PLAATSELIJK NIEUWS KERKAGENDA Ontvangen Boeken. Laat Uw origineele St. Nicolaas cadeau even tot eene Bloemen-surprise verwerken bij Henny Müller's bloemenmagazijn K. Kleverlaan 26 Tel. 22149 Bloemendaal Pracht collecties Glaswerk Plateel Aardewerk Koper Mankwerk Tin Wenken voor veiligheid en volks gezondheid. Opleiding van Wijkverpleegsters in Kinderbescherming. Vergadering van ^Consultatiebu reau-artsen met de Inspectie voor de hygiëne van het kind de tuber culosebestrijding en de bestrijding van geslachtsziekten. WORDT ONOVEKTROfffH fiEREPAECERD EERiTE flED VULCAPIIiEER-iriRICHTinG GEVONDEN VOORWERPEN een minuut van hun laatsten, kostbaren dag te verliezen, had zich naar hun kamer gejacht, om haar koffertje uit te pakken en zich wat te verf'risschenen net had ze, stralend om het weerzien en ook om de nobele zekerheid van hun gemeenschappe lijke renunciatie voor den spiegel gestaan, verdiept in de beschouwing van haar ver heerlijkt gezicht, boven zijn ijle, zoet- geurende bloemen toen haar man als een stier was binnengestormd, zoo vertrokken en rood en met zulke verwilderde oogen, dat ze haar handen afwerend naar hem uitgestrekt had, voordat hij nog iets had gezegd. Maar hij had zich door geen gebaar laten terughoudenin een stroom van ruwe woorden had hij haar ontrouw, haar ver dorvenheid, haar schijnheiligheid vooral verwetenen zóó spiedend waren zijn oogen door de kamer gegaan, alsof hij ver moedde, dat ze Otto ergens achter een kast of onder een ledikant verborgen hield. Onder alle ellende en verbijstering bedacht ze met dankbaarheid, dat ze hèm tenminste veilig bij zijn directeur wist. Toen had ze hem gevraagd, zacht en smeekend gevraagd, wat er gebeurd was sinds haar vertreken er hem aan her innerd, dat ze toch gezegd had, dat ze met Lize-Lotie r aar de stad ging om Lichtenberg uit te etenen dat hij zelf toch goed gevonden had, dat ze den avond van te voren al bij Lize ging logeeren; en even hierin kón ze zich niet vergist hebben had haar stille stem macht gekregen over zijn opgewondenheid, en scheen het, alsof hij er van kalmeerde en er bij uitrustte. Met iets hunkerende in zijn oogen had hij gezegd: „Dus het is niét waar Je houdt niet van hem je hoort bij ons Eu toen had zij geantwoord. mijn God, wat had zij anders kunnen zeggen dan nu eindelijk de bevrijdende waarheid, nu ze immers alle hoop op geluk hadden prijs gegeven „Ik houd van hem maar ik hóór bij jullie, ik blijf bij jullie. We zouden elkaar vandaag juist voor het laatst zien.', Eu toen was zijn verontwaardiging nog erger losgebarsten dan tevoren. Dat ze daar maar zoo kalm voor uitkomen durfde, dat ze van een ander hield, alsof 't iets doodgewoons was! Dat ze dien man was nagereisd en haar kinderen om hem in den steek had gelatenDat ze misschien wel van plan was als z'n liefje mee te gaan naar Europa. „Je wéét, dat 't niet waar is," had ze' stil teruggezegd; maar zijn antwoord, zielig van innerlijke ontreddering, had haar met weeë pijn vervuld: „Waar kan ik nu nog zeker van zijn, nu je zelf zegt, dat je van een ander houdt Wat heb ik nu nog over „Ik dacht, dat je het wel gemerkt had," zei ze zacht. „Zooveel jaar En Otto, die altijd kwam en bij alles hielp en met de kinderen speelde. Ik dacht, dat je er niet om gaf, omdat je toch altijd uitging of vrienden had." „Jij dacht, dat ik er niet om gaf, omdat ik wel eens uitgingJij dacht, dat ik niet gaf om mijn naam, om jouw naam om onze kinderenIk vertrouwde je; dat was de kwestie. Ik dacht, dat jullie het over verzen en, over de maan en zulk meisjesgedoe haddenIk vertrouwde je Dit. was het eënige oogenblik geweest, dat e elkaar geraakt hadden, en dat haar deernis met den grooten kerel tegenover haar alle andere gevoelens had terug gedrongen. Was hij op zijn stugge, ruwe. nonchalante manier toch meer aan haar gehecht geweest dan zij ooit had vermoed? Had hij, in zijn primitieve, rechtuite hart, ondanks alles, wat hen vervreemdde en wat schrijnde tusschen hen beiden, toch altijd „jij en ik" als een onverbrekélijke eenheid be schouwd? Maar vóórdat ze woorden van spijt en toenadering had kunnen vinden, had hij zich alweer tegen haar verhard zich als 't ware expres opgewonden,alsof hij er behoefte aan had haar zoo fel mogelijk te haten en te verachten. Hij had haar verzekerd, dat ze nooit meer een cent van hem zou zien dat die mar, van wien ze zpoveel hield, dan ook maar voor haar toekomst moest zorgendat hij bedankte voor de edel moedigheid, die haar a contre coeur in zijn huis zou doen blijven, en dat ze 't ook heusch niet voor de kinderen hoefde te doen, omdat de invloed van een lichtzinnige moeder v eleer schadelijk voor hen zou zijn. Hij zou ze nóóit meer aan haar toe vertrouwen." ■M'*'--- In Haarlem's Dagblad lezen we er u,m. over: Dr. Tjebbo Franken opende de bijeen komst en verzocht allen op te staan nu we Gorter herdenken, met weemoed ver vuld; nu hij niet meer tot de lévenden behoort, dood in stoffelijken zin, maar die in geestelijken zin nog bestaat. De eerste spreker, Dr. J. B. Schepers, wees er op, dat Gorter voor hem al bij zijn leven een legende is geweest en dat men in het werk van dezen min of meer legendarischen persoon moet pluizen, om wat van hem te weten te komen. Niet minder dan 8 bundels handschriften zijn bij zijn dood gevonden. Dr. Schepers bepaalde zich verder in zijn rede tot „De Mei", omdat hierin spreekt de warmste toon, omdat het geeft een beeld van de vergankelijkheid. Aan het slot spoorde spr. de jongelui aan, om het werk van overvloedige schoon heid van Gorter te bestudeeren. De tweede spreker, de heer Fuldauer, gaf allereest een kort biografie van Gorter, die in 1864 in Wormerveer is geboren en op 15 September 1927 te Brussel is over leden. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van zijn literaire werkzaamheden en wees er op hoe zijn werken en weerklank van zijn wisselende denkbeelden op politiek ge bied. Spr, wees er op, dat Gorter is de maker van de Socialistische kunst en hoe Thijrri door 'zijn proza en Gorter door zijn poëzie onze letterkunde tot wereldliteratuur heb ben gemaakt. Ook spoorde hij aan, om voorzichtig te zijn wanneer men Gorter benadert in zijn dichterlijke prestaties, omdat men steeds rekëning moet houden met de diepste in nerlijke gevoelens van den dichter. Na de pauze sprak dr. Franken een woord van dank en droeg de heer Ful dauer fragmenten voor uit enkele werken. De belangstelling voor dezen herden kingsavond was zeer groot. AERDENHOUT. Bosch en Hoven's Koepel. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de oude historische koepel van Bosch en Hoven, door de fa. Rijnierse te Overveen overgebracht naar de Zwarte Weg, hoek Bentveldscheweg alhier. De verplaatsing betrof meer het koepel dak, omdat de koepel bij gedeelten reeds was overgebracht om opgebouwd te worden in den tuin van den heer Van Tienhoven. Maar het dak alléén, dat intact bleef, was al meer dan omvangrijk genoeg om het over te brengen, als men bedenkt dat de breedte 6.30 M. en de hoogte 5 M,, terwijl het niet minder dan 5000 K.G. woog. Vooraf moest de weg gecontroleerd wor den met latten of deze breedte kon passee- ren, daarna werd er 's nachts 12 uur be gonnen met 2 wagens en 4 paarden, de wa gens naast elkaar gekoppeld, 's morgens half zes was men ongeveer op de plaats van bestemming, 't Was met recht rijden met hindernisesn! BLOEMENDAAL Aangehouden. In de nacht van Maandag op Dins dag zijn door de politie tweë stroopers aan gehouden op den Hoogen Duin en Daalsche- weg, zij waren in bezit van Jachtgeweren. De geweren zijn in beslag genomen, terwijl tegen de stroopers, genaamd E. en de J., woonachtig te Haarlem, proces-verbaal is opgemaakt. OVERYFEH Herman Gorter-herdenking in het Kennemer Lyceum. Zooals we in ons vorig nummer reeds aankondigden werd Woensdagavond, da groote dichter Herman Gorter herdacht, Rembrandt-Theater „De Ge maskerde Spion". Vanaf heden wordt in het Rembrandt- Theater vertoond „De Gemaskerde Spion" dat een kunstwerk van de eerste rang mag genoemd worden. Het is een spannend ro mantisch verhaal uit den Fransch-Engel- schen oorlog in Canada. De hoofdrol wordt vervuld door Tim Mc. Coy, De halsbrekende toeren die door hem worden verricht om zijn leven te redden zijn met recht ongeëven aard. De passages van oorlogstafereelen zijn werkelijk spannend, mede omdat men ziet vechten van man tegen man. Voor het bespreken van plaatsen ver zoekt de directie ons te melden dat vanaf heden de plaatsen reeds eenige dagen van tevoren kunnen gereserveerd wordèn. Bij de Uitgevers maatschappij Van Holkema en Warendorf verschenen twee nieuwe oor spronkelijke boekeu van debutanten. Het eerste boek is getiteld „De drie levens van Nina Vesper" door Jet Luber. De prijs is ingenaaid f. 3.50. gebonden f. 4.50. De drie Levens van Nina Vesper speelt inde wereld vanmedische studenten, voorna melijk van de Vrouwelijke studenten, in de sfeer van laboratoria, snijzaal, collegezalen en verloskamer"in de gezelligheid, de vrij heid en de eenzaamheid van het leven op kamers. Al deze jonge vrouwen, die door hun verschillend karakter en verschillende familieomstandigheden verschillend rea- geeren op die aparte omgeving, doorwors telen toch eenzelfde conflict het conflict tusschen hun studieleven en hun vrouw-zijn. Terwijl de „fanatieken" onder hen zich in bekrompen ijver vastklampen aan hun werk en aan hun toekomst als arts, zijn er anderen, die toegeven aan. dat, wat hen van hun studie aflokt. Gecompliceerder dan bij de anderen zijn de conflicten bij de hoofd persoon: Nina Vesper, omdat ze, behalve haar liefde-verlangens ook haar schrijfsters aspiraties als belemmering voelt in haar leven van studie en plichtmatig ernstig werken, al is ze zich daar eerst nog niet voldoende bewust van. En als ze, kort voor haar doctoraal examen, haar wilden opstand uit tegen haar k: (s het haar vriendin Liesje Peters, die'met haar gewone spontane heftigheid zonder aarzelen, haar medische toekomst opgegeven, heeft voor haar liefde voor Enno van kien, die haar wijst op het conflict yaiïAie drie levens in haar. Het tweede boek is getiteld „Buiten de Uiterton" door O. Flaes. Prijs ingenaaid f 2.90, gebonden f 3.90. Buiten de Uiterton geeft verhalen van de zee, welke door ieder. Nederlander zoo gaarne worden gelezen en meegeleefd. Elk nieuw boek met avonturen van het ruime sop vindt weer spoedig de belangstelling, waarop het mag aanspraak maken. Buiten de Uiterton bevat herinneringen van den schrijver die in 1880, op 16-jarigen leeftijd, bij de Koninklijke Nederlandsche Marine in dienst trad en die, na verschil lende rangen te- hebben doorloopen, na bijna 36 jaar dienst, als Overste-Intendant werd gepensioneerd. Het zijn 38 verhalen van ernst en luim, die op onderhoudende wijze ook personen teekenen, waaronder er zijn die, zonder dat de schrij ver namen noemt, zeer zeker door tijdgenooten van hen zullen worden herkend, terwijl zij aan jdhgeren een kijk geven hoe het voor langé jaren bij de Marine was en hoe opgewekt er toen gediend werd, al waren dan de ■levensomstandigheden ook heel wat eenvoudiger en harder dan zij tegenwoordig zijn. De titel van het boek wijst al aan dat de beschreven gebeurte nissen spelen buiten deze zeegaten van ons land, in dat „kleine wereldje binnenboord". „De drie levens van Nina Vesper" door Luber; ingen. 3.50, geb. 4.50. Uitgave Van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam Jet Luber is een debutante. Maar naar on ze meening een debutante die flink voor den dag komt. Haar boek draagt nergens de sporen van een eersteling. Zonder te transigeeren heeft zij uitgesproken wat zij wilde zeggen, wat zij moest zeggen. De Drie Levens van Nina Vesper speelt in de wereld van medische studenten, voor namelijk van de vrouwelijke studenten, in de sfeer van laboratoria, snijzaal, college zalen en. verloskamer; in de gezelligheid, de vrijheid en de eenzaamheid van het leven-op-kamers. Al deze jonge vrouwen, die door hun verschillend karakter en ver schillende familieomstandigheden verschil- lend reageeren op die aparte omgeving, doorworstelen toch eenzelfde conflict tus schen hun studieleven en hun vrouw-zijn. Terwijl de „fanatieken" onder hen zich in bekrompen ijver vastklampen aan him werk en aan hun toekomst als arts, zijn er an deren, die toegeven aan dat, wat hen van hun studie aflokt. Gecompliceerder dan bij j anderen zijn de conflicten bij de hoofd persoon: Nina Vesper, omdat ze, behalve haar lief de-ver langen ook haar schrijfsters- aspiraties als 'belemmering voelt in Haar le ven van studie en plichtmatig ernstig wer ken, al is ze zich daar eerst nog niet vol doende bewust van. En als ze, kort voor haar doctoraal-examen, haar wilden op stand uit tegen haar lot, is het haar vriendin Liesje Peters die met haar gewone spon tane heftigheid zonder aarzelen ook haar medische toekomst opgegeven heeft voor haar liefde voor Enno van Eden die haar wijst op het conflict van de drie levens in haar. Wij herhalen, een eersteling, maar een eersteling die er zijn mag. Onder voorzitterschap van Dr. R. N. M. EIJKEL heeft eene vergadering plaats ge had van de inspectie voor de hygiene van het kind, de tuberculosebestrijding en de bestrijding van geslachtsziekten met eene daartoe benoemde Commissie, in welke ver gadering besproken is hoe de opleiding moet zijn. van wijkverpleegsters, welke bij den zuigelingenbeschermingsdienst zullen wor den betrokken. Als leiddraad diende hierbij een schema ontworpen door den kinderarstDr.KOENEN, die reeds geruimen tijd deze opleiding had ter hand genomen. Gestreefd zal worden naar combinatie van de cursussen voor tuberculosehuisbezoekster en voor 'kinderbescherming. De cursussen zullen in het algemeen niet meer dan 15 leerlingen omvatten. Het aantal lesuren wordt 36 a 40. De^theoretische opleiding zal in den regel door de districtskinderartsen worden ge geven. De verpleegsters zullen een stage moeten doormaken op een consultatiebureau voor zuigelingen. Deze stage zal voorloopig een maand moeten duren. Verder zal de verpleegster plaatselijk worden opgeleid door de districtshuisbe- zoekster, op dezelfde manier als dit voor de opleiding tot tuberculosehuisbezoekster is geregeld. De practisehe opleiding zal worden toevertrouwd aan de districtshuis- bezoekster. Er zal een diploma worden uitgereikt vanwege de Commissie nadat een jexamén is afgelegd. Te Utrecht vond 22 Nov. onder pre sidium van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Dr. EIJKEL, de jaar lij ksche vergadering van geneeskundige leiders van consultatiebureaux voor tuber culosebestrijding plaats. Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG (Amsterdam) hield eene hoogst belangrijke inleiding over enkele wijzingen, aangebracht in de administratie der consultatiebureaux die onder zijn leiding staan. Door nauwe samenwerking met G.G. en G. D. van Amsterdam is bereikt, dat het C. B. de beddenMn deJziekenhuizen met tbc.lijders belegt, dat gevallen van pleuritis ter kennis worden gebracht van het C. B., dat lijders met chirurgische tu berculose onder toezicht komen, enz. Het C. B. is, doordat men meer met kinderen in aanraking komt, meer en meer epidemiolo gisch georienteerd. Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG noemt een geval van woninginfectie bij tuberculose, waaruit blijkt, dat men een beetje voor zichtig moet zijn met het strijden voor de afschaffing van alle ontsmetting van wo ningen van tuberculoselijders. Spreker hield daarna eene bespreking over een nieuw model statistiekkaart naar Amerikaansch model welke in Amsterdam is ingevoerd en waardoor veel tijdsbesparing wordt verkregen, Prof. ALDERSHOFF (Utrecht) wenscht het vraagstuk van de inenting met het B. C. G. vaccin van zuigelingen in tuberculose milieu aan de aandacht der tuberculose-artsen te onderwerpen. Tot nu toe staan verschil lende personen in Nederland sceptisch tegen over de methode CALMETTE-GUERIN. In Nederland heeft men klakkeloos de me- dedeelingen van de Fransche onderzoekers aangenomen, doch er zijn dierproeven gedaan om na te gaan hoe het met de zaak stond. In het proefschrift van Dr. W. SOHUUR- MANS STEKHOVEN zijn deze beschreven en ook de statistiek van CALMETTE aan critiek^onderworpen. Terwijl men in het buitenland reeds begint in het groot de methode toe te passen. In Nederland heeft men het zeer voorzichtig toegepast bij 78 gevallen (62 in Amsterdam door' Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG, ook eenige door Dr. PLANTINGA Den Haag). Het zijn alle kinderen uit een gezin, waarin ze geregeld met tbc. bacillen bestookt werden. De indrukken van de inentingen zijn niet ongunstig. Welk standpunt moeten we voor hét vervolg innemen Eene uitgebreide ge- dachtenwisseling vond plaats, waaruit naar voren kwam de veroordeeliug van alle groote r*MA J. LETHHERT t C TOliTBAAT 91 04 AMSTERDAM TELEFOON ttBKSTUAT l HAARLEM TELK°Ï!2 STATIONSPLEIN 10-il HILVERSUM TElXTOOn 656 propaganda voor de toepassing van het vaccin. Tot besluit werd overwogen, dat uit de besprekingen was komen vast te staan dal het icenschelijk is dat de districtstuberculose- artsen, in overleg met de^huisartsenfen het huisgezin, in daartoe geschikt geachte gevallen, het B. C. G. vaccin toe te passen. Op verzoek van de artsen bepaalde Dr. EIJKEL dat de volgende vergadering over een half jaar zal worden gehouden. Zondag 4 Dec. Concertgebouw, H. O. V. matinée, 2.30 uur. Stadsschouwburg, De geveltoerist, 8 uur. Rusthoek, Dancing, 811 uur. Rembrandt-Theater, lederen avond door-* loopende voorstelling van „De Gemas kerde Spion". (Zie adv.) Concertgebouw „Modern". lederen avond optreden van verschillende artisten. Cinema Palace. lederen avond bioscoop-* voorstelling. Terug te bekomen bij: J. Bakker, Bloemen- daalsche weg 130 Bloemendaal, een vulpen houder; C. P. Kerkvliet, J. W. Frisolaan 109 Overveen, een regenjas; J. Holwerda, Middentuindorplaan 4 Haarlem, een klein zwart hondje; Kennel „Fauna" Haarlem, een donkere herdershond; Toornent, Bosch laan 6 Bloemendaal, een rozenkrans; J. C, de Beaufort, Rijperweg 9 Bloemendaal, een Iersche setter; J. F. Altman, Rustenburger- weg 14 Bloemendaal, een tramabonnement ten name van G. v. d. Berg; A, Cassee, Kerkplein 12 Bloemendaal, een vern, zil veren sierspeld; N. Reedijk, Zijlweg 215 Haarlem, een hond; H. Kok, hotel „Van Ouds het Raadhuis" Overveen, een kinder- portemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een grijs wollen handschoen, een jongenspet, een gebreide handschoen en een straalpijp van een zuurstofapparaat. AANSTAANDE ZONDAG BLOEMENDAAL NED. HERV. GEMEÈNTE, v.m. 10 uur Ds. P. J. de Jong te Amsterdam, 's av. 5 uur Ds. J. C, van Dijk'. Bidstond Zaterdag 3 Dec. 's av. 9 uur in de consistoriekamer J ONGELIEDENSAMENKOMST in ge- bouw „Maranatha", v.m. 10 uur, de heer K. Koopman. Donderdag 8 Dec. 's avonds 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. GEEFORMEERDE KERK, v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard, n.m. 5 uur de zelfde. VRIJE KATHOLIEKE KERK, v.m. 10 uur H. Mis. OVERVEEN NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur Ds. Fr. Postma, pred, dir. v.h, Haarl. Diaco- nessenhuis. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING, v.m. 10.45 uur Ds.. W. C. Posthumus Meijes, te Nijmegen,

Bloemendaal's Editie | 1927 | | pagina 2