Bloemenmagazijn „De Dahlia' KUNST SPORTPRAATJE UITGAAN KUNSTNIJVERHEID Het adres voor alle Bloemweik Onze Gemeentereiniging ïmmmi MEUBELMM WERKEN NAAR EIGEN EN GEGEVEN ONTWERPEN j C. J. Gude - Cuisinier Rusthoek - Bloemendaal A. H. van der Steur jr. P. VAN DER STAD P. TIMMERS Denkt om de Rijwielplaatjes Zaterdag 14 Januari 1928 ADVERTENTIEN Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Derde Jaargang No. 20 Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bent' veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station CUtiê. UitgeverG. Eikelenboom - Bloemendaal ABONNEMENTEN Per jaar3. Per half jaar1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie x Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 IB Het is een natuurwet, dat niemand op den duur geholpen wordt die niet anderen helpt In 't beglin van ons leven leeren we spreken; eerst in den loop der jaren leeren we zwijgen. PRENTICE MULFORD. Kostbaar zijn de 'dagen. O, kostbaar zijn de dagen, maar wij zien het niet. Wij kennen niet de paarlen en juweelen, Die, achteloos, wij iedren dag verspelen, Doordat ons 'hart voorbij hun waarde ziet. En kostbaar zijn de uren, maar wij zien het niet. Wij kermen niet de stille teederheden, Zoo menig uur aan onze ziel ontgleden, Doordat die ziel een vlakker vreugd geniiet. En kostbaarheid van 't oogenblik, wij zien u niet. Zoo wij de diaagkracht uwer schoonheid wisten, Wij zouden niet zoo roekeloos verkwisten De gouden mooglijkheden, die ge biedt. A. HENDRIKS—KAPPELHOFF. Tentoonstelling van de Reclame-Ontwerpers W. A. Belkine en Ir, L. C. Kalff Waaggebouw. De tentoonstelling van decoratieve pren ten der beide bovengenoemde kunstenaars, die reeds werden aangekondigd als de reclame-ontwerpers van het groote Philips- bedrijf te Eindhoven, stelt in zooverre teleur, dat men er van dien ongetwijfeld interessanten arbeid niets aantreft. Dat is wel jammer, want vooral de heer Kalff, die reeds eenige jaren zijn zorgen besteedt aan de verpakkingen en de publiciteit der Philips-artikelen, heeft daarin reeds zoo veel gepresteerd, dat een overzicht van dit werk niet onwelkom zou zijn geweest. Temeer omdat hij in de langzamerhand wel wat te aesthetisch wordende Nederlandsche reclamekunst, een pittig levenwekkend en bovendien zeer persoonlijk element wist te brengen. Van den heer Bielkine, die nog slechts kort bij Philips werkzaam is, zag ik nog nimmer iets in dit genre, doch in aanmer king nemende zijn eigenschappen als ka rikaturist en illustrator, mag men ver wachten, dat ook voor hem een taak op dit terrein is weggelegd. Nu kan het verder interessant zijn wan neer siex kunstenaren ons een blik gunnen op hun overige artistieke productie. Deze kan dan betrekkelijk buiten het verband der zuiver toegepaste kunst ontstaan zijn hoewel de decoratieve waarden en den grondslag waar het werk op geconcipieerd wordt zeker niet te loochenen of te ver- waarloozen zijn en daardoor verschil lende zijden van een talent belichten, die in de reclame, met haar dikwijls buiten de sfeer van het kunstwerk liggende overheer- schende factoren, veelal niet tot uiting kunnen worden gebracht. Niet alzoo is dit het geval bij deze beide ontwerpers. Wat zij laten zien stelt over 't algemeen teleur. Vooral van den heer Kalff krijgt men den indruk dat hij maar wat heeft opgehangen. Weliswaar komt zijn talent daarin fragmentarisch tot uiting, doch aan dit alles is een zekere overschat ting van krachten niet vreemd. Kalff is een handig en vlot teekenaar, hetgeen hij bewijst met een paar in rood aarde geteekende naakten. Wel mist men in onderdeden Het krachtig volgehouden procédé; de zittende bokser is b.v. opper vlakkig van behandeling. In enkele affiches uit den studententijd is daarentegen zwier en gratie. Vooral het plakaat met den Wekker de nachtmerrie voor alle maf fers en langslapende studeerenden is geestig en sterk expressief van voordracht. Wat de heer Kalff verder aan kleine re clamekaarten laat zien is prettig en open van karakter, niet zoozeer van een speciaal Hollandsch aspect, doch meer georiënteerd naar de opvattingen in Engeland en Amerika. Wladimir Bielkine is, hoe men ook te genover zijn werk moge staan, in ieder geval een persoonlijkheid, zij het dan een, waarin velerlei invloeden den zuiveren gang van visie naar conceptie nog al eens vertroebelen. Zijn werk krijgt daardoor dikwijls iets halfslachtigs, iets ondefinieer baars. Nog altijd ben ik van meening ik schreef dat reeds eens in Dec. '26 dat Verbindingsweg Bloemendaal Telfoon 2233S l OR1GÏNEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG Bekroond met hoogste onderscheiding speciaal voor Bruidswerk en Kransen 9 9 9 9 9 9 9 9 deze kunstenaar voor alles een illustratief talent is. We zien daarin verschillende neigingen, soms naar het groteske, dan eens naar het cynisme, terwijl een cynische de cadence er niet altijd vreemd in is. Biél- kine's teekentalent blijkt vooral in de kleurprenten dikwijls minder vast, dan de wat harde contrasten en de vereenvou digde lijncomposities zouden doen ver moeden. La Rue des Femmes, misschien bedoeld als aanklacht tegen de samenleving, is noch fel, noch pregnant. Het is bovendien geen aanklacht, doch een stukje decadence zender meer. Zoo acht ik ook no. 2 ,,De Moordenaar" een prent van een intellec tueel gekoesterde schaamteloosheid. Zet daarnaast eens de houtsneden van den Vlaming Masereel.. Neem eens de prachtige bladen uit het bekende „Livre d'heures", uit „Die Passion eines Men- schen" e.a. Hoe stuwen daarin alle krach ten aan met ondergeschiktmaking van een documenteel realisme op de stylee- ring van een rijke fantasie, waar alle boos heden zijn opgeheven tot een schrijnende aanklacht van levenstragiek. Een prent als Biélkine's Moordenaar is daarentegen van een ellendig en morbide cynisme. De illustraties in zwart en wit, o.a. de serie vermeld onder no. 18, toonen Biél- kine op z'n best. In Gustav Meyerinks „Der Golem", het literaire wanproduct van oor- logsche ontbinding, weet hij de zware som bere sfeer met een huiveringwekkende beklemming in het loutere zwart en wit aan te duiden, wat er een ongemeene be- teekenis aan geeft. Dat Biélkine daarbij op een geraffineerde manier de houtsnede in de penseelteekening imiteert, moge pleiten voor zijn handigheid, doch tevens voor ge brek aan inzicht in het eigendommelijk karakter dezer meest nobele grafische tech niek. Waarom dan niet naar gudsen en beitels gegrepen om dit direct in het stugge hout zelf tot stand te brengen? A. VAN DER BOOM. „Een demonstratie van gebrekkig heid en armoede". Er worat in den iaatsten tijd van gemeentewege nogal eens gemopperd over den vuilnis-ophaal dienst in onze gemeente, welke, zoo men wellicht reeds weet, sinds eenige jaren uitbesteed is aan een firma hier ter plaatse. In hoeverre deze oppositie gegrond is willen we trachten na te gaan, daaruit kan dan misschien een conclusie woraen getrokken waar de fout, zoo er tenminste van een fout sprake is,"schuilt: is ze gelegen in de wijze van uitvoeren, in de condities welke gesteld zijn, of dragen de omstandigheden er het hunne bij. Over het algemeen genomen gelooven we, dat er over de wijze van uitvoeren weinig valt te zeggen, we bedoelen daarmee het ophalen van vuilnis langs de perceelen; uitgezonderd met streng vriezend weer, zooals in de afgeloopen weken, wanneer de wegen met sneeuw zijn bedekt, en de bakken be vroren aan den weg staan, hebben w^ in de af geloopen jjaren kunnen constateeren, dat de vuilnis wagen op éénzelfde tijdst.p voor onze woningen gereed stond om het gereedstaande vuilnis weg te halen. Dat is voor de ingezetenen aangenaam; men kan er op rekenen en het minder fraaie gezicht van vuilnisbakken behoeft daardoor tot een mini mum van tijd beperkt te worden. Wie even nadenkt moet onwillekeurig respect hebben voor den ondernemer, die de regeling ter dege in handen moet hebben om zulks te kunnen volvoeren. Hij moet minstens, zorgen, dat het aan tal manschappen, de paarden en wagens op tijd gereed zijn en present om de wijken in te gaan, is cr één van de manschappen afwezig, of een paard ongeschikt, of een wagen defect, een reserve moet er gereed staan om de ledige plaats in te nemen, en daarbij doen zich tal van moeilijkheden voor die de ondernemer moet trotseeren voor de goede orde en regel. Deze regeling is bij den tegenwoor- digen ondernemer in zeer goede handen, getuige de gunstige resultaten, weke een ieder in de af geloopen jaren heeft kunnen nagaan. Trouwens, van onregelmatigheden hebben we nog nimmer iets kunnen ontdekken. De condities welke gestéld zijn door het gem.- bcstuur bij de aanbesteding voor het ophalen van asch-, tuin- en ander huishoudelijk afval, werden door den aannemer accoerd geteekend, zoodat daaiover geen verschil kon ontstaan, tenzij deze bepalingen niet naar behocn en werden opgevolgd. Bij het doorlezen van d-; voorwaarden, welke door B. en W. gesteld zijn; komen we wel enkele passages tegen d:ie in theorie zeer eenvoudig lijken, maar in practijk moeilijk zijn op te volgen. Artikel 11 luidt: „Den aannemer zal worden opgegeven waar vuilnis moet worden opgehaald en waar zulks niet meer noodig is".... en verder: „De aannemer is verplicht, voor de eerste maal de bewoners der perceelen waar vuilnis.moet wor den opgehaald, mondeling mee te deelen op welken dag of dagen per week m ongeveer het uur, waarop het vuilnis bij hen l^al worden gehaald." Beide bepalingen in dit>^ „tikel worden, voor- zoover oüs Ti'Sk'éïid is, dóóyï'He pa'rïijeh nïet nagê-~ komen, of althans zeer gebrekkig. De praktijk heeft bewezen, dat het opgeven door de gemeente van de perceelen, welke bediend moe ten worden, niet, althans niet op tijd, geschiedt, practisch is zulks onuitvoerbaar, elke nieuwe be woner doet niet den eersten dag den beste aangifte van vestiging; dit heeft tot gevolg, dat de aan nemer alle nieuwbewoonde pe.ceelen accuraat moet controleeren, om niet de risico te loopen tal van perceelen te bedienen zonder uit betaling te ontvangen. Hield hij zich strikt aan de gemeentelijke opgaven, dan gelooven we, dat me nige nieuwe bewoner zich geen raad zou weten met al het vuilnis, dat dan niet eerder zou worden opgehaald, voordat de gemeente den aannemer hiervan kennis gaf; gezien dezen toestand heeft de aannemer daardoor een zeer omslachtig en tijd- roovend werk te verrichten, dat wel niet bij de aanbesteding zal zijn overwogen. Het mededeelen aan nieuwe bewoners wanneer vuilnis opgehaald wordt, daar zal ook wel wat aan ontbreken, hoewel dit niet zoo ernstig is, aan gezien deze regeling voor een nieuwen bewoner vanzelf den weg wijst door het bellen van den wagen, enz. In een gemeente als Bloemendaal zou driemaal per week ophalen van vuilnis geen overbodige luxe zijn; trouwens in de steden is het een algemeene regel. Een tijdsverloop b.v. van Donderdagmorgen tot Maandagmorgen is veel te lang; men kan daar door met een gewoon formaat vuilnisbak niet vol staan, omdat alle afval er niet :in kan worden geborgen, zoo er tenminste nog eens een artikel in de politicverordening wordt ingelascht, dat vuilnis emmers en -bakken van een deksel voorzien moe ten zijn, zou deze opmerking meer gegrond blijken. Wat voor fraais men nu te zien krijgt bij het nade ren van den vuilniswagen, behoeven we hier niet nader uiteen te zetten, maar 't is een gevolg van het te weinig ophalen. De spreuk in den aanhef van dit artikel is een citeering uit een schrijven van de Commissie van Bijstand in sociale aangelegenheden, gericht aan B. en W. d.d. 16 Nov. '27, welke in hare vergadering van 15 Nov. j.l. de begrooting voor 1928 behandel de betreflende de posten, welke tot hare bemoei ingen behoorden. De commissie zegt dan o.m.: „De meerderheid der Commissie wil hierbij evenwel als hare meening te kennen geven, dat de tegenwoordige ophaaldienst van de reiniging in Bloemendaal een ongerechtvaardigd medelijden opwekt met den financieelen toestand der ge meente. Dit geeft haar aanleiding, om Uw College beleefd in overweging te geven een principieele uitspraak van den Raad uit te lokken omtrent de vraag, of na afloop van het dienstjaar 1928 nog langer moet worden voortgegaan met een derge lijke demonstratie van „gebrekkigheid en ar moede". Het wil de Commissie voorkomen, dat het meer dan tijd wordt, om het ophalen van vuilnis in deze gemeente weder in eigen beheer op een meer be hoorlijke manier dan thans te doen plaats hebben naar het voorbeeld der omliggende gemeenten, zooals Heemstede, Haarlem, Zandvoort enz." Wij willen in een volgend artikel daarover nog het een en ander meedeelen en volstaan voorloopig met de mededeeiing, dat de omstandigheden, waar in onze gemeente verkeerde bij de aanbesteding van dezen tak van dienst, geheel anders was dan ze nu is, waardoor condities en verplichtingen eei igszins in botsing zijn gekomen. Het zilveren feest van Bloemendaal is wèl ge slaagd. Een druk bezochte receptlie, hartelijke ge- lukwensohen, veel bloemen; 's avonds een mooien feestavond in Haarlem, wat kan men meer ver langen? Vol moed kunnen de witten een nieuwe periode beginnen, en blijft de vereeniging zoo kern-gezond en krachtig als zij thans is, bestaat er geen enkele reden, de toekomst donker in te zien. Daarom Bloemendalers, vooruit zien! Niet teren op ouden roem en giorie, maar hard werken om bij de vele lauweren, in den loop diier vijf en twintig jaren geoogst, nieuwe te behalen. Die taak is weggelegd voor de jongeren. Nemen de jongeren een voor beeld aan de oude garde, dan zullen zij zeker slagen, vooral als zij, die thans leiding geven, na het prijsgeven van hun directen steun, indirect mee blijven werken, door een oogje in 't zeil te houden. Wat zat het eerste elftal Zondag de fuif in de beenen! Tenminste, dat zullen we maar als excuus aannemen voor het spel tegen D.O.N.A.R. ver toond, een spel, dat allerminst op het praedicaat iweede klas aanspraak mag maken, 't Was over alle linies misère, maar speciaal de voorhoede bracht er niets van terecht, niettegenstaande de vijf doelpunten, 't Maken van goaltjes was zóó eenvoudig, dat onder normale omstandigheden dit aantal zeker verdubbeld had kunnen worden. Dat de Hilvei summers nog driemaal tegen scoorden, hadden zij te danken aan de witte verdediging, die cr den geheelen wedstrijd op los knoeide. Geluk kig, dat keeper Beijk vóór de rust wakker was, toen ook hij in de tweede helft insluimerde, leek 't cr een oogenblik naar, dat de gasten hun eerste overwinning zouden behalen. Dank zij echter hun meer dan onbenullig spel, liep alles zonder sisser af en kon Bloemendaal de feestelijkheden sluiten met een overwinning. Dat D.O.N.A.R. op de laatste plaats staat met dertien nederlagen, verwondert ons niet. Zelfs geven we den hekkensluiters niet de minste kans in de degradatiewedstrijden: elke derde klas-kam pioen speelt beter. Arme Hilversummers! De groote verrassing was wel de „sof" die A.F.C. in Bussum leed. Lang pleizier beleefden de Amsterdammers niet van de eerste plaats. Dat B.F.C. hun de das om zouden doen, hadden wei nigen verwacht, "maar juist deze verrassingen maken dë voetbalsport zoo populair! In Utrecht slaagde Velox er na harden strijd in Zoeburgia te overwinnen. De cijfers, 32, spreken van de groote spanning, welke er in deze ont moeting heerschte. Door dit resultaat, en door A.F.C.'s struikelen, bezet Velox nu de bovenste plaats. Of zij er zal blijven? Zandvoort maakte korte metten met H.V.C. en stuurde de Amersfoorters met een 51 nederlaag huis toe. Een poover figuur slaan de rood-broeken in deze competitie. Velox krijgt Zondag tegen D.O.N.A.R. gelegen heid, tenminste nog één week op de eereplaats te blijven, want zelfs het voordeel van eigen terrein zal de staartsterren niet helpen. H.V.C. ontvangt B.F.C., dat de beste papieren heeft, evenals Zeeburgia tegen V.V.A. Zandvoort trek naar den Schoterweg om 'de Roodbroeken acte de présence te geven. We nemen aan, dat Haarlem wint, indien het tenminste serieus zijn kans wil verdedigen. Bloemendaal geiat A.F.C. be zoeken. We houden het op „the Reds". Heeft deze wedstrijd het karakter van dien aan den Brede- rodeweg, dan valt er voor de toeschouwers veel te genieten. Alle lagere elftallen van Bloemendaal zijn in 't touw. De reserves spelen in Zandvoort tegen Zand voort 2, dat zich in den Iaatsten tijd danig weert, te. wijl de witten hun goeden vorm kwijt schijnen te zijn. Een overwinning der gastheeren ligt dus in de lijn der verwachting. Het derde elftal speelt 's.morgens thuis tegen D.O.A. 2, dat zich een flinke nederlaag toebedeeld ziet. Het vierde maakt 's middags een reis naar de badplaats, om Zandvoort 3 paitij te geven. We geven de jeugdige witten weinig of geen kans. Beter muts hebben we op over 't vijfde, dat zich Darmate 2 wel van 't lijf zal weten te houden, terwijl de juniores, die 's middags Hiliegom ont vangen, winnen moeten om een beetje hoogerop te komen. Adspiranten B. speelt Zaterdagmidag aan de Kleverlaan tegen E.D.O. B., en zal de puntjes wel aan Pigge's volgelingen moeten afstaan. H. OVERVEEN - TELEF. 10956 Uitzending van Diners aan huis Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 S l Prijscourant wo dt op aanvrage gaarne toegezonden Zaal disponibel voor vergaderingen, partijen enz. Ook zeer geschikt voor besloten dansclubs Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Damesklecrmakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Stcedo nieuwe dessins. Nieuwe stoffen en modellen voorhanden POELIER -- HAARLEM KL Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 TIMMERMAN EN AANNEMER DELFTKADE 2 - TEL 12334 NA MEI 1928 23017 HET ADRES VuOR BURGERWERK EN VERBOUWING Naar aanleiding van het groote succes van „Al lerzielen", door het Vereenigd Holl. Vlaamsch Tooneel, onder leiding van den heer F. Primo, 1.1. Zaterdag behaald op de eerste volksvoorstelling in den schouwburg Jansweg, zal hedenavond een tweede volksvoorstelling plaats hebben. Wederom zal worden opgevoerd „Allerzielen" van Herman Heyermans. H. O. V. Ledenmatinée op Zondag 15 Januari a.s„ 's nam. half drie precies. Solist: George Robert (orgel). Het programma luidt: 1. Orgelconcert op. -42 No. 2, Georg Fr. Handel; a. A tempo ordmario Alle gro, b. Adagio Allegro, ma non presto. 2. Symphonic No. 3, Carl Philip. Em. Bach; Allegro di molti Larghetto Presto. 3. Concerto a trois violons Antonio Virolds-Félioe Togm; a. Allegro, b. Adagio, c. Allegro. Vioolsoli: de Heeren R, Grjn, S. Tromp, J. Eggelte. 4. Concertsttick Op. 130 (orgel met orkest), Enrico Bossi. 5. Suite l'Ar- lésienne, George Bizet; a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuet, d. Farandole. (De nummeis 1, 2, 3 en 4 eerste uitvoering). Na afloop extra trams. Wij herinneren er onze lezers aan, dat, feopsyel de nieuwe plaatjes 18 maanden geldig zullen zijn, men toch vanaf 16 Januari een rijwielbelasting- merk voor 1928 op het rijwiel voeren moet; feite lijk reeds vanaf 1 Januari, maar door de groote drukte aan de postkantoren wordt met den ver koop van nieuwe plaatjes niet zoo'n haast ge maakt. Dat loopt limmers toch niet weg? Men zij echter gewaarschuwd, dat op 16 Januari a.s. de controle door de ambtenaien begint. Koopt daar om een plaatjeen laat het nimmer thuis of in uw zak zitten.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1