, zei spreker, op het Noordelijk deel van de gemeente. Annexatie daarvan door Haarlem, zou dus een ontzettend groot verlies beteekenen. Dit onheil moeten wij trachten af te wenden. Ook hij be sprak het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer, waarbij vele leden heel ernstige be denkingen tegen de Haarlemsche annexatieplannen heb ben geuit. De heer Vos herinnerde eveneens aan de audiënties bij de ministers. In vele gemeenten van ons land heerscht groote onrust over het bijna overal rondwarend annexatie-systeem. Met klem moet wor den aangedrongen op het bezigen van middelen, die samenwerking van de gemeenten beoogen. De heer Vos las ook de vragen van het Kamerlid Van den Heuvell betreffende de Haarlemsche annexatieplannen en het bekende antwoord van minister Kan voor. De annexatie van Heemstede, geheel of gedeeltelijk, is volkomen verwerpelijk, zei spreker onder applaus. Met alle gepaste middelen zal de geheele Heemsteed- sche burgerij ernstig en zonder ophouden blijven pro testeeren tegen een eventueele schending van deze mooie gemeente. (Applaus.) De Voorzitter bracht daarop aan den heer Vos dank en stelde daarop de aanwezigen in de gelegen heid, vragen te stellen of opmerkingen te maken. De heer Martens merkte op, dat vele menschen met groote inkomens uit Heemstede zullen vertrekken. Daarvoor komen menschen met kleine inkomens in de plaats. De Haarlemmers hebben het dus aan hun regeerders te danken, dat het beoogde doel van ver sterking der financiën niet bereikt wordt. Annexatie van gemeenten is niet meer van dezen tijd, zei spre ker. In Heemstede gaat het goed, dank zij het wijs beleid van het gemeentebestuur. De Heemsteders wil len het juk niet dragen, dat anderen hun willen opleg gen. (Applaus.) Slotwoord van Baron van Hardenbroek. De Voorzitter sprak nog een kort slotwoord. Samenwerken van gemeenten is een woord, dat bij hem geen holle klank is. Daarom zou hij willen, dat Heemstede de gemeente Haarlem wil ontheffen van de lasten van het onderhoud van den Hout, die op Heem- steedsch grondgebied ligt, maar eigendom van Haarlem is. Haarlem onderhoudt den Hout maar de Heem- steedsche politie bewaakt dit bosch. Heemstede en Bloemendaal zouden ook bij moeten dragen in de kos ten van den Stadsschouwburg, waarvan ook de be woners van deze buitengemeenten profiteeren. Ook wat de ziekenhuiskwestie en het leveren van electrische energie betreft, wil Heemstede de behulpzame hand bieden. Maar Haarlem moet afzien van het begeeren van eens anders goed. Het moet uit zijn met het heil loos streven van Haarlem om kostbare stukken van andere gemeenten af te nemen. Haarlem zou dan even dom doen als de boer, die de kip, welke de gouden eieren legt, vermoordde. Haarlem mag niet langer naar het leven van bloeiende buitengemeenten staan. Als ruggesteun voor 't werken van 't Heemsteedsche an nexatie-comité beval de heer Van Hardenbroek aanne ming aan van de volgende Resumptie. „De vergadering der „Vereeniging Heemstede tot bestrijding der Annexatie-plannen van Haarlem", ge houden op 30 Juni 1926; Gehoord de uiteenzettingen ter vergadering over den stand van de hangende an nexatiekwestie, welke inhouden het denkbeeld van het zoogenaamde „Kleine-Plan" (zijnde het huidige wets ontwerp) aangevuld met een schadevergoeding door Haarlem aan overblijvend Heemstede te betalen; overwegende, dat dit plan door de gemelde toe voeging, de argumenten ter vergadering van 24 Maart 1925 en neergelegd in een resumptie toen aangenomen, niet ondervangt, zoodat hetgeen toenmaals is samen gevat, van kracht blijft en daarnaar thans wordt ver wezen; overwegende toch dat Zuidelijk Heemstede zou overblijven met minder dan de helft van het huidige inkomen van de gemeente thans en dus in een onhoud- baren toestand zou komen, daar de schadevergoeding slechts gering zou kunnen zijn, immers anders onmoge lijk zou zijn op te brengen; overwegende, dat voorts schadevergoeding een dubbel onrecht zou zijn aan inwoners van het te an- nexeeren gedeelte toegebracht, die immers daarin zou- 1 den bijdragen naast het feit, dat zij reeds in veel on gunstiger positie komen dan thans en dit nog gepaard met depreciatie hunner eigendommen; overwegende, dat dusdanige annexatie (daar de nieuwe grens geheel midden door bebouwing loopende, grenstechnisch aanmerkelijk gebrekkiger is dan de huidige, welke slechts voor een klein gedeelte door bebouwing gaat) reeds om deze reden, maar voorts wegens den te scheppen onhoudbaren toestand nood zakelijk weer door verdergaande annexatie zou wor den gevolgd, wat overigens door Haarlem zelf reeds herhaaldelijk is uitgesproken; overwegende, dat annexatie alléén dan logisch zou zijn, als deze naast Schoten en Spaarndam en gedeel ten van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Bloemendaal, dan deze twee laatste gemeenten ge heel zou omvatten; maar dat de consequentie zou medebrengen, dan ook daarbij te voegen Bennebroek en Zandvoort, om van dezen Zuid-Westelijken hoek van Noord-Holland één geheele monstergemeente te vormen, wat toch in kort op elkaar volgende annexa ties zou plaats hebben; overwegende, dat het algemeene maar ook het plaat selijke belang, naast private belangen niet gediend worden door het scheppen van zulke monster-gemeen ten en de verdere consequenties van Amsterdam en Haarlem, slechts gescheiden door een verminkt Haar lemmerliede en Spaarnwoude, duidelijk zijn, immers zouden leiden tot een super-monstergemeente; overwegende, dat dan ook het denkbeeld van „Ge westelijke Plannen" dit vraagstuk nauw rakende en doorkruisende en in het denkbeeld „Samenwerking van Gemeenten", thans eveneens meer en meer op den voorgrond tredende, de oplossing moet worden ge zocht, die het „ruwe hakmes der annexatie" zal hebben te vervangen; overwegende toch dat annexatie aan de zijde van Heemstede door geen enkel redelijk argument wordt geboden, noch wordt gedekt door de door Haar lem vooropgeschoven redenen voor deze annexatie welke waren: 1. Havenwerken, industrieterrein; 2. Oprichting eener Technische School; 3. Een Groentenveilinggebouw; 4. Overwegen van meer, uit algemeen oeconomisch oogpunt belangrijke maatregelen ter verhooging van de volkskracht; dat toch voor deze vooropgestelde doeleinden in Heemstede niets te zoeken dus te vinden valt, daaren tegen deze gemeente alléén ontredderd zou worden en schromelijk onrecht zou worden gepleegd; dat deze dreigende annexatie eindelijk van de baan behoort te zijn, te meer gezien hetgeen na 1902 plaats had bij de vorige gelijke poging; dat dan de atmosfeer voor samenwerking mogelijk zou zijn en Heemstede daarvoor zeker open zou blijken, wat steeds werd belet door Haarlem zelf, dat haar naar het leven stond; dat met name ter zake van overneming van beheer en onderhoud van „den Hout" liggende op Heem- stede's gebied; van bijdrage in de exploitatie van den Stadsschouw burg; van ruime opvatting terzake van bekostiging van algemeene diensten (abbatoir, warenkeuring e.d.); van levering van electriciteit, bijdragen in ziekenhuis- verpleging en.zoo meer, zeker bij overleg en samen werking, zonder annexatiebedreiging, évenzeer offers van Heemstede zijn te verwachten als reeds in royale opvattingen ter zake van onderwijs bestaan; draagt haar bestuur op, met een verdere uiteenzet ting, deze resumptie ter kennis van de Regeering te brengen en voorts al datgene te doen, wat het bestuur ter verdere uitwerking in dit gansche verband nuttig zal oordeelen." Deze motie werd met luid appalus en bij acclamatie aangenomen. De heer Van Hardenbroek uitte hierover zijn dankbaarheid en deelde mede, dat het bestuur on vermoeid zou blijven werken. (Applaus) Hij dankte voor de ruime opkomst en verklaarde deze vergade ring voor gesloten. BLOEMENDAAL. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer L. F. Otto is dezer dagen met lof (cum laude) geslaagd als candidaat werktuig kunde-ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft. Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag hield de Afd. Bloemendaal van de Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde haar maan- delijksche vergadering in Vreeburg. Aan de .geringe opkomst was duidelijk te zien, dat door het uitstellen van de lathyrus-tentoonstelling een groote attractie was weggevallen. Deze tentoonstelling zal nu op Woensdag 7 Juli worden gehouden. Allereerst kwam de Hoofdbe&tuursverkiëzing aan de orde. Besloten werd om de stem der Afd. uit te brengen op Jhr. V. Tets, den aftredenden Voorz. en op de Heeren D. Evelijnu Maarsen te Aalsmeer en Jhr. Mr. C. Dutel te 's-Gra- venland. Verder werd besloten om de leden vrij te laten om mee te gaan met de excursie der Mij. naar Aalsmeer en om later in September een excursie der Afd. te organiseeren naar den Hortus en naar Artis in Amsterdam. De Commissie van beoordeeling bestaande uit de heeren Buning, Sweyen en Jager kende de volgende punten toe: Groep Crasula Inz. van Empelen en van Dijk 10 pun ten met lof. Groep Archimenes zelfde Inz. 10 p. Groep floxima's zelfde Inz. 10 p. Vaas Lathyrus W. Jager 10 p. Kistje perziken Rouge de Nar Inz. J. Ende 10 p. Hierna sluiting. (H. Dagbl.) Lathyrusavond. De Lathyrusavond, welke in de afgeloopen week zou gehouden worden door de afdeeling Bloemendaal-Vel- sen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, is uitgesteld moeten worden tot 7 Juli a.s. De Lathyrusavond zal worden gehouden in een der bovenzalen van Hotel „Vreeburg". Motorongeluk. Woensdagmorgen reed de milicien J. M., alhier, met zijn motorrijwiel op de Hooge Duin en Daalscheweg. In volle vaart raakte hij zijn stuur kwijt en vloog door het hek van een villa, waarna hij tegen een boom terecht kwam. Hij bekwam vermoedelijk een sleutelbeenbreuk en bezeerde zich aan den rug. Leden van „Snelverband", die onmiddellijk per auto ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp, waarna de man per brancard naar de „Deo" werd vervoerd. Muziekuitvoering. De muziekvereeniging „Laurens Janszoon Coster", zal op 10 Juli a.s. een concert geven in de Muziektent in het Bloemendaalsche Bosch. Bloemendaalsche Burgerwacht. Bij de Nationale Schietwedstrijden te Amsterdam ten bate der slachtoffers van,den Watersnood,, behaalde de Bloemendaalsche Burgerwacht den 5en en IOen prijs van de 26 deelnemende korpsen, terwijl de heer A. Hekker, te Overveen, den eersten prijs personeel be haalde met 49 punten (max. 50 p.) en 4en prijs wel komwedstrijd. De heer Ch. Visse, Overveen 4en prijs personeel en 3en prijs vrije baan 10$ Meter a 35.—, en de heer P. Langendonk, 17en prijs vrije baan, 200 Meter. Voor de leden van B. B. een mooi succes. Prov. Waterleidingbedrijf. Ged. Staten stellen voor een terrein aan te koopen in het Kinheimpark voor den bouw van een tweede gebouw voor het Prov, Waterleidingbedrijf. Den koopprijs, n.l. 30.000.—, voor bedoeld terrein, achten Ged. Staten billijk. Jaarverslag der Gezondheids-Commissie. Verschenen is het jaarverslag der Gezondheidscom missie, gezeteld te Bloemendaal, o.a. over het jaar 1925. Waar ons geen verslag werd toegezonden, moeten wij volstaan met bovenstaande korte mededeeling. Zondag j.l. kregen twee kooplieden op het „Kopje" twist waarbij de een den ander bloedend verwondde. De aanleiding tot dezen twist schijnt broodnijd te zijn. Door een bewoner van de Iepenlaan werd aangifte gedaan van de vermissing van een bedrag van pl.m. 17.— uit een handtaschje, dat in een der kamers lag. Door de politie werd Zaterdagnacht aangehouden een jongmensch uit Hillegom, die zich te slapen had gelegd in een schuur onder Vogelenzang. Hij werd Zondagmorgen door zijn vader, die inmid dels was' gewaarschuwd, afgehaald. OVERVEEN. Bouw „Ned. Hervormde Kerk. De volgende circulaire werd dezer dagen door den kerkeraad verzonden: De kerk der Ned--^ej;v, Gemeente aan de Rampe laan te Overveen is in aanbouw; in April 1.1. werd begonnen en op' 8 Mei een steen geplaatst ter gedach tenis aan de stichting. Tot den bouw besloot de kerke raad nadat sedert Januari 1921 om de 14 dagen in een der lokalen van de openbare school godsdienstoefe ningen zijn gehouden, een tijdelijke maatregel, die be wezen heeft dat in het zich steeds uitbreidend Over veen een eigen kerk noodzakelijk is geworden. Velen hebben in den loop dezer jaren op allerlei wijs den kerkeraad en de „Commissie Overveen" ge steund om tot dit doel te geraken. Wij zijn daar dankbaar voor. Maar er zijn nog vele anderen. Neder- landsch-Hervormde ingezetenen van Overveen en Bloemendaal, tot wie Wij ons nu met deze circulaire richten, hun vragend: steunt ons in onze plannen. Immers aan de totaal-som der kosten van deze kerk stichting ontbreken nog pl.m. zes duizend gulden. Het is nu eenmaal in groeiende gemeenten een noodzakelijkheid nieuwe kerken te bouwen en de ker keraad der Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal (waartoe Overveen behoort) doet dus niets anders dan rekening houden met de eischen die dezen groei hem oplegt. Wij meenen daarom voor dit Protestantsch belang in het Roomsch-Katholiek Overveen met vrijmoedig heid uw steun te mocfen vragen. Tot nadere inlichtingen is de kerkeraad van Bloe mendaal, bestaande uit de heeren ds. J. C. van Dijkf H. G. van Riessen, H. Hogenbirk, J. P. van Leeuwen, K. Koopman, Adr. Boer, J. F. Clausing, de „Commissie Overveen, bestaande uit de heeren mr. J. Luden, J. D. Brand, J. S. M. Vrijland, W. Cassée, G. Hoffschlag, H. A. Tweehuysen, en zijn de leden der propaganda- commissie, de heeren ds. J. C. van Dijk, K. Koopman, G. Hoffschlag, C. van Meeteren, H. A. Tweehuysen, J. Puister, gaarne ten allen tijde bereid. Ned. Instituut van Accountants. Tot lid der vereeniging van het Ned. Instituut van Accountants is benoemd de heer J. H. Texton, alhier. Ontslagaanvrage, Door Mej. A. H. Hofstra is, met 't oog op haar voorgenomen huwelijk, ontslag aangevraagd als onder wijzeres aan de O. L. School alhier. Nationaal Zangersfeest. Zondag a.s. zal aan den Zeeweg, op een aldaar afgezet terrein, een zangersfeest gehouden worden door geheelonthouders zangvereenigingen uit ons land. Aan dit zangersfeest zal door ongeveer 400 personen worden deelgenomen. Radio in een auto. Voor enkele dagen terug gaf een ingezetene uit Haarlem, die aan zijn auto een radio-ontvangtoestel heeft bevestigd, aan het eind van den Zeeweg een concert te hooren, hetwelk in het Kurhaus te Scheve- ningen werd gegeven. 't Was hier een ideale plaats voor ontvangst?* geen last van tramverstoringen en geen gehuil van Mexi- caansche honden, veroorzaakt door het ossileeren (ge- nereeren) van zoekende buren. Begrijpelijk is 't, dat een en ander veel belangstelling trok. Automobilisten laat Uw banden met succes Vulcaniseeren bij de EERSTE NED. VULCANISEERINRICHTING KERKSTRAAT 2 h. m.ii». K.rk.pl.l. TEL 10492 Een goede maatregel. Op verzoek van de Bloemendaalsche Reddingsbri gade zijn door de gemeente een drietal metalen kor ven aan 't stille strand geplaatst, waarin de strandbe- zoekers hun gebroken glazen, flesschen, opengescheur de conservenblikjes en ander gevaarlijk afval kunnen deponeeren. 't Kwam tot dusver n.l. herhaaldelijk voor, dat strandbezoekers zich door de dienstdoende brigade- leden moesten laten verbinden, omdat zij met bloote voeten in scherp afval hadden getrapt. Nu is 't maar te hopen, dat t' strandpubliek zelf wat meehelpt, door zich de moeite te willen getroosten, zijn scherp afval in die korven te brengen. En terwille van de netheid in het tentenkamp zal 't ook zeer ge- wenscht zijn, dat ook papierafval in deze korven een plaatsje vindt. (O. H. Crt.) Boottocht, De boottocht van de afdeeling Overveen van den R.K. Volksgezondheid, waaraan door een 300 per sonen werd deelgenomen, is uitstekend geslaagd. De tocht is geweest naar Bergen, Schoorl en Schoorldam, waar men zich uitstekend heeft vermaakt. De Muziekvereeniging „Euphonie", welke aan dit uitstapje deelnam, zorgde er voor dat de goede stem ming er steeds inblëef en men half een landde zonder zich ook maar een moment verveeld te hebben. Te 5 uur werd den terugtocht aanvaard. Het weer, dat in den namiddag steeds beter was geworden, maakte den terugtocht tot een waar genot, een wonder dus dat en het weer en de muziek mede werkte tot een zeer opgewekte, vaak uitbundige stem ming. Langs de mooie Zaanstreek werd op Haarlem aangevaren, waar men te 10 uur onder veel belang stelling arriveerde. De Overveensche Volksbondafdee- ling, kan met voldoening op den door haar georgani- seerden böottocht terugzien. HAARLEM. Ijzerhandel „De Vijl", Bovengenoemde zaak met dezen goedgekozen naam heeft zich sinds kort te Haarlem gevestigd in de Bartel- jorisstraat 33. Het is een mooie winkel, smaakvol ingericht met de „duizend-en-een" artikelen op het gebied van land- en tuinbouwartikelen, huishoudelijke artikelen, kortom „elck wat wils", ook al omdat de prijsnoteeringen der diverse artikelen zeer billijk genoemd mogen woiden. Gezien de goede stand in een der hoofdstraten der stad en de flinke wijze waarop het bedrijf wordt aan gepakt en geleid, durven we den ondernemer een goed succes voorspellen hetgeen we hem gaarne toe- wenschen. Tentoonstelling van Schilderijen door H. A. van Daalhoff. Kunsthandel De Bois. In een der Kunstkamers van den heer De Bois wordt tot 31 juli a.s. een collectie olieverfschilderijen van den kunstenaar H. A. van Daalhoff geëxposeerd. Schilde rijen klein formaat, sober van voordracht, maar niette min dikwijls rijk en bloeiend van inhoud. Het zijn maar kleine doekjes, gevat in simpele bruin houten lijsten. Opvallen doen ze geenszins en zeker niet aan hen, die gewend zijn aan de brutale en knal lende olieverven der groote representatieve tentoon stellingen. Het is nochtans een bedenkelijk verschijnsel dat, terwijl de moderne woonruimten ontegenzeggelijk kleiner zijn geworden, de schilderijkunst die dan toch voor die ruimten wordt gemaakt in omgekeerde verhouding in grootte toeneemt. Van Daalhoff behoort echter tot degenen, die zich niet in de eerste plaats om het maken van verbijste rende onderwerpen bekommeren, doch voldoende heeft om wat wij noemen „de taal zijner ziele" in het kleine uit te spreken. Hij is een schilder van het romantische stemmingsbeeld. Hij ziet het dageiijks levensgebeuren verinnigd en verstild als 't ware door een sluier of een floers. Daarom is van Daalhoff een schilder met een wel zeer persoonlijken kijk op het leven; een stille droomer bovendien, die een zeer eigen en soms Tnystieke manier van vertellen heeft. De kleur is nooit uitbundig of klaterend onder feilen zonneschijn. Steeds zijn het de koele grijzen, groenen en goudgeele okers, waarin Van Daalhoff zijn- naar de natuur gecouci- pieerde onderwerpen weet te houden. Een impressionist dus, hoewel niet zonder dat het natuurgevoel andere accenten in hem aanslaat. Een archaïsch kunstenaar bovendien, die gaarne terugblikt als anderen voorwaarts zien. De schilder van het stof der eeuwen, die door een spleet van het tijdsgebeuren terugziet in de rumoerlooze stilte en de mystieke neve len van voorbije tijden. Deze schilderijen verdragen de omgeving van oude boeken en perkamenten folianten, van oude gobolins, waarin zoetelijke idylle met vluchtende nymphen, faunen en saters zijn geweven en ook verdragen ze den geur van oud eikenhout. Er ligt over al deze doe ken een fijne bestorven pate verspreid. Invloeden van buiten werken hier ongetwijfeld mee. Veel in dit werk wekt reminicenzen aan T h ij s Maris, zonder dat de diepere geestesgesteldheid van dezen grooten Hagenaar is bereikt. Ook neigt Van Daalhoff naar de somberheid van een E d. K a r s e n, hoewel bij dien laatste juist weer de gesloten vorm en de structuur der dingen Van Daalhoff's werk in de schaduw stelt. We dienen trouwens deze en soortgelijke uitdruk kingsmiddelen niet al te hoog aan te slaan, omdat ze meestal slechts de uiterlijk overeenkomende uitingen van een totaal verschillende emotie zijn. Men zou in dit verband dan ook nog kunnen noemen den fijnzinnigen Belg Degouve de Hunques, hoewel diens kunst toch weer heel andere tendenzen kent- dan het thans geëexposeerde oeuvre van Van Daalhoff. Van Daalhoff schildert stadsgezichten en landschap pen, waarover een eeuwenoud schijnsel schijnt te tril len. De enkele religieuze onderwerpen zijn, meer naar den inhoud dan wel naar den vorm, wat tè zoetelijk Voor Burger-Timmerwerk is Uw adress Bloemendaalsche weg 23 - Teleff. 22315 van opvatting en religieus niet voldoende overtuigend. Soms ook wordt de kleur dof en inhoudsloos en mist ze phantasie, o.a. in het „Poortje te 's-Hertogenbosch". Onbestemd en rommelig doet no. 2, „Buurtje in Goud licht." In no. 5, „Stilleven met Witte Kan" is een fraai clair obscur bereikt; no. 18, „Plasregen" toont een neiging tot het pointillé. Een bijna schuchtere vertelling is no. 23, „Goud muurtje"; no. 35, „Pleintje met Vlaggen" lijkt een bij kans uitgestorven wereld, waarin hangt verlaten een kleurige wimpel. In 't bijzonder zij nog. vermeld no. 34, „Oudewater", een kostelijk stukje peinture, waarover als een fijn bestorven glacis is gespreid het goudgeel zonnelicht. Een paar doodnuchtere-dingen als een plein, wat hui zen met" een pomp, staan hier verbeeld in het trillende onwezenlijke licht, dat van dit zeer alledaagsche geval een wereldje opzichzelf heeft gemaakt. Summa suminarum: een in alle opzichten belangrijke tentoonstelling en wel in het bijzonder voor hen, die zich eens een oogenblik willen afwenden van het luid ruchtige beweeg' der vele schijn-modernen, om de eer lijke en bescheiden kunst te kunnen aanschouwen van een ernstig en oprecht kunstenaar. A. VAN DER BOOM. Bepalingen welke iedere weggebruiker kennen moet! Er zijn onder het buitengewoon groot aantal Ne- derlandsche Wetten, Algemeene Maatregelen van In wendig Bestuur, Provinciale- en Gemeentelijke ver ordeningen, Polderkeuren etc., welke de rechtsorde in het „Koninkrijk der Nederlanden" helpen verzekeren, slechts weinige wettelijke voorschriften, waarvan de bepalingen van zoo grooten invloed zijn voor de zeke ringstelling der algemeene veiligheid, dan die der Mo tor- en Rijwielwet. Er is ook waarschijnlijk geen Wet, welker bepalingen zoo algemeen bekend behooren te zijn dan de zoo even genoemde. Iedere weggebruiker, van het spelende en schoolgaande kind op straat tot de uitstapjes- makende verpleegde mannen en vrouwen uit het Stads- aimenhuis, heeft met het tegenwoordige straatverkeer te maken en moet daarom kennen de algemeen en bijzonderlijk gestelde regelen, welke getroffen zijn om ieders veiligheid zoo goed mogelijk te verzekeren. De huidige Motor- en Rijwielwet, de eerste welke het toen opkomende rijwiel- en motorisch verkeer aan regelen binden ging, is van 10 Februari 1905. De Wet is dus ruim 20 jaar oud. En hoewel ook deze Wet, evenals bijna alle wetten, vele leemten heeft, die in het belang van veilig verkeer reeds lang wijziging behoefden, toch zijn de bepalingen dezer Wet en de daarop betrekkinghebbende Algemeene Maatregelen van Bestuur zegenrijk geweest voor de veiligheid op de wegen en straten. Bijna 9 jaar geleden verscheen een ontwerp tot zeer belangrijke wijziging van de huidige M. en R. Wet. Gedurende het toen volgende woelige tijdperk voor de Regeering —--'1918 tot 1922 en óók daarna is waarschijnlijk oorzaak geweest, dat het wijzigings wetsontwerp van Minister Lely, aangevuld door diens opvolger, den heer Van Swaay, pas in 1924 ter be handeling in het Lagerhuis werd voorgedragen. Ons Lagerhuis smulde op 5 opvolgende dagen aan dat Wij- zigings-ontwerp; wel een bewijs, dat de Volksvertegen woordiging overtuigd was van het groote belang, het welk met het vaststellen der bepalingen van de nieuwe Motor- en Rijwielwet gediend wordt. Deze bepalingen de geheel omgebouwde nieuwe Wet zijn belangrijk genoeg om er ruime bekend heid aan te geven, waarmede ongetwijfeld wij onze lezers mee van dienst kunnen zijn. Reeds in de con siderans der Nieuwe Wet heeft de Regeering een storende fout hersteld. Spreekt de oude Wet van „de noodzakelijkheid om bij de wet het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijwielen en rijwielen te regelen," de Nieuwe Wet overweegt, „dat het noodzakelijk is'bij de Wet regelen te stellen nopens het verkeer op de wegen en rijwielpaden in verband met het gebruik van motorrijtuigen en. rijwie len". Een opvallend groot verschil in strekking en duidelijker redactie, al beoogd de tegenwoordige oude wet dezelfde materie te beheerschen als de nieuwe straks zal doen. Aan het begrip „wegen" geeft de nieuwe wet een ruimere beteekenis dan de oude. Immers zal het straks niet meer twijfelachtig zijn of „in den weg liggende bruggen en duikers" onder het wettelijk begrip „weg" vallen, iets, wat nu nog wel het geval is en dat tot onmogelijkheden in practischen zin aanleiding heeft ge geven. Als rijwielpaden zullen worden aangemerkt alle pa den als zoodanig door borden aangeduid op de wijze door den Minister te bepalen, onverschillig wie eige naar van het pad is. Thans treft men vele rijwielpaden, als zoodanig gebezigd, maar waarop de bepalingen der M. en R. Wet niet van toepassing zijn. 't Kan tot veel ellende aanleiding geven, b.v. aanrijdingen etc., geen verlichting, terwijl de overtreder straffeloos is. Bijzondere aandacht heeft de wetgever besteed aan de formuleering betreffende het begrip „bestuurder van een motorrijtuig" en streng zijn de eischen aan zoo'n persoon straks gesteld. Volgens de huidige Wet is bestuurder, hij die bestuurt of onder onmiddellijk toe zicht bestuurt,. Dat begrip is het laat zich begrijpen nogal rekbaar gebleken. B.v. iemand is de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen door den rechter ontzegd, t Komt dikwijls voor! Echter is het bezwaar niet groot! Jan, Piet of Klaas, die nimmer een motorrijtuig be stuurde en onmiddellijk brokken zou maken, wanneer hij „bestuurde" vraagt gauw een rijbewijs en gaat daa:mede gewapend naast of achter, in de om geving van hem zitten, wien de bevoegdheid om te besturen werd ontzegd. Weer pakt de laatste het stuur, bedient handles en motor en „bestuurt" alsof dé rechter niet gevonnisd had. Immers hij stuurt dan „onder onmiddellijk toezicht" van den onbekwamen bezitter van een rijbewijs. Een bespotting van de be doeling der wet natuurlijk; een bepaling, welke alle waarde mist! De nieuwe wet regelt dat op meer serieuse wijze. Bestuurder is hij, die bestuurt of hij, „die een zoodanige plaats op of in het rijtuig inneemt, dat ieder oogenblik het sturen kan worden overgeno-

Bloemendaal's Editie | 1926 | | pagina 2