WEEK-AGENDA PLAATSELIJK NIEUWS Maison Hetty UITGAAN MUZIEK KERK-AGENDA biedt aan: schitterende varens EN Begonia „Gloire de Lorraine" J. TULLENAAR Dames- en Heer en Mode-Artikelen HENNY MULLER HAARLEM. BLOEMISTERIJ „KWEEKLUST" Korte Verspronckweg WORDT ONOVERTROFFEN CFFFPAEFFPD imil flED. VlLCANIiEER iriRICFiTinC LIEF EN LEED UIT DE TROPEN.^ O g(5<X>{X50Cs:)ö0i>0{>00<XX>{K)ö0C-000öiJ<>0^ X Een gezellige Koffietafel 1 q A ::j: Wat verhoogt de gezelligheid meer aan j:; X uw ontbijt- en koffietafel dan een goede X X eetlust van uw dischgenootenl O O Welnu Noord-Brabantsch Roggebrood O X op uw tafel brengt eetlust en de goede J-t stemming blijft niet uit. O Vraapt het nog heden bij uw bakker ;:i; aan. Noord-Brabantsch Roggebrood is X gemerkt J T, 't bewijs van echtheid. O X Zijlweg 10 Telefoon 14720 x l;;! Fabrikant van X Noord-Brabantsch Roggebrood xj t!ioüO<XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX>öCXX$ Hedenavond. „Rusthoek", Dansdemonstratie C. Klinkert en Jules Monach, te Amsterdam, 8.30 uur. Gerti. Concertzaal, Feestconcert „De Stem des Volks", „Requiem", 8 uur. Zondag 30 October. Gem. Concertzaal, H. O. V. matinée, 2.15 uur. Jac. Smits, bioscoopvoorstelling „De Madonna van de Roozenkrans", verder iederen avond tot en met 2 November. Stadsschouwburg, „De koopman van Venetië", 8 uur. Schouwburg Jansweg, „Mevrouw Warrens bedrijf", 8 uur. Rusthoek, Dancing 811 uur. Maandag 31 October. Stadsschouwburg, Triester Strijkkwartet. Dinsdag November. Stadsschouwburg, „Het Geheim", 8 uur. Schouwburg Jansweg, Opera Carmen, 8 uur. Woensdag 2 November. Stadsschouwburg, Vereen. Tooneel Verkade Verbeek, 8 uur. ^Donderdag 3 November. Stadsschouwburg, Operette Fritsch Hirsch, 8 uur. Vrijdag 4 November. Gem. Concertzaal, Concert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Zaterdag 5 November. Stadsschouwburg, „De nieuwbakken Edelman". Concertzaal „Modern". Iederen avond optreden van verschillende artisten (zie adv.). Rembrandt-Theater, „De schande van het regi ment, iederen avond doorloopende voorstel ling (zie adv.). Cinema Palace, doorloopende voorstellingen. BLOEMENDAAL. Rijwielongeval. Maandagmiddag half twee reed de 14-jarige D. J. S. uit Haarlem per rijwiel van den Hooge Duin- en Daalscheweg naar beneden. Door de groote vaart sloeg hij over de kop. Bewusteloos werd hij bij den heer Pronk binnen gebracht, waar dr. Westenburg een lichte hersen schudding constateerde. Uok had hij een wond boven het oog, die moest verbonden worden, waar na hij per politie-brancard naar zijn woning werd overgebracht. Tragisch ongeval. Mej. T. uit Amsterdam, die Dinsdagmiddag met haar zuster op bezoek was bij haar dochter, een verpleegde in het Provinciaal Ziekenhuis, deed inkoopen bij de fa. Wisbrun Liffmann, in gezelschap van genoemde personen. Plotseling werd zij onwel, Dr. Brongersma, die in middels ontboden was, constateerde den dood. Het stoffelijk overschot is daarna onder politie toezicht naar de Algemeene Begraafplaats over gebracht. Zes kippen gestolen. In den nacht van Maan dag op Dinsdag zijn uit een kippenhok ten nadeele van den heer Pronk op den Hooge Duin- en Daal scheweg zes kippen ontvreemd. In verband met deze diefstal is alhier aange> houden de bekende J. de W. te Haarlem, die inder tijd diefstal pleegde bij Kraantje Lek en tevens verdacht werd voor het stelen van een pet in café „Roozendaal". Toen de politie hem aanhield, dien de de gestolen pet hem als hdofddeksel, daartegen was dus geen ontkennen mogelijk. De kippendief stal bleef hij ontkennen, hoewel de verdachte even wel gearresteerd werd voor meerdere feiten, waarvoor hij zich voor den politie-rechter zal heb ben te verantwoorden. De lotgevallen van den „heer" en „mevrouw" Den Otter. De vorige week Vrijdagnacht, circa 2 uur, maakten 2 surveilleerende agenten kennis met de familie Den O. en hun vriend, die hun bivak hadden opgeslagen voor de nieuwe garage van den heer Dekker aan de Korte Kleverlaan. De familie was schijnbaar in ruste, tenminste ze lagen op een stroozak, de vrouw in nachtgewaad, hun kindje ernaast in den kinderwagen. O. vertelde de politie, dat hij deze avontuurlijke daad beging als protest tegen het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem. Op last van den commissaris van politie, den heer Hiemstra, die telefonisch werd geadvi seerd, werden ze overgebracht naar het bureau van politie te Overveen. Doch „mevrouw" was, met het oog op haar kleeding, niet in staat om te Ioopen, vandaar dat ze door de politie op een handwagen werd vervoerd. Alles ging van een leien dakje, want de heer O. eischte, voordat ze het bureau binnengingen, een goede rustplaats, d.w.z. stroozak en dekens moes ten op het bureau gereed gemaakt worden voor de gasten; dit werd niet toegestaan. Op advies van den commissaris moesten ze maar vervoerd wor den naar het huis van hun vriend P. in de Lange Molenstraat te Haarlem, doch vriend P., die bij ae verwikkeling tegenwoordig was, wilde de familie in zijn huis niet bergen. Doch de politie maakte 0r. Houtstr. 126, Tel. 11760 Agentschap van „De Regenboog", Tilburg Het beste adres voor Stoomen en Verven Korte Kleverlaan 26 - Telefoon 22149 - Bloemendaal Grafkransen Inrichten van rouwkamers korte metten en ontbood een paar gemeente-werk lieden, die onder leiding van de politie de edele familie met hun hebben en houên voor het huis van vriend P. op straat deponeerde. En daarmee was Bloemendaal weer ontlast van dit vreemdsoortige gezelschap. Armenië en de Armeensche gruwelen. Over dit onderwerp hield mej. Cato de Witte de vorige week Vrijdagavond een causerie in het gebouw „Maranatha" alhier. Het gebouwtje was dicht bezet, meest jeugdige personen. De bijeenkomst werd geopend met een kort in leidend woord door ds. V. Roos, die daarna een kort gebed uitsprak. Mej. De Witte, die geruimen tijd te Aleppo is werkzaam geweest in dienst der leniging van den nood van dit arme, verdrukte en gemartelde Ar meensche volk, was beter dan wie ook in staat een waar beeld te geven van de ellénde dezer ongelukkige vervolgden. Begaafd en gevoelig spreekster als zij is, wist zij haar gehoor tot tranen toe te bewegen, toen zij van haar ervaringen uit de Christenhei, die in de aardrijkskunde bekend is als Armenië, vertelde. Na afloop der rede werd een kleine verkooping gehouden van handwerkjes, door Armeensche vrouwen en meisjes vervaardigd. De opbrengst hiervan is mede bestemd voor leniging van den nood der Armeniërs. De Topeca-bedekking. Door onze gemeente is dezen zomer 32.000 M2 straat voorzien van topeca- bedekking. De laatste hand wordt thans gelegd aan den Leidschevaartweg bij Vogelenzang. Daarna gaat de topeca-productie in rust tot vol gend voorjaar. Komt dan de Kleverlaan aan de beurt? Meteropname door P.E.N. Terwijl het Rijk zich beijvert, om het den belastingbetalers ge makkelijk te maken, door het mogelijk maken van betalen in kleine termijnen (zulks om de arbeiders en kleine burgers niet te plaatsen voor 't betalen van groote bedragen in eens), gaat het P.E.N. een geheel tegengestelde maatregel invoeren. Werden tot dusver bij wijze van proef, den laatsten tijd alleen des zomers de meters om de 2 maanden op genomen en om de 2 maanden over het bedrag van den verbruikten stroom beschikt, thans is deze wijze van opnemen en innen definitief voor het geheele jaar ingevoerd. We vragen ons af, moet de verbruiker hiermee nu maar accoord gaan? Een actie tegen deze ongewenschte regeling is o.i. wel gemotiveerd, immers, in den wintertijd, wan neer stroomverbruik zeer groot is, komt menigeen in moeilijkheid om groote bedragen in eens op tijd te voldoen. De onaangename gevolgen zullen voor het P.E.N. wel niet uitblijven. Oprichtingsvergadering. Op Maandag 31 Oct. zal des avonds 8 uur, in hotel Vreeburg alhier, een bijeenkomst worden gehouden van hen, die zich opgaven om toe te treden tot de gymnastiekclub van heeren boven de 30 jaren. Zij, die zich nog niet opgaven en als lid wenschen toe te treden, zullen niettemin welkom zijn. School gesloten. Op advies van den school arts is de bewaarschool aan den De Genestetweg gesloten wegens het veelvuldig voorkomen van kinkhoest onder de leerlingen. Van de 50 kinderen zijn er ruim 30 door den kinkhoest aangetast. Ook doen zich weer gevallen van mazelen voor bij de kinderen der laagste klasse van de lagere scholen. De verbetering van de Kleverlaan. Een abonné schrijft ons: Het Gemeentebestuur van Haarlem heeft het verbeteren der wegbedekking van het geannexeer de gedeelte Kleverlaan, tusschen Delft en Spoor- overgang, met kracht ter hand genomen. Het linksche voetpad is geheel betegeld en de rijweg wordt verbreed en opnieuw bestraat. Droevig steekt daarbij af de toestand aan den Bloemendaalschen kant van den spoorweg. Volgens informatie van wethouder Laan bij de rondvraag in de laatste gemeenteraadszitting, wacht verbetering op onderhandeling met Haar lem, maar er kan in afwachting daarvan toch wel iets verbeterd worden, b.v. aanvulling van het korte smalle trottoirtje bij het afsluithek, zou voor voetgangers zeer aangenaam zijn en hun veilig heid bevorderen. Nederl. Protestantenbond (afd. Bloemendaal). Op Vrijdag 4 November a.s. houdt bovengenoem de afdeeling een Ledenvergadering, des avonds 8 uur, in het Bondskerkje, te Bloemendaal. 1. Notulen. 2. Jaarverslag. 3. Rekening en Verantwoording van de Pen ningmeesteres. 4. Verkiezing van twee nieuwe Bestuursleden. 5. Benoeming van een Afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te 's-Gravenhage op 8 en 9 November a.s. 6. Behandeling van den Beschrijvingsbrief. 7. Wat verder ter tafel wordt gebracht. Afscheid Hopman Rinse. 't Was den vorigen week Zaterdagmiddag de laatste maal, dat troep II der afdeeling Haarlem van de Kennemer Padvinders uittrok onder leiding van Hopman dr. J. Rinse. Slechts gedurende een jaar is dr. Rinse hopman van troep II geweest. Toen hij het leiderschap aanvaardde, bestond troep II slechts uit 1 patrouille van 7 padvinders. In weer wil van zijn drukke studiën wist hij echter nog tijd te vinden, om zich geheel aan zijn troepen te wij den. Door prettigen omgang met „zijn jongens" en door 't beoefenen van de padvinderij in den goeden vorm, wist hij belangstelling voor de bewe ging te wekken. Geen wonder, dat onder zijn leiding de troep voortdurenr aangroeide, zoodat, toen hij Zaterdagmiddag den troep aan zijn op volger, mr. S. de Ranitz, kon overdragen, deze uit 21 padvinders bestond, verdeeld over drie patrouilles. Deze ^overdracht" had plaats op 't hondendresseerterrein nabij de Stolberglaan in Aerdenhout. Nadat hopman Rinse in een kort toe spraakje tot de opgestelde padvinders afscheid had genomen van zijn troep en zijn jongens had aan gespoord, ook onder den nieuwen hopman ijverig te blijven oefenen en zich waardige padvinders te blijven toonen, wer<i en de troepvlag en de oranje halsdoek overhandigd aan den nieuwen hopman. Deze bedankte namens den troep hopman Rinse voor 't vele dat deze tijdens zijn leiderschap voor den troep heeft verricht. Tevens beloofdê'hij, zijn best te zullen doen een waardig opvolger te zijn van den scheidenden hopman. Als aandenken aan zijn troep, werd hopman Rinse een fraaie lederen zakportefeuille aange boden, waarvoor hij met eenige vriendelijke woor den hartelijk dank zegde. St. Ed. Winteriezingen Chr. Mulo-schooi. Zooals we in ons vorig nummer reeds meedeel den, zullen er in de komende wintermaanden eenige lezingen gehouden worden in de Chr. M.U.L.O. school alhier. De vorige week Vrijdagavond werd de eerste der 4 aangekondigde lezingen gehouden en wel door ds. A. K. Straatsma, van Zandvoort, over „De Keizer van Portugal", door selma Lagerlöf. Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, die de bijeen komst met een kort inleidend woord opende, sprak er zijn voldoening over uit, dat de zaal zoo goed bezet was. 't Deed spr. nu maar genoegen, dat hij geen gevolg had gegeven aan zijn aanvankelijk voornemen, om de winteriezingen maar eens een jaar over te slaan, omdat hij wel eens van meening is geweest, dat dergelijke lezingen niet de volle belangstelling van 't Bloemendaalsche publiek genoten. Spr. constateerde dat er dezen winter elk wat wils gegeven zal worden: een litteraire-, een astronomische-, een „pictorale"- en een theo logische lezing. Hierna kreeg ds. Straatsma het woord, die op boeiende wijze den, inhoud van Selma Lagerlöf, „De Keizer van Portugal" vertelde. 't Zou een dwaasheid zijn, een résumé van een résumé te willen geven. Alleen kunnen we ieder aanraden, zelf dit onderhoudende boek te lezen en te genieten van deze wereldberoemde en geniale Zweedsche dichteres-in-proza. Spreker had ge legenheid nu en dan eenige beschouwingen van godsdienstigen aard aan den inhoud vast te knoopen. Ds. van Dijk sloot met een kort woord, den spreker danf brengende, voor zijn vriendelijkheid om naar Bloemendaal te zijn gekomen en zijn ge hoor vergast te hebben op een geestes-product van een schrijfster, die ons weer nader heeft gebracht tot Jezus Christus. ..St. Ed." Dansdemonstratie-avond. Hedenavond 8.30 11 uur wordt er in Restaurant „Rusthoek" een dansdemonstratie gegeven door het dans-instituut C. Klinkert en Jules Monach, dansleeraren te Am sterdam, met hunne assistenten. O.a. zullen wor den gedemonstreerd: Tango, Heebies-Jeebies, Yale-Blues, Slow-Charleston, Boston, Wals. Gedurende den avond zal er voor belangstel lenden gelegenheid zijn inlichtingen in te winnen omtrent een op te richten Dansclub, voor meer beschaafd milieu, welke op Maandagavond in „Rusthoek" zal worden gehouden. De namen dezer dansleeraren, welke in Bloe mendaal reeds zijn ingeburgerd, waarborgen dat zij met hun pogen zullen slagen. De conditiën van de 15 lessen zijn 20. Het jubileum van de fa. F. W. Martin. Dinsdag j.l. bestond de zaak van de fa. F. W. Martin 25 jaar. In ons vorig nummer schreven we er reeds uit voerig over. De heeren Martin en M. Aukema, resp. de oude en nieuwe eigenaar, mochten reeds zóóveel bloem stukken ontvangen, dat de toch al zoo fraaie win kel in een smaakvolle bloemenzaak veranderd was. Er waren heel zeldzame en kostbare stukken bij, o.a. een met een fraaie electrische lamp van een parfumeriefabriek met „three colours" bloemen in 3 kleuren. Verder werden bloemen gestuurd uit Parijs, Amerika, enz,, ook van vroegere winkel juffrouwen der firma. Velen boden ook hun gelukwenschen per tele gram en per brief aan. 's Middags 5 uur werd er een druk gebruik ge maakt, om de firma te komen complimenteeren. Het spreekt vanzelf, dat voor deze gelegenheid togenoven Stoop's Bad Beleefd aanbevelend. Telefoon 11613 «I. HESSEUNK Jr., Jan Steenstraat 89 mtrlA J. LETMHERT O TOLSTRAAT 91 04 AMSTERDAM TELEFOON tilGJ KERKSTRAAT l HAARLEM TELEE0OF1 I049E STATl«TSRLEri EO-Ei HIlAERSLn TCLEfOOn 6 54 ook extra zorg aan de twee étalagekasten is be steed. Aan den eenen kant is een speciale schit terende étalage gemaakt van de artikelen der Parfumerie Myrurgia uit Barcelona. Deze wel riekende artikelen komen op den ondergrond van zwart en rood, met de draaiende Spaansche damespop en met de feestverlichting uitstekend uit. Ook de andere étalage is in dezelfde kleuren en zooveel mogelijk in overeenstemming gehouden. De loopknecht J. van Dijk was eveneens 25 jaar in dienst der firma. Natuurlijk ging ook dit niet onopgemerkt voorbij. Hij ontving een gemakke- lijken stoel, terwijl hij het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring mocht doorbrengen. OVERVEEN Onderwijs. De heer H. R. Haenen, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is aangesteld tot onder wijzer aan een particuliere onderwijsinrichting te Weltevreden op Java. I N.V. „Die Haghe". Het faillissement uitgesproken. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank van 25 Oct. is in staat van faillissement verklaard de N.V. On derlinge Spaarkassen „Die Haghe". Rechter-Commissaris is Mr. Q. Sluis en curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. Concerten dr. G. de Koos. In het seizoen 1927/1928 zullen door de Holl. Concertdirectie dr. G. de Koos wederom 4 abonnementsconcerten te Haarlem in den Stadsschouwburg worden gegeven. De schitterende serie is als volgt samengesteld: Maandag, 31 Oct. 1927, 8 uur 't beroemde Italiaan- sche ensemble Triëster-Strijkkwartet; Maandag, 19 Dec. 1927, 8 uur, de gevierde Hollandsche zan geres Co van Geuns; Vrijdag, 20 Jan. 1928, 8 uur, de geniale Joego-Slavische violist Zlatko Balo- kovic, en tot besluit op Vrijdag, 9 Maart 1928, 8 uur, de beroemde Spaansche pianist José Iturbi. Voor verdere bijzonderheden wende men zich tot Con certbureau A. Vernout. „Mevrouw Warrens Bedrijf". Zondag a.s. geeft het Ver. Tooneel in den Schouwburg Jans weg een opvoering van „Mevrouw Warren's Be drijf". Bij de vorige opvoeringen oogstte het gezel schap een uitbundig succes. „De Koopman van Venetië". Zondag a.s. zal het Amsterd. Tooneel, dir. Louis de Vries en v. Korlaar, in den Stadsschouwburg een opvoering geven van „De Koopman van Venetië", met Louis de Vries als „Shylock". Eigen décors. Medewer king van alle dames en heeren van het gezelschap. Concert „Zang en Vriendschap". Bovenge noemde Zangvereeniging geeft op Vrijdag 4 Nov. a.s. in het Concertgebouw een concert, met mede werking van de H.O.V. Sol. mej. Theodora Ver- steegh, alt, Den Haag, en de heer Karei de Jong, piano, Haarlem. Het programma luidt: 1. Figaros Hochzeit (W. A. Mozart); 2a. Immer Leiser wird mein Schlummer (Joh. Brahms): b. Auf dem Kirchhof (Joh. Brahms); c. Er Ist's (Hugo Wolf, alt met orkest); 3. Rhap- sodie (Joh. Brahms, alt, koor en orkest); 4. Con certo Op. 39 (Ferrucio B. Busoni). Haarl. Symphonie-Orkest „Euterpe". Dinsdagavond gaf bovengenoemde muziekver- eeniging een Opera- en Operetteconcert in de gem. concertzaal. Dat dit programma een goede keus was, werd wel bewezen door het groote animo, waarmede de orkestleden musiceerden. Het pittige tempo waarin het eerste nummer de „Kriegsmarch" aus „Athalia" van Mendelssohn- Bartholdy werd uitgevoerd, bracht er al dadelijk de goede stemming in. Ook de hierna volgende Un- garische Lustspiel Ouverture van Keler Béla, maakte een goeden indruk, al had het hier en daar nog wat „zigeunerhafter" kunnen klinken. Het is een voordeel van opera-muziek, dat ver schillende blaas- en strijkinstrumenten dikwijls aardige solotrekjes te spelen krijgen, wat voor een orkest, dat geheel uit amateurs bestaat, zooals Euterpe, natuurlijk graag gewenscht is. Zoo was dit vooral het geval in de Fantasie op thema's uit „Mignon" van Thomas. Hierin konden de viool, cello, fluit, clarinet en trompet zich als solo-instru menten doen hooren en kweet een ieder zich op z'n best van zijn taak. Ook in de Rigoletto-fantasie van Verdi kwamen genoemde solotrekjes veel vuldig voor. Het bekende thema werd vooral door de concertmeester zuiver van toon en met juiste voordracht gespeeld. In de ouvêrture „Picque Dame" van Suppé had het slagwerk ook veel te doen. De groote trom kwam er hier en daar wel wat tè zwaar tus- schenin. Soliste van dezen avond was mej. Betty Dijkstra. Voor de pauze zong zij de Aria uit „Die Hochzeit des Figaro" van Mozart en daarna de Canzona uit hetzelfde werk. Vooral met dit laatste oogstte de zangeres veel succes en was zij zelfs genood zaakt tot een herhaling. Ook de heer Meng en het orkest verdienen veel lof voor de goede begelei ding; het is lang geen gemakkelijke taak om een werk van Mozart volgens de regelen der kunst uit te voeren. Tot slot de „Valse Mimosa on melodies' from „The Geisha" van Sidney Jones en een met on- verrm eiden ijver gespeeld extra-nummer. HILDA v. d. BOSCH. AANSTAANDEN ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. J. A. van Leeuwen, em. pred. te Heemstede; n.m. 5 uur: Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 29 October, 's avonds 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara natha", v.m. 10 uur: de heer H. Touw, theol. •cand. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. Bediening van het Heilig Avondmaal, n.m. 5 uur: dezelfde. H. Avondmaal en Dankzegging. VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, v.m. 10 uur: H. Mis. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Bloemendaal, v.m. 10.30 uur: Ds. C. E. Hooykaas, te Rot terdam. Onderwerp: „Het verborgen Manna en de witte Steen". OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, Ramplaan, v.m. 10 uur: de heer K. Koopman, te Bloemendaal. Donderdag 3 November, 's avonds 8 uur: de heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING, Eikenlaan, v.m. 10.30 uur: Ds. G. J. Sirks, rem. pred., Den Haag. ONZE WATERGEUZEN. door GERARD BRANDT. Nadruk verboden. Bij het lezen van dit opschrift denkt menigeen aan het jaar 1572 en prevelt stil voor zich heen: „Op den eersten April, Verloor Alva z'n bril." Het is echter niet over d o o d e geuzen, dat ik spreken wil, maar over levende. O, zeker, ze zijn er nog, die stoere vrijbuiters. Niet hier, maar in Groot Nederland. Laten we hen eens bespieden in hun doen en laten. Daarvoor moeten we even een uitstapje maken naar de Moluksche Zee. Bij een paar on bewoonde eilandjes zooals ze hier bij duizenden zijn kunnen we ze vinden deze zwervers. Een tiental groote prauwen liggen zacht wiegelend op de deining van den oceaan. Het is een gedeelte hunner vloot. Plompe logge schuiten zijn het, echte woon schepen. Want nimmer brengen de opvarenden een nacht door aan den wal. In „kolonies" van tien schepen en meer zwerven ze rusteloos rond op zee. Slechts nu en dan verschijnen enkelen dezer sea-gypsies (zee-zigeuners), zooajs de En- gelschen ze noemen) in een „bevriende" haven om er den buit te verkoopen of liever om ruil handel te drijven. Nog niet zoo heel lang geleden waren het echte piraten, en menige onschuldige handelaar werd dcor hen van schip of lading beroofd. Maar sedert het kanon der Orang Welanda (Hollanders) ook in afgelegen streken van den Archipel met stalen mond zijn Veto buldert over de wateren, hebben ze-hun ruw bedrijf gestaakt en zijn het eerzame visscherlieden geworden. Het is midden op den dag. De groote prauwen zijn bijna verlaten. Slechts eenige wakers en ouden van dagen bevinden zicl| nog aan boord, duttend onder het afdak van vlechtwerk, dat het geheele dek overspant. De talrijke bewoners bevinden zich op de groote watervlakte. Wanneer we den blik in het rond laten gaan, bemerken we wel honderd kleine kano's in elk daarvan bevindt zich een visscher. Vrouwen en meisjes doen evengoed mee als de mannen en knapen. Ze visschen echter niet op onze wijze. Hengels kennen ze niet en slechts een enkele maal wordt in het koraalrif met netten gevischt. Neen het visschen is bij deze men- schen een zuivere sport: ze schieten de dieren met pijl en boog. Zie,/ een kleine bodja (knaap) van een jaar of tien is een eind van zijn makkers afgedwaald. Er spartelt reeds iets in zijn kano, een bewijs, dat hij succes heeft gehad. Midden in het ranke vaar tuigje, dat zachtkens door het briesje wordt mee gevoerd, staat hij te gluren, Elke spier van het naakte bruine lijf is gespannen, de zwarte glinster- oogjes turen onafgebroken in het rimpelende nat. De scherpe, met weerhaken voorziene pijl is zee waarts gericht. Onbewegelijk staat hij zoo een bronzen beeld gelijk. Scholen kleine visschen verwaardigt hij met geen blik. Daar zwemt op 10 Meter afstand een prach tige, staalblauwe visch voorbij, van een paar voet lengte. Onze boy mikt een ondeelbaar oogenblik; 'de pijl snort weg; het water begint te kolken en te bruischen en daar komt de ongelukkige visch boven drijven. De pijl heeft hem in den kop getroffen. Vlug wordt de buit binnengehaald en het zoeken en turen begint opnieuw. Een uur gaat voorbij zonder dat een nieuwe prooi zich laat zien. Dan ondergaat het wezen van den knaap plotseling een verandering. Zijn oogen kijken glunder. Hij legt pijl en boog neer, doet voorzichtig een slag met den pagaai, zoodat de boot van richting verandert. Dan grijpt zijn hand zoekend achterwaarts. Hij heeft de zwarte rugvin van een grooten haai ontdekt. In zijn rech terhand klemt hij nu een vlijmscherp mes. Nog en kele meters is hij van den roofvisch verwijderd, dan glijdt hij behoedzaam overboord en duikt on der het dier door. In minder dan geen tijd heeft hij het den buik opengereten! En terwijl het ondier in zijn vreeselijken doodstrijd het water geeselt met zijn flanken, zwemt de kleine watergeus rustig rond, wachtend op de laatste stuiptrekkingen van

Bloemendaal's Editie | 1927 | | pagina 2