SË WEEK-AGENDA ia Uitwassen van dezen tijd HENNY MULLER PLAATSELIJK NIEUWS 1 J. P. KEN ZEN! MUZIEK UITGAAN j WORn^M^ECTROFTEr^ERy^REERD jj Het overweldigende succes '6 x RADIO- EN RIJWIELHANDEL R Hedenavond. Stadsschouwburg, Boeven en Burgers, 8 u. Schouwburg Jansweg, Blanke ballast, 8 uur. Gem. Cone rtgebouw, Cabaret-avond. Zondag 22 Januari. Stadsschouwburg, Joop en haar iongen, 2 uur. De meneer van 5 uur, 8 uur. Gem. Concertgebouw, H.O.V.-matinée, 2.30 uur. Variété-avond Jac. Smits, 8 uur. Rusthoek, Dancing, 811 uur. Maandag 23 Januari. Stadsschouwburg, Chopin-avond Dirk Schater, 8 u. Gem. Concertgebouw (zijzaal), Alliance Francaise, 8 uur. Woensdag 25 Januari. Stadsschouwburg, Zijne Hoogheid de Prins, 8 uur. Gem. Concertgebouw, H.O.V. Ledenconcert, 8 uur. Donderdag 26 Januari. Stadsschouwburg, Frits Hirsch Operette „Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren", 8 uur. Gem. Concertgebouw, Mij. t. bev. d. Toonkunst, Generale repetitie, 8 uur. Vrijdag 27 Januari. Stadsschouwburg, Meneer Pastoor bij de Rijken, 8 uur. Gem. Concertgebouw, Mij. t. bev. d. Toonkunst, Uitvoering 8 uur. Bioscoopvoorstellingen iederen avond 8 uur. Concertgeboflw Modern, optreden van verschil lende artisten. „Stoelvastheid" en nog wat. Moeilijk op te lossen problemen. Er is een tijd geweest, dat de waarneming van hooge regeeringsfuncties een bijzondere eer was. Zij hadden een sterke bekoring voor hen, die wis ten, dat door het bezetten van zoo'n eereambt, hun „waardigheid" boven talloozen hunner tijdge- nooten zou uitgaan. Het ambt van Burgemeester had in voorbije jaren een bijzondere aantrekkelijk heid, zóó zelfs, dat inderdaad de „eer" als bezol diging werd beschouwd, terwijl de werkelijke zeker minimum bezoldiging dikwijls werd ter beschikking gesteld voor behoeftige inwoners der gemeente. Er zullen waarschijnlijk nog wel ge meenten gevonden worden, waar de burgervader niet heelemaal met de traditie gebroken heeft, maar, zóó zij er zijn, hun getal zal uiterst gering wezen. In tal van gemeenten is de vervulling van het ambt van burgemeester geworden een niet gemak kelijke bestuurstaak, welke wel verre is van te zijn uitsluitend een „eereambt". Dien tijd zijn wij, ontgroeid. Het ingewikkeld geworden raderwerk der Staats-, Provinciale- en gemeentelijke huis houding, heeft door zijn eischen van economische en sociale zorgen, van regeeren (dat is o.m. voor uitzien vooral), het ambt van burgemeester in bijna alle gemeenten een geheel ander karakter gegeven, en het „aanzien en de eer" van het ambt zijn gelukkig niet geheel ten onder gegaan door deze evolutie, al heeft de echte, ouderwet- sche „waardigheid" een gevoeligen knauw ge kregen. De grootere en groote gemeenten eischen tegen woordig den vollen man voor de vervulling van het burgemeestersambt, althans, wanneer men over het hoofd wil zien, dat eenigen dezer magis traten, nevens hun zware taak als burgemeester, óók nog waarnemen de vervulling van het lid maatschap van een der regeerende lichamen, het zij van de Staten eerier Provincie, hetzij van Hoo- ger- of Lagerhuis. Maar over het al of riiet ver- eenigbare van het ambt van burgemeester (in zijn algemeenheid) met dat van een der opgemelde functies, willen wij het in dit artikel niet direct hebben. Wij hebben thans meer het oog op den eigenaardig ontstallen toestand, doordat menige wethouder eener groote gemeente gelegenheid vindt om, behalve de vervulling van den veelzijdigen arbeid aan het wethoudersschap verbonden, óók nog lid te zijn van Staten of Parlement en al die ambtsbezigheden te verrichten naast een dik wijls drukke practijk als advocaat, notaris, in genieur of chef-de-bureau op het een of ander handelskantoor. Ongetwijfeld zijn er persoonlijk heden, die vér uitsteken boven het menschelijk kunnen van hunne tijdgenooten en daarom méér kunnen presteeren als regeeringspersoon, dan de door-sneemensch. Maar dergelijke figuren zijn zeld zaamheden! Ook over het maar al te dikwijls combineeren van functies op een en denzelfden persoon, willen wij het nu niet bepaald hebben, al is de heele materie één schakel van onmogelijk heden, waarvan het probleem ter oplossing van de vele moeilijkheden menige knappe kop bezig kan houden. Bij de behandeling van de Begrooting 1928 in den Haagschen gemeenteraad, heeft de commu nistische afgevaardigde, de bekende Lou d.e Visser, het aangedurfd, om op een wantoestand te wijzen, waarvan hij den Raad zóó maar wist te over tuigen. Dit succes dankte De Visser niet zoo zeer aan het feit, dat hij door uitblinkende helder heid van verstand zijn medeleden in den Raad van de Residentie iets zeer bijzonders had duidelijk weten te maken, dan wel als gevolg hiervan, dat tegen 's mans eenvoudige redeneering niets steek houdends was aan te voeren en de logica zelfs voor een kind duidelijk is. De heer De Visser kwam er n.l. tegenop, dat de begrooting gedrukt wordt met een aanzienlijke post „wethouderspensioenen", welke bedragen niet komen ten goede van per sonen, die aan den avond van hun leven staan, na tal van jaren de gemeenschap als wethouder te hebben gediend, o, neen, maar aan personen in de volle kracht van hun leven, na slechts enkele jaren het wethoudersschap te hebben vervuld. Dat Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 is en kan ook niet de bedoeling zijn van het prin cipe „pensioen". Het toekennen van pensioen on derstelt, dat de betrokkene zijn tijd van volkomen valide persoon heeft gehad; dat hij zijn beste krachten gedurende eeii reeks van jaren aan de gemeenschap heeft gegeven, waartegenover de ge meenschap heeft te zorgen, dat de betrokkene de welverdiende rust kan genieten, wijl financieele zorgen hem niet drukken, daar de gemeenschap hem voor levensonderhoud een pensioen toekent. Dit is de hoofdgedachte, welke in het begrip „pen sioen" is belichaamd. Een nevengedachte is, dat pensioen in wezen is; uitgesteld loon. En ook deze stelling aanvaardende is het recht en billijk, dat zij, wier financieele zorgen door het wel of niet toekennen van pensioen niet worden beïnvloed, ook dat uitgestelde loon ontvangen, maar deze laatste factor mag de eerste, de grondgedachte, niet te niet doen. En toch gebeurt dat tegenwoor dig op groote schaal. Men ziet het herhaaldelijk gebeuren, dat personen 'in de volle kracht van hun leven zoo tusschen de 35 en 45 jaar na en kele jaren wethouder te zijn geweest, overwippen naar de een of andere goed bezoldigde openbare functie en ondanks hun ruime bezoldigingen van twee, drie functies, toch de hand ophouden voor het ontvangen van het uitgestelde loon, i.q. het wethouderspensioen. Dat is nimmer de bedoeling geweest van de Publiekrechterlijke organen, toen eenige jaren terecht werd bepaald, dat sommige ambten, wier bezetting door het kiezersvolk hetzij direct of indirect werd aangewezen, aan spraak konden maken op pensioen. Men heeft ge wild te bereiken, dat onbemiddelde personen, zelfs personen uit de arbeidersklasse, geen belemmerin gen zouden kunnen ondervinden voor het zijn van wethouder, lid van het College van Ged. Staten of van de 2e Kamer der Staten-Generaal. De aan die ambten verbonden „vergoeding" niet alleen moest van dien aard zijn, dat daarin een „zekere" bezoldiging gezien kon worden, waardoor de ge kozene zich van andere werkzaamheden zou kun nen vrijmaken. En daarnevens wenschte men die personen aan den avond van hun leven voor ar moede gevrijwaard te weten. Terecht, want kwam dat voor, het prestige van het ambt zelve zou er danig door in het gedrang komen. Het is dan ook tegen de uitwassen, hierboven geschetst, dat de heer De Visser zijn nogal luide stem verhief. Waarmede hij den vroegeren Schepen van Zaan dam, den heer Mr. Duys, die behalve ex-wethou- der, tevens lid van de 2e Kamer is, sedert Sep tember j.l. lid van den Haagschen gemeenteraad én geëngageerd is in een advocatenkantoor in mon dain Den Haag, uit zijn tent lokte. De S.D.A.P.- afgevaardigde Mr. Duys, bestreed de opmerkingen van den heer De Visser en vond het blijkbaar billijk, dat het pensioenprincipe op de geschetste wijze wordt verkracht, op kosten van „Sijmen Betaal". Maar toch is de raadsmeerderheid, in clusief de heer Duys, met den opponeerenden com munistische afgevaardigde meegegaan en er zal voor de deliquenten in de toekomst een andere, wellicht minder gunstige, regeling getroffen wor den. Terecht! Maar de reeds ontstane uitwassen afdoende uit te roeien, is welhaast onmogelijk geworden. Wat b.v. te zeggen van een ruim 40- jarigen persoon, die behalve een goede positie als particulier, óók een luttele 6 mille geniet als „ver goeding" voor het lidmaatschap van Ged. Staten, 5 mille „vergoeding" heeft als lid van het Lager huis en boven dat alles reeds enkele jaren een pensioen geniet als ex-wethouder. Het zou ons thans te ver voeren het kwaad in zijn vollen om vang te behandelen; daarvoor vinden we straks wellicht nog gelegenheid. Maar wij willen nog wij zen op het physiologisch verklaarbare verschijn sel, dat deze samenvoeging van goed betaalde functies, de betrokkenen gevaarlijk stoelvast kun nen maken. De politiek biedt gelegenheden genoeg om schijn voor de werkelijkheid te geven. De kiezers slikken het wel! Wij komen op een en ander nog terug! BLOEMEND AAL. Het 25-jarig jubileum derf B.V.C. Over de gehouden feestavond voor de juniores schrijft de St. E. o.m.; 't Was Zaterdagavond de beurt van de juniores der B.V.C. om hun aandeel van de feestviering, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der club, in ontvangst te nemen. De tractatie bestond in een filmavond, waarvoor de films welwillend waren afgestaan door den heer D. Laan. De groote zaal van Hotel Vreeburg was dicht bezet, een bewijs, dat de jeugd ook nog wel interesse heeft voor andere dan Tom Mix- en Watten-films. De heer Adr. Cassee, voorzitter der B.V.C., hield een openingsrede, waaiin hij de aanwezige ouders wees op het nut van goede sport onder goede lei ding, waarbij het doel niet is: werk als aanvulling van de sport, maar wel: sport ais aanvulling van het werk. Tot de jongeren werd de aansporing gericht, om, eenmaal lid zijnde van een vereeni- ging, daarvan dan ook een goed en trouw lid te zijn en zich te gedragen naar de aanwijzingen van 't bestuur en 't bestuur vertrouwen te schenken. De films, welke daarna afgedraaid werden, had den allen betrekking op sport en speciaal op de voetballerij, 't Aardige ervan was, dat er veel bekende figuren en vele bekende plekjes uit de omgeving op voorkwamen. Om „De droom van een H.F.C.-ertje" werd uit bundig gelachen. Slechts een kan koud water over 't hoofd van 't droomend voetballertje, kon hem uit zijn woesten droom wekken. Voor Gajus van der Meulen werd uitbundig geapplaudisseerd voor de kranige wijze, waarop hij zijn doel schoon wist te houden. „De zoon van den Fakir" was de droevige ge schiedenis van een jeugdig voetballer met een „voetbalhart", die, na eerst door prof. Oudewijf Modern Bloemwerk Decoraties de genoegens van 't voetballen ontzegd te zijn, na tal van wederwaardigheden, weer in 't bezit van zijn voetbalschoenen wordt gesteld. De zoon van den fakir was hierbij de behulpzame geest. Ook de andere films vielen zeer in den smaak. Elk der adspiranten werd bovendien nog ver blijd met een mooie foto van hun elftal. Jaarfeest Chr. Nat. Werkmansbond. Woensdagavond hield de afd. Bloemendaal van den Chr. Nationalen Werkmansbond in hotel Vree burg alhier haar 26ste jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend door het gezamen lijk zingen van Psalm 168 10. Hierna ging de af- deelingsvoorzitter, de heer K. Koopman, voor in gebed, waarna uit den bijbel werd gelezen Ps. 150. Na opening las de secretaris, de heer Huizinga, het jaarverslag over 1927 voor. De heer IJzerman biacht het financieel verslag uit. De heer Hoffschlag hield vervolgens een korte toespraak tot den heer Koopman, wiens 12^-jarig jubileum als voorzitter der afdeeling ongemerkt was voorbij gegaan. Als blijk van waardeering voor 't geen de heer Koopman tijdens zijn voor zitterschap in 't belang der afdeeling deed, werd hem een fraaie vulpen aangeboden, waarvoor deze in hartelijke bewoordingen dank bracht. 't Volgend punt van 't programma was „een klucht", maar door een sterfgeval in de familie van een der medespelenden, kon dit nummer niet doorgaan. Als vergoeding daarvan trad de heer Maupie Staal op, die eenige liedjes ten beste gaf. In de pauze werden de aanwezigen onthaald op chocolade en koekjes. Bij de gehouden tombola viel aan velen een aardig prijsje ten deel. Na de pauze droeg de heer Huizinga Jr. een paar mooie nummers op 't orgel voor. Een luid applaus viel den organist voor zijn spel ten deel. Na het zingen van Gez. 96 en het irtsgreken van een dankgebed werd de bijeenkomst gesloten. St. E. Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. (Afdeeling BloemendaalVeisen). De Afdeeling BloemendaalVelsen der K. N. M. v. T. en P. hield 17 dezer haar eerste maandelijk- sche bijeenkomst in 1928. Als gewoonlijk werd deze besteed tot het afdoen van huishoudelijke aangelegenheden. Na opening der vergadering heet de Voorzitter de nieuw-benoemde Bestuursleden welkom en doet een beroep op hunne medewerking en toewijding. Alvorens de agenda te behandelen, wordt dan door hem den 150sten sterfdag van Linnaeus herdacht, waarbij hij deed uitkomen wat de wetenschap aan ,L. te danken heeft. De notulen der vergadering van 20 December 1927 worden voorgeleden en zonder wijzigingen goedgekeurd. De ingekomen stukken bevatten een schrijven van het Hoofdbestuur, mededeelende, dat de vriendschappelijke winterbijeenkomst der Maatschappij zal plaats jipbben op 23 Februari a.s. te Groningen. Een schrijven van het H. B., waarbij een afgevaardigde der Afdeeling wordt gevraagd voor een geheime algemeene vergadering, te hou den op 14 Februari a.s. te Amsterdam. Als afge vaardigde wordt gekozen het Bestuurslid H. Boeg- schoten en als plaatsvervangend de Secretaris der afdeeling; een schrijven van B. en W. van Bloe mendaal, in antwoord op den brief door 't Bestuur tot hen gericht ingevolge opdracht in de vorige vergadering, mededeelende dat de shelfalt-bedek- king der fietspaden onder Aerdenhout en elders niet verder zal worden toegepast en waar reeds geschied, zal worden veranderd, welk antwoord met groote instemming werd vernomen. De voorlezing van Rekening 1927 bleef achter wege omdat dezer reeds had plaats gehad in de Decembervergadering, terwijl het verslag der véri- ficatie-commissie niet kon worden uitgebracht om dat de Penningmeester door ziekte verhinderd was deze commissie bijeen te roepen. Het Jaarverslag 1927 wordt dan voorgelezen, gevende een overzicht van hetgeen in het afge- loopen jaar werd verricht en waaruit valt te rele- veeren, dat het ledental waarmede 1928 wordt ingegaan, gedaald is tot 244 en dat het bezoek der vergaderingen maar matig is geweest. Verder wordt voorgelezen het resultaat van het Puntenstelsel over 1927, waaruit bleek, dat de Wisselbeker gewonnen werd door den Heer Boeg- schoten met 19 tienen evenveel als de Fa. Van Empelen Van Dijk verleden jaar behaalde op een totaal van 30 inzendingen met totaal 276 pun ten. In totaal werden toegekend aan 17 inzenders voor 86 inzendingen 732 punten, terwijl in de Be stuursvergadering was besloten per punt 7 'A cent uit te betalen. Ingezonden was een Euphorbia jacqueminiflora door den Heer Boegschoten, waar aan door de commissie van keuring een 10 werd toegekend, terwijl Mej. Henny Müller ter bezich tiging had medegebracht enkele bloemen van Orni- tegalum lacteum, die uit Z. Afrika waren geïmpor teerd, eene bootreis van 3 weken achter den rug hadden en al even lang hier in vaas waren goed gebleven. De Vragenbus was ledig, en bij de Rondvraag werd ter sprake gebracht de dalende animo der leden om de vergaderingen te bezoeken, waarom, na ampele discussie, wenschelijk werd gevonden eene commissie ad .hoe te benoemen, ten einde de redenen daarvan op te sporen en middelen te be ramen om het geregeld bezoek weer op peil te brengen. Niets meer aan de orde zijnde werd toen de vergadering gesloten. Voor de Kerk aan de Ramplaan. Ds. J^ C. v. Dijk, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, deelt in „De Zondagsbode" mede, dat hij dezer dagen van mr. L„ B. en v. d. VI. giften ont ving, te zamen 1000, voor aflossing van de res- teerende schuld op den bouw' van de kerk aan de Ramplaan. M door imil PIED VULCAHISEEP iriRICHTinC rmriA j. letichert o TOLSTRAAT 01 «4 AMSTERDAM TELEFOOn «ttrSTSAAT i HAARLEM TELEFOOn I04M STATïenSPLEm ZO-ii HILVERSUM TELEFOOn 036 Personalia. De heer J. Keijne, onderwijzer aan de Chr. school aan de Zomerzorgerlaan, is be noemd tot hoofd der Chr. school te Zwaag-West- einde. Bloemendaal-Commando. De jaarlijksche On derlinge Eindwedstrijd zal gehouden worden op Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari 1928, in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. De wedstrijden zullen 's middags 5 uur aanvangen. Na afloop feeste lijke prijsuitreiking door den voorzitter, den heer J. G. van Kessel. Bij deze gelegenheid wor den de dames van de leden uitgenoodigd om aan de wedstrijden deel te nemen. Aanrijding. Een van de richting Kerkplein komende luxe-auto reed de vorige week bij de garage Lansdorp aan den Bloemendaalschenweg tegen een vrachtauto van de fa. H. B. alhier, welke gedeeltelijk op den weg stond. De rechter spatborden van beide wagens werden beschadigd. OVERVEEN. Exposition. Exposition des peintres M. L. Baugniet, P. Flou- quet, K. Maes ét E. A. van Tonderen du 20 Janvier au 29 Fevrier. Galeries J. A. Boskamp Fils a Overveen. Ouvertes tous les jour de 106 heures sauf les Dimanches. Expositie No. 7 H. H. Theunisse. Toonzalen J. A. Boskamp Zonen. Door den heer H. H. Theunisse is de nieuwe expositie no. 7 op maritiem gebied heden ter bezichtiging gesteld in een der toonzalen van de fa. J. A. Boskamp Zonen te Overveen. De clou dezer tentoonstelling, waar overigens scheepsmodellen, kaarten, schelpen, aquarellen, foto's etc. etc. zijn geëxposeerd, alsmede fossielen, wordt gevormd door de foto van een tot heden in gewicht en grootte onbekend fossiel, waarvan het bestaan aan de wetenschappelijke wereld alsnog onbekend is. Wij bevelen gaarne deze leerzame tentoonstel ling in de belangstelling van onze lezers aan, in zonderheid voor onderwijsinrichtingen een mooie gelegenheid om met de leerlingen deze expositie te bezoeken. Aanrijding. Op de Julianaweg is eenige dagen geleden 's avonds een handwagen aangereden, rijdende in de richting Overveen, door een ach terop rijdende auto. De chauffeur verklaarde den wagen niet gezien te hebben door de slechte straatverlichting. De handwagen werd ernstig be schadigd. De schade werd onderling geregeld. Het doortrekken van den Miiitairenweg. Er gaat een groote verandering tot stand komen tegenover den Julianaweg en langs een klein ge deelte van den Bloemendaalscheweg. Deze laatste wordt vanaf het postkantoor te Overveen wel te verstaan tot den Julianaweg flink verbreed aan de Westzijde. Een aantal boomen, waaronder zelfs zware exemplaren, is daartoe gerooid. De entiée naar den Zeeweg, via den in aanleg zijnden Miiitairenweg wordt, althans vanaf den kant van Overveen, zeer goed en zelfs volkomen, al zal het postkantoorgebouw blijken een leelijke sta-in-den- weg (in den letterlijken zin zelfs) te zijn. Men ont komt er nu reeds niet aan om het ongeveer 4 M. breede trottoir vóór dat kantoor smaller te maken tot b.v. 2i^ M. breed, om den rijweg met plus minus VA M. te kunnen verbreeden. Een groot voordeel zal het zijn als het z.g. éénrichtingsverkeer ook op den in aanleg zijnden Miiitairenweg wordt in gevoerd en op den, hoewel flink verbreeden, Tet- terodeweg, te behouden. Hopelijk is dat ook de bedoeling van onze politie-autoriteiten. Een ver keersagent op de bekende plaats nabij het post kantoor gedurende den zomer, kan dan het ver keer gemakkelijk leiden. De werkzaamheden voor deze wegverbetering verloopen snel en liet werk zal wel in tijds klaar zijn. De schilder Han Boskamp alhier, neemt op het oogenbl'ik met een aantal werken aan een tentoon stelling van schilderijen in The Redferm Gallery, Arcade House, in Old Bond Street te Londen deel. Dit is een der bekendste Londensche expositie zalen. Boskamp is de eenige vreemdeling temidden van een goede twintig Engelsche schilders, waar onder vele zeer bekenden. AERDENHOUT. Diefstal. Door de fa. V. alhier werd deze week aangifte gedaan, dat van haar tuin aan de Ooster duinweg eenige rooie kolen en een zak wortelen zijn ontvreemd. De politie doet onderzoek. VOGELENZANG. Jubileum A. Bellis. De heer A. Bellis, nacht waker en gemeentewerkman van Bloemendaal, herdenkt op 22 Januari a.s. zijn 25-jarig ambts jubileum te Vogelenzang. Bellis is nog iemand van den ouderwetschen stempel, die zijn plichten op den voorgrond plaatst, zoodat controle op hem nooit behoeft te worden uitgeoefend. Bij ziekte of verlof van den agent Lokerse, vervangt hij deze tot groote tevreden heid van zijn superieuren. Ook bij zijn collega's is hij zeer gezien. Zeker zal de belangstelling bij zijn jubileum groot zijn. OiXXXXXXXXXXXXXXJGiXXXXXXXJOCXXXXX) 0 Q X van Erres' ontvangapparaten x X vindt zijn oorzaak in de onver- x X gelijkelijk zuivere reproductie van x X muziek en menschelijke stem. x X Vraagt gratis demonstratie bij x X den plaatselijken agent x x VERBINDINGSWEG iXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX5ü Wij voegen hier nog aan toe, dat in de gehouden Raadszitting van Donderdag (zie raadsverslag), het besluit is genomen om aan personen in dienst der gemeente, die hun 25-jarig jubileum vieren, niet 1/3 van een maand salaris (voorstel B. en W.), maar het salaris van een volle maand toe te ken nen voor de bewezen diensten. Deze jubilaris valt dus precies onder de nieuwe bepaling! Diefstal. Ten nadeele van den heer B. alh. zijn de vorige week 12 fazanten ontvreemd, door twee jongelui te Haarlem. De fazanten werden bij een poelier te Haarlem geslacht gevonden, terwijl de politie de daders op 't spoor is. politie de daders op t' spoor is. Concert der H.O.V. Zondagmiddag werden we vergast op een zeer mooi programma, dat tot voor de pauze geheel uit oude klassieke werken bestond. Handel, Bacil, Vivaldi prijkten als oude getrouwen bij elkaar. Dok bood het programma van de vijf, vier door de H.O.V. nieuw ingestudeerde werken. De fijne stem ming die er van de muziek van bovengenoemde componisten uitging, trof weer bijzonder, vooral onder de knappe leiding van Eduard Beinuin. Hij fungeerde zelf als „maestro di cembalo" in alle drie de werken, zooals de oude stijl dat eischt. Het publiek denke nu evenwel niet een „heusche" cembalo gehoord te hebben; als. gewoonlijk werd hier een gewone vleugel met perkament of pu naises tot quasi cembalo geprepareerd, gebruikt. In den baskant klonken de tonen natuurlijk te veel door, maar dit kleine euvel deed toch geen afbreuk aan de geheele uitvoering. Solist was George Robert, dien we eerst in een orgelconcert van Handel hoorden. Het tempo or- dinario klonk mooi in zijn eenvoud en in de andere deelen konden we ook wederom Robert's gaven bewonderen. Hierna volgde de 3e Symphonie van Phil. Em. Bacil, waarvan de onderdeelen zonder tusschenpoozen achter elkaar werden gespeeld. Het allegro en Presto bestaat uit frissche, spreken de thema's, terwijl daarentegen het middendeel, Larghetto, zeer melodieus is, mooi van toon en rustig klonk. De celli en altviolen hadden hierin meerdere malen een dankbare partij. Na deze sym phonie nog een Concert van Vivaldi, door den heer Felice Togni bewerkt, waarin drie violisten uit het orkest, de heeren Grin, Tromp en Eggelte, de solo partijen te vervullen hadden. Ze werden begeleid door kltin strijkorkest en cembalo, wat een bij zondei aardig effect was. Het werk had dan ook zeer veel succes. Hoe mooi klonk het adagio met zijn steeds voortklinkende arpeggii en pizzicati, waartegen de melodie fijn uitkwam. Het eerste dee! had nog wat breeder kunnen eindigen Na de pauze mochten we den organist nogmaals hooren; nu in een geheel ander genre echter, n.l. in een Concertstück Op. 130 van Enrico Bossi. Het frappeerde al dadelijk door de breede inzet en veelkleurigheid. De organist had hierin handen vol werk, vooral in het sologedeelte; hij had een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Als slot nog de aardige Suite l'Arlésienne van Bizet, die voor de trouwe H.O.V.-bezoekers geen onbekende is. De elegante Pastorale muntte uit door zuiver heid en de inzet van harp en fluit bracht ook de gewenschte idylische stemming. Over het alge meen is in deze Sufte de rhythmiek sterk spre kend, vooral waar de tamboerijn z-'n geheimzinnig gedruisch laat hooren; een werk, dat steeds boeit door de verrassende overgangen. HILDA VAN DEN BOSCH. „Boeven en Burgers". Hedenavond geeft de N.V." „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel", artis tiek leider Louis Saalborn, in den Stadsschouw burg te Haarlem één enkele voorstelling van „Boeven en Burgers". 23 rijk geschakeerde tafree- len van vreugde, illusie en werkelijkheid, door A. Defresne en Francois Pauwels, naar het gelijk namige werk van Francois Pauwels. Nagenoeg het geheele gezelschap werkt in deze opvoering mede. De voornaamste rollen zijn in handen van de dames Magda Janssens en de hee ren: Louis Saalborn, Bart Kreeft, Oscar Tourniaire, Elias van Praag, Johan te Wechel, Floor la Roche, Rien van Noppen, Frans Nienhuys en anderen. Regie en ensceneering Louis Saalborn. Décors van de N.V. „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel", vervaardigd op eigen ateliers. Haarlemsche Politie Muziekvereeniging. Bo vengenoemde vereeniging geeft hedenavond voor leden en donateurs een feestavond met bal in het gebouw „Bloemhof", ter gelegenheid van haar achtjarig bestaan. Optreden van het gunstig be kend staande humoristische dubbelmannenkwartet „Octavo" uit Amsterdam. Bal onder leiding van „The Famous Band". Aanvang 8 uur. .,De meneer van 5 uur". Zondag 22 Jlanuari 's avonds 8 uur zal het Nieuw Rotterdamsch Too neel, dir. F. H. Tartaud in den Stadsschouwburg

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 5