BOEKBESPREKING PLAATSELIJK NIEUWS WEEKAGENDA UITGAAN HENNY MULLER Ds. J. C. van Dijk over Rembrandt. CEREPAEEEPD Vooruitgang in de kinder uitzending. a. van Haarlem a met 86, b van R.C.H. b met 21. Bloemendaal 2 speelt Zondagmiddag tegen V. S. V. 2. De Velseroorders zijn na een uitstekend begin danig afgezakt. Thans verloren de reserves met 41, nu hebben zij gelegenheid de bordjes te doen verhangen. Het derde elftal moet naar R. C. H. 7, van wie gewonnen wordt. Het vierde ontvangt 's middags Schoten 4, dat ook al niet veel kans op de puntjes krijgt. De juniores spelen smorgens thuis tegen Haarlem, en hebben heel wat goed te maken. Of 't lukken zal Adspiranten a kan van de vermoeienissen uitrusten, b krijgt Zaterdagmiddag H. F. C. b op bezoek. We geven den jeugdigen witten wel een kansje. H. Bobbed en Shingled door Willy Corsari. N. V. Hollandia-ürukkerij, Baarn. Een goed geschreven meisjesboek, ge tuigend van innerlijke beschaving, van een helderen blik en een welbeheerscht gevoel, bovendien een boeiend verhaal met een aardig gegeven. Het omvat een jaar uit de geschiedt-ais van vier jonge meisjes, een voor alle vier belangrijk jaar. Die hoofd personen zijn zeer onderscheiden van aan leg en leven in zeer onderscheiden omstan digheden, de schrijfster heeft hiervan met bekwaamheid gebruik gemaakt, om aan de uitbeelding kleur en afwisseling te geven. Zij heeft ook gelegenheid gevonden voor een aardige beschrijving van eenreis, waarbij o.a. Parijs, Tarascon en Venetië worden aan gedaan. En de romantiek heeft haar plaatsje gekregen, 'n beminnelijkeromantiek,passend in de sfeer van het jonge meisje. De verhaaltrant is eenvoudig en spannend, de karakterteekening is geslaagd, de dialoog munt uit door levendigheid en juistheid. Keetje door Maria Vogel. N. V. Hollandia-Drukkerij, Baarn. Het is merkwaardig, hoe goed soms meisjesboeken zijn geschreven. Dit is ook het geval met het bovengenoemde. De eenvoudige vertelkunst is er in praktijk gebracht, zonder zwaarwichtigheid en mooi schrijverij, zonder andere bedoeling dan onderhoudend te vertellen van aardige, be langrijke dingen. En dit is bereikt. Er wordt in verteld van de moeilijk heden en vreugden eener zeventienjarige gymnasiaste in verband met de medeleer- d- ^ÏC:s/ JOngT-ns, met de leeraren en ook met de onderscheiden gezinnen. Natuurlijk worden er vriend schappen gesloten en ontbonden; ook liefdes- voorspel wordt er gespeeld. De stijl heeft het kenmerk van echtheid: de personen èn hun omstandigheden zijn juist aangevoeld en teekenend weergegeven met aardige rake trekjes. S. v. A. KORTE KLEVERLAAN 27- Telefoon 22149 GRAFKRANSEN INRICHTEN VAN ROUWKAMERS BLOEMENDAAL „BREDERODEDUIN" De T. B. C. stichtingen in het Brederode- duin blijken uitstekend te voldoen. De plaatsen voor dagverpleging voor volwassenen zijn alle bezet. Voor dag- en nachtverblijven zijn nog eenige open plaat sen. Het eigenaardige is, dat er meestal meer vrouwen dan mannen kuren. De veapleging in de duinen heeft, hoewel nog slechts over een kort tijdsbestek te oordeelen is, veel succes. Een der patiënten is in een maand niet minder dan 24 pond aangekomen. De keuken van het Provinciaal Ziekenhuis zorgt dus wel uit stekend voor de voeding. Begin Januari mordt met de kinder verpleging begonnen. Dit kon niet eerder omdat eerst een geschikte leidster voor die afdeeling gevonden moest worden. Alles is nu evenwel gereed om op 3 Januari de patientjes te ontvangen. De inrichting van het Brederodeduin heeft aan de Haarlemsche vereeniging tot be strijding der tuberculose meer geld gekost, dan aanvankelijk gedacht werd. Het gevolg is, dat het bestuur voor een tekort stond vanf 30.000. Een inzameling heeft ongeveer f 8000 opgebracht (waaronder twee giften van f 10' '0), 'oodat er nu nog een tekort is van f 22.0oU. Er worden plannen beraamd om dit tekort te verkleinen, omdat de jaar- lijksche rekening daardoor te veel gedrukt zou worden. De mogelijkheid om een groote loterij te organiseeren wordt overwogen. "Wij voegen aan bovenstaand bericht toe dat er met die plannen maar niet te lang moet gewacht worden, ons lijkt een bazar te houden in onze gemeente wenschelijker. GEMEENTERAAD De Raad onzer gemeente komt Donderdag 15 December a.s. in openbare zitting bijeen, ter behandeling van de gemeentebegrooting. De vergadering neemt een aanvang des morgens 10 uur en zal zoo noodig ook 's avonds voort gezet worden. De gewone maandelijksche zitting heeft plaats op 22 December. St. Nicolaasfeest op de Scholen. De goede Sint mot zijn trouwen knecht heeft de scholen in onze gemeente weer niet vergeten, de vele vol van verwachting kloppende hartjes werden weer heerlijk verrast door vriendelijke woorden en gulle loyaliteit van dezen grooten kindervriend. Het was in ons dorp Maandagmiddag een drukte van je welste, de kinderen van de O. L. school, de Genestetweg, hoofd de heer Tinholt, trokken om 1 uur in optocht naar het station om St. Nicolaas te verwel komen. Na aankomst in de school werden de kinderen opgesteld in het versierde gym nastieklokaal welke in een troonzaal voor de Sint was herschapen. Bij het binnen komen van St Nicolaas met Piet zijn knecht begon de piano te spelen en zongen de kinderen uit volle borst eenige liederen ter eere van den kindervriend. Vele ouders waren getuige van de opge togen blijheid van hun kinderen bij dit heerlijke feest. Onder leiding van een der onderwijze ressen werden door de kleintjes „De vier jaargetijden", lente, zomer, herfst en winter, door kleeding, bloemen liederen en dans voor den Sint vertolkt. Sint Nicolaas vertelde de kinderen van de vele moeilijkheden welke hij ondervond bij het bezoeken van de vele huizen, nu er zooveel antennes op de daken geplaatst werden voor radio, doch door de trouwe help van Piet zijn knecht werden deze be zwaren getrotseerd. Na de kinderen de plicht tot gehoorzaam heid op het hart te hebben gedrukt en hen met aardige geschenken te hebben verrast, vertrok de Sint weer om elders van zijn goedheid blijk te geven. ■s In de school aan den Vijverweg, hoofd de heer IJzerman, hadden de drie laagste klassen zich eveneens opgesteld in het gym nastieklokaal toen de Sint daar een bezoek bracht. Het feest had weder als vorige jaren een gezellig verloop, afgewisseld met grab belen, zingen etc. Jammer dat vele kinderen om gezond heidsredenen thuis moesten blijven doch ook daarin werd door den grijze bisschop voorzien, aangezien hij na het feest aan die school nog een 25-tal kinderen aan hun woning met zijn bezoek verraste. Eveneens aan de Chr. Mulo school en de school van de Bloemendaalsche Schoolver- i .vrerj. het .feask in .tegenwoordig heid van den goeden Sint met zijn knecht op aangename en gezellige wijze gevierd en trokken de kleintjes overvoldaan huis waarts om daar de heerlijke ontmoeting van St. Nicolaas en zwarte Piet mee te deelen. Ook te Aerdenhout-Bentveld in de gymnastiekzaal van de School vereeni ging „Aerdénhout-Bentveld" vond het St. Nicolaasfeest plaats. Gelukkig had de goede bisschop gelegenheid gehad ook dit jaar weer dit onderwijs-instituut aan te doon. De Sint onderhield zich eenigen tijd met de leerlingen en stelde hen ruimschoots in staat om te grabbelen. Verder werd de poppenkast vertoond. De kinderen leefden ten volle mee met de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn. Nu dient ook gezegd te worden, dat de voorstelling buitengewoon aardig werd gegeven. "Wij roepen St. Nicolaas uit naam van alle. kinderen een hartelijk „tot weer ziens" toe. St. NicolaasfeestDinsdagmiddag had in de St. Jozefschool een St. Nicolaas-feest plaats dat uitstekend geslaagd is. Vele ouders waren tegenwoordig. Even voor twee uur arriveerde St. Nicolaas met Zwarten Piet, toen de kinderen de welbekende liedjes zongen. Vervolgens werden aan alle kinderen speculaas, suikergoed en andere lekkernijen, benevens een stukje speelgoed, uitgereikt. De heer Remmerswaal dankte allen, die hebben medegewerkt aan het St. Nicolaas feest. DeJSint met zijn knecht vertrokken hierna per auto naar de boot die de grijze bisschop weer naar Spanje zal breegen. Tot weerziens CONCERT „MORGENROOD". De gemengde arbeiders-zangvereeniging „Morgenrood", afdeeling Bloemendaal Santpoort v.d. Bond v. Arbeiders-Zangver. in Nederland, geeft hedenavond 8 uur in het hotel „Velserend" tegenover de Ruïne van Brederode, een concert, met mede werking van de heeren Jac. v. d. Woude, violist en Ab. Fonteyn, accompagnateur. BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT. De schietoefeningen op buks en pistool zullen dezen winter gehouden worden in hotel „Vreeburg", iederen Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur. Aangevangen 3 Dec. Te Vogelenzang: in 't gebouw aan de Graaf Florislaan, iederen Zaterdagavond vanaf 6 uur aangevangen 3 Dec. Er zal eveneens als vorige jaren een competitie- en cartonwedstrijd op beide wapens worden gehouden. Programma en reglement hiervan zijn in ieder schietge- bouw aanwezig. EBEN HAEZER. Eben Haëzer, het gekende gebouw hoek Zomerzorgerlaan-Boschlaan, dat reeds ge- ruimen tijd ongebruikt stond wordt eerst daags weer in gebruik genomen om huis vesting te verleenen aan zwakke kinderen uit het Diaconie-Weeshuis te Amsterdam. Rijwiel ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan dat Zondagavond omstreeks zeven uur op de Korte Kleverlaan ten nadeele van den heer v. d. W. een rijwiel is ontvreemd. Het rij wiel had eenigen tijd onbeheerd voor het winkelraam gestaan. De overweg aan de Kleverlaan. Het publiek zij nu gewaarschuwd -Verandering komt er nog niet, Omdat minister van der Vegte Er heelemaal geen heil in ziet. De baanwachters hebben er een baantje Kijken links en kijken rechts, Moeten minstens extra werk doen, Ze zijn toch maar spoorwegknechts. Is het mistig of vroeg donker, Gooit, de boomen vroeger neer, Jan Publiek zal wel gedogen, Meer-geduldig wachten weer. Wordt de spoorweg weer ontsloten Ieder woelt en wringt en stoot Door den nauwen trechter heen te komen. aOok al grijnst daar dan de dood. Heil is er wel te verwachten, Maar dat gaat er zoo maar niet Onheil moet er méér gebeuren. Totdat ge er een tunnel ziet Het voormalige „Rustenburch" De werkzaamheden op het voormalige „Rustenburch" waar nu wegen ziju aange legd aansluitende op den Rustenburcherweg en Bosch- en Duinlaan vorderen snel. Nu de groote boomen aau den Bloemendaalsche weg daar ter plaatse verdwenen zijn, ener jonge boompjes geplant zijn aan den nieuwen aangelegden weg krijgt men al eenig idee hoe het er binnenkort zal worden. Het moge dan waar zijn dat er door deze verandering weer een stuk oud-Bloemendaal is ver dwenen, het dien toch gezegd dat de vermoderniseering van dit gedeelte de aan blik verfraait. We k< men er binnenkort nog nader op terug. Een opslagplaat van puin aan den opent iren weg. Reeds geruimen, ;ijd trok het onze aan dacht dat er op oen hoek, Ing. Bispinck- laan Dr. Uirk Bakkerlaan steeds karre- vrachten steenen en puin werden gedepo neerd. We dachten toen aan verhooging van bouwgrond voor bobouwing. Enkele dagen geleden werden er weer vrachten vandaan gehaald, ons bleek dat dit een opslagplaats was van een firma hier ter plaatse, die daarvoor toestemming ontving van het ge meentebestuur. We vragen ons af, is er nu geen andere plaats voor dit doel te vinden Een gevaarlijk punt voor voetgangers en wielrij'ders. De Bloemendaalsche weg, hoek Dr. Dirk Bakkerlaan is voor alle verkeer, maar in zonderheid voor voetgangers en wielrijders zéér gevaarlijk, omdat de weg daar zeer breed is. Komt men van de richting Mol- laan dan dient men bij het naderen van een auto te wachten ter hoogte van kapper Meeuwig tot deze gepasseerd is, daar men anders gevaar loopt aangereden te worden als de auto de Dr. Dirk Bakkerlaan in wil rijden. We meenen dat een vluchtheuvel of perkje zooals bij de Korte Kleverlaan, een groote verbetering zou zijn. De vorige week Vrijdagavond werd in de Christ. Mulo-school alhier de 3de winter- lezing gehouden waarbij ds. J. C. van Dijk, van Bloemendaal optrad met het onderwerp „Rembrandt". Over deze lezing schrijft de Stads-Editie o.m. dat Ds. van Dijk begon met een be schouwing te houden over kunst, speciaal de uitbeeldingskunst, welke niet moet op gevat worden in de beteekenis van na bootsingskunst. Wel is de schilderkunst begomten als zoodanig, zcoals blijkt uit de afbeeldingen van menschen en dieren, welke gevonden zijn op de wanden van grotten, die in den oertijd door menschen bewoond werden. Spr. vergeleek deze primi tieve schilder- of teekenkunst bij het eerste spreken van een jong kind, dat eigenlijk ook niet anders doet dan klanken en ge luiden nabootsen, welke het van anderen hoorde. Maar spoedig komt er een tijd, dat 't spreken iets meer wordt dan 't napraten van gehoorde woorden, nl. 't uiten van 't geen er in 't kind leeft, dus een open baring van 't zieleleven. Zoo ook is onder schilderkunst te verstaan, een uitbeelden van 't geen er in den schilder leeft, 't Is te begrijpen, dat de voortbrengselen dezer kunst evenzeer verschillen als de aard en het gemoedsleven der verschillende schilders. Om dit te bewijzen, werden afbeeldingen van werken van verschillende schilders en uit verschillende levensbeschouwingen op het witte doek vertoond. Ook de werken van Rembrandt vertoonen tV%Jn L/t vl Tv» aJfo i iul EERiTE PIED. VULCAriDEER-IMRICKTiriG n*nA j. letkhertac TOLSTRAAT 92 04 AMSTERDAM TELEFOON £3167 KERKSTRAAT l HAARLEM TELEFOON 10492 STATIONSPLEIN 20 -22 HILVERSUM TELEFOON 636 de kenmerken van vorschillende levens omstandigheden en de gemoedstoestanden, waaronder hij geleefd heeft. Om dit te illustreeren werden wei ken uit de 3 periodes van zijn productief leven vertoond nl. uit zijn Leidschen tijd 16271631, uit den Amsterdamschen tijd van 16311642 en zijn latere periode. Bij vele van deze werken gaf spr tal van interessante toelichtingen. Speciaal wees spr. op de eigenaardige belichting, zijn systemen van compositie, zijn diepgaande karakteristiek en innig-zuivere realiteit, welke het kenmerk is van de meeste zijner werken. Zijn eigenaardige wijze van compo sitie bij sommige zij ner gezelschapsportretten bezorgde hem tegenstanders en kostte hem zijn populariteit. Over ziju „Nachtwacht" b.v. waren zijn lastgevers allerminst tevre den. De „Staalmeesters", het „Joodsche Bruidje" e.a. uit zijn latere periode dag- teekenende, zijn veel soberder van opzet en behooren zeker niet tot de minste van zijn werken. BILJARTMATCH. Maandag 12 December a.s. zal er in „Rusthoek" een biljart-match worden ge geven door de profs. Hasselman en Maurie met 500 Caramboles cadre. De match vangt aan 's avonds 8 uur. Zie advertentie. Een Kerstexpositie van religieuze Kunst in de toonzalen van de Fa. Boskamp. Door de samensteller van deze expositie, den heer Teunisse, werd ons verzocht mee te deelen dat hij met het oog op de Kerst- vacantie en de Kerstdagen een kerst expositie samengesteld heeft uit het geen zijn collecties op religieus gebied bevatten. Deze tentoonstelling (de 6de is thans gereed en oudergewoonte gratis; en voor een iegelijk toegankelijk in de expositiezalen der firma Boskamp Zn. alhier. Hieronder een uiteraard beknopt overzicht van het geëxposeerde Groote vitrine. 18-eeuwsche copie naar Rubens voorstellende de Apostel Paulus schilderij uit den tijd van en naar Leonardi da Vinei, voorstellende de Maagd Maria met het kind Jezus, Joseph, Anna en Johannes de Doopermodern schilderij voorstellende de verbranding der christenen tijdens Nero's bewind, grijsmarmeren beeld voorstellende San Francisco da Paola, af komstig uit Lourdes antiek op koper ge schilderde voorstelling van een in gebed verzonken Russischen priesterdiverse begrafenispenningen en insignes, o.a. van het Protestantsche timmerlieden-gilde van Maastricht van 1682, van het Amsterdamsche Waagdragersgilde van 1618, 17-eeuwsche gedreven plaquette van het St. Elizabeths- gasthuis te Haarlem moderne Fransche plaquette ,,L'Angelus" van Dupré middel- eeuwsche penning der Stad Delft voor „incomende" bedelaars, d.w.z. voor hen, die met toestemming der autoriteiten de liefdadigheid der poorters mochten in roepen etc. etc. Bovendien een zeer interes sant Inquisitie-insigne. Glazen Vitrine. Madonna- en Mariathalers van Hongarije en Beieren, aartsbisschoppe lijke-, bisschoppelijke- en kloostermunten. Pauselijke munten en medailles,- religieuse penningen en medailles, ook met betrekking tot de Hervorming en met afbeeldingen van kerken en interieurs exposé over den oor sprong, beteekenis en gebruiken van het Kerstfeest. Zij vitrine. Copien naar beroemde religieuse schilderijen. De toegang tot deze tentoonstelling is vrij, doch een billijke entreeprijs zou o.i. niet overbodig zijn, daar dit de tentoon stelling meer dan waard is. STOLZE-WERY-EXAMENS Het diploma A. (Certificaat) voor een met succes afgelegd examen in machineschrijven volgens Wery's 'tienvingersysteem (blind- schrijven) is o.m. uitgereikt aan Mej. M. L. E. Henfling alhier. VOGELENZANG Auto onbeheerd gevonden. In den nacht van Dinsdag op Woenadag omstreeks twaalf uur werd door eeu parti culier bij de politie alhier aangifte gedaan dat op den Yogelenzangscheweg, tegenover de villa „Aren Zano" een auto tegen den berm was gereden. Toen de politie ter plaatse kwam, werd de auto onbeheerd gevonden. Het linker achterwiel was totaal afgebroken, de treeplank, lantaarn en spatbord waren verbogen. Alle ruiten waren gebroken. Uit de sporen die nog op den weg zichtbaar waren, kon worden afgeleid dat de auto geslipt was. Volgens het nummer van de auto behoort de wagen toe aau een familie uit den Helder. Hedenavond. Stadsschouwburg, Alida Tartaud-Klein, als Hedda Gabler van Ibsen, 8 uur. Zondag 11 December. Stadsschouwburg, Wij zijn geen kinderen meer, 8 uur. Rusthoek, Dancing 8.11 uur. Maandag 12 December. Rusthoek, Billard-inatch 8 uur (zie adv.) Dinsdag 13 December. Stadsschouwburg, De Pastoor van Neu- vilette, 8 uur. Gem. Concertgebouw, Bachconcert. Woensdag 14 December. Gem. Concertgebouw, Leger des Heils, Muzikale avond. Donderdag 15 December. Gem. Concertgebouw, Ledencpncert H.O.V. Vrijdag 16 December. Gem. Concertgebouw, Gemeentelijk Orgel concert. SCHOUWBURG JANSWEG. Op 12 December a.s. zal in den Schouw burg Jansweg door de Nederlandsche Opera te Haarlem een uitvoering gegeven worden van „le Petit Bohème". HAARLEM. GEWETENSGELD. „St. Ct." No 236 bevat een opgave van vrijwillig voldane belastinggelden enz.,waar onder een bedrag van f 25.000, dat door den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, ontvangen werd. Aan Oudercommissies, Groene- en Witte Kruis-Vereenigingen, artsen, wijkzusters en allen, die het welzijn van het kind beoogen. Het Centraal Genootschap maakt dit jaar, dat nu vrij nauwkeurig is te overzien, bijna 244000 verpleegdagen. Dit is het dubbele aantal van in 1921, ongeveer het drievoud van in 1918 en bijna 100.000 meer dan in 1924 en dit is onge veer de helft van het totaal aantal verpleeg dagen, dat in alle Nederlandsche kinder koloniehuizen wordt gemaakt. Hoewel de belangstelling voor deze tak van sociale kind'erhygiëne, die op de meest loffelijke wijze gesteund wordt door het Ge neeskundig Staatstoezicht, steeds toeneemt en hoewel het aantal gemeenten, die de de Kinderuitzending bevorderen, zeer vooruit gaat, is er in Nederland nog geen sprake van een algemeen georganiseerde zorg voor het zwakke kind. In de provincie Noord-Holland, die met Limburg het beste subsidiestelsel heeft, zijn nog 47 van de 128 gemeenten zonder af deeling van het Centraal Genootschap. De dichtst bevolkte provincie van Neder land, Zuid-Holland, geeft een veel somberder beeld. Hier ontbreken 132 van de 185 ge meenten, in de meeste andere provincies is de toestand al niet veel beter en vaak slechter. De provincies Groningen en Drente alleen kunnen met eere genoemd worden. Hier toe vindt men georganiseerde uitzending in bijna alle gemeenten en wanneer door ge stadig en methodisch werken in deze pro vincies ook het aantal uitgezonden kinderen is aangepast aan de behoefte, dan kan ten minste hier van een behoorlijk geregelde kinderuitzending worden gesproken. En elders Overal is, hetzij door gebrek aan mede werking, hetzij door gebrek aan inzicht, de zorg voor het zwakke kind als regel onvol doende. In twee derde is zelfs geen sprake van georganiseerde zorg. Overal waar kinderen zijn, zijn helaas ook zwakken en bloedarmen, die met betrekkelijk weinig geld en zorg geholpen kunnen worden. Het is de plicht en het belang van de gemeenschap, hen tot kracht en gezondheid te brengen. Dit kan in ons mooie land van zee en duin, van bosch cn heide in vele gevallen zoo gemakkelijk! Bovendien bezit Nederland in het Centraal Genootschap een instrument om het zwakke kind te helpen, dat het meermalen door buitenlandsche bezoekers is benijd. Door het Centraal Genootschap kan op uiterst gemakkelijke wijze in de kleinste gemeente een vereeniging voor uitzending worden gevestigd. Het Centraal Genootschap is een gelukkig voorbeeld van wat bereikt kan worden door particulier initiatief, gesteund door en onder toezicht van de overheid. Oudercommissies, Groene- en Witte Kruis Vereenigingen, artsen en wijkzusters en allen, die bevordering van volksgezondheid beoogen, maak u dezen winter eens op ter verdediging van h&t kind en doe dit dan in grooten stijl,

Bloemendaal's Editie | 1927 | | pagina 2